Чим кращий врожай, тим вищі ціни. Що очікувати хмельничанам цього року?

19 Червня 2015 10:57

thumb_96358_news_mНезважаючи на оптимістичні прогнози аграріїв щодо врожаю сільськогосподарської продукції, її вартість зростатиме. Контролювати ріст цін держава не в змозі.

Минулого року Хмельниччина зібрала найбільший за свою історію врожай зернових культур. Хороші результати їх збору прогнозують і на 2015 рік. На заваді цьому не повинні стати навіть тривала засуха та зменшення посівних площ.

– Нас дуже врятував дощ, який пройшов 15 та 16 червня. Якби не він і втішні прогнози синоптиків на найближчий час, то наші прогнози не були б такими втішними. Ще одним фактором, який міг вплинути на погіршення результатів збору врожаю – суттєве зменшення посівних площ зернових, кукурудзи, сої та інших. На щастя, нам вдалося цього уникнути. Лише незначна частина земель області залишилася необробленою, – розповідає «ВСІМ» заступник директора департаменту агропромислового розвитку при Хмельницькій облдержадміністрації Вадим Конончук.

Попри хороший врожай, який прогнозують, ціни на основну сільськогосподарську продукцію не впадуть. Скоріш за все, вони зростатимуть. Як повідомили «ВСІМ» в департаменті агропромислового розвитку, основною причиною цього є великі затрати на посівні, засоби захисту, паливно-мастильні матеріали та інше. Через це ринкова ціна продукції може значно зрости.

– При Союзі можна було отримати орден за збір більше 40 центнерів з гектара. Зараз, аби відбити витрати на посів, догляд і збір зернових, потрібно мати показник не менше 50 центнерів. Тому ціна на борошно і все, що з нього виготовляють не зменшиться, незважаючи ні на що, – запевнив Вадим Конончук.

Критичною може стати і ситуація з овочами. Так званий «борщовий набір» може значно подорожчати. Уже зараз спостерігається скачок цін на цибулю, буряк та моркву. За останню в деяких магазинах потрібно віддати «космічні» 30 гривень за кілограм. Однією з причин підвищення ціни основні, запевняють департаменті, може стати те, що 90% цієї продукції в Хмельницькій області вирощує населення. І саме люди ставлять ціни.

– Ми не можемо контролювати цей процес. Затрудняє це те, що уряд заборонив будь-які перевірки. Через це ми й не можемо повноцінно контролювати якість тієї продукції, яку люди купують у магазинах чи їдять діти в садочках. Хоча й виробники зобов’язані отримати відповідний сертифікат якості. Та було б краще, якби контроль над ними був би більш жорстким, – висловив «ВСІМ» свою думку Вадим Конончук.

Для того, щоб уникнути значного хлібу, в департаменті радять закуповувати виробникам зерно у період збору врожаю, коли ціни будуть дещо нижчими. Для споживачів рекомендацій не дають.