Реставрація Меджибізького замку — рівняння з багатьма невідомими?

20 Січня 2015 13:31
mezhibozh.com

mezhibozh.com

Наразі експерти розробляють пропозиції щодо протиаварійних заходів.

За словами директора Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Олега Погорільця, зараз на території палацу, де обвалилася стіна, працюють реставратори зі Львова і Києва та рятувальники. 

«Сподіваємося, що за тиждень-півтора буде відома оцінка фахівців, тобто скільки коштів необхідно для першого етапу — розробки документації щодо усунення аварійного стану», – розповідає пан Олег. 

Питання про виділення коштів виноситимуть на найближчу сесію обласної ради. Розробка документації — це лише перший етап, однак без нього неможливо розпочати саму реставрацію, яка «потягне» значно більше коштів. 

Нагадаємо, що кілька народних депутатів, які є членами Комітету Верховної ради України з питань культури і духовності, звернулися до Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з проханням взяти вирішення проблеми «Межибожа» під свій особистий контроль. 

Чи сприятиме цей документ просуванню ситуації та виділенню коштів на реставрацію, директор заповідника не береться оцінювати.

«Межибіж» — лакмусовий папірець, що покаже ставлення влади до національної спадщини. Адже насправді таких пам’яток, які перебувають в аварійному стані і руйнуються, в Україні багато», – запевняє Олег Погорілець.

Частина західної стіни плацу XVI століття впала 23 грудня минулого року, також існує загроза подальшої руйнації пам’ятки.

«Палац перебуває в аварійному стані з 1950-х років, коли з нього зняли дах, усі перекриття, підлогу. Стіни вже понад півстоліття під відкритим небом. Також погано впливає нестабільна погода останніх років, коли за одну зиму може відбуватися по 20-30 циклів замерзання і розмерзання, – пояснює пан Олег. – Свою роль у руйнуванні палацу зіграв і землетрус (відбувся наприкінці листопада 2014 року у Румунії, в сейсмічній зоні Вранча, хвиля якого докотилася до України — прим. авт.)». 

Заповідник «Межибож» — державна установа, діяльність якої фінансується з обласного бюджету. Керівництво заповідника протягом років било на сполох, однак від попередньої влади жодної копійки на реставрацію не отримало.