Поради туристу. П’ять аспектів здорового сну у поході, або Як обрати спальник

19 Травня 2016 11:37
Хороший спальник допоможе якнайкраще насолоджуватися походом

Хороший спальник допоможе якнайкраще насолоджуватися походом. Фото: dobrovolskiy.com.ua

Зверніть увагу на температуру комфорту, наповнювач та форму спальника.
Спальник — один із найважливіших видів туристичного спорядження у поході. Коли вдень доводиться долати десятки кілометрів пішки чи на велосипедах, лазити на скелі чи спускатися у печери, дуже важливо добре відпочити вночі. У цьому допоможе вдало підібраний спальник.
Як же обрати спальник і на що звернути увагу?
1. Форма спальника.
Найпоширеніші — ковдра і кокон.
Ковдра — спальник прямокутної форми із замком, як правило, він має більшу вагу і об’єм, але менш теплий, ніж кокон з такими ж характеристики. Зате його можна розстібнути і використовувати як ковдру чи плед. Такий спальник підійде для пікніків, поїздок на літній відпочинок на власному транспорті, коли додаткова вага не має значення.


Спальник-ковдра не має капюшона та не повторює форму тіла. Фото: www.skole.com.ua.
Кокон — популярніша серед активних туристів форма. Кокон щільно обтягує тіло і дає змогу зберегти усередині якомога більше тепла. Такі спальники порівняно легкі і компактні, вони краще, ніж ковдри, підходять для піших та велопоходів, альпінізму та інших видів активного відпочинку та екстремального туризму.


Спальник-кокон має більш анатомічну форму. Фото: kotelkoff.net.

2. Температурний режим.
Як правило, на спальнику зазначається три види температури:
– температура комфорту (найважливіший показник) — мінімальна температура повітря, при якій людина зможе з комфортом спати вісім годин у цьому спальнику;
– екстремальна (мінімальна) температура — найменша температура, при якій людина зможе поспати кілька годин і не переохолодитися;
– максимальна температура — найвища температура, при якій людина зможе нормально спати і не пітніти.
Усі ці показники відносні і середньостатистичні, адже коли одній людині прохолодно, іншій вже дуже холодно. В першу чергу слід звертати увагу на температуру комфорту. Якщо ви плануєте подорожувати переважно влітку, вам підійде спальник з відповідною високою температурою комфорту (+5+20 градусів). У такому разі не варто купувати спальник із температурою комфорту -10 градусів, адже у такому разі ви програєте на об’ємі і вазі.

3. Зріст та інші параметри тіла.
Враховуйте, що спальник має бути на 20-30 см довшим, ніж ви, щоб ви змогли почуватися у ньому комфортно. Але не зловживайте із цим показником, адже тоді доведеться обігрівати більше повітря навколо себе і носити зайву вагу у наплічнику.
Також на вибір спальника за моделлю і температурним режимом впливає вік та комплекція людини. Підбирайте модель саме для вашої фігури. Наприклад, повній людині може бути тісно в якомусь спальнику, хоча він і підходить по довжині.
Часто з віком людина починає швидше замерзати, а тому варто подбати про тепліший спальник.

4. Наповнювачі.
Температурний режим, вага і об’єм спальника залежить від матеріалів, якими наповнений спальинк. Вони бувають натуральні (в першу чергу, пухові) та синтетичні (від синтепону до різноманітних сучасник наповнювачів). Які переваги і недоліки мають ті чи інші наповнювачі, розглянемо у наступному матеріалі підрубрики «Поради туристу».

5. Деталі.
Обирайте спальник з капюшоном, він має бути зручним і мати стяжки, які дозволять у холодну погоду сховатися у спальник з головою і таким чином мінімізувати втрати тепла.
Блискавка має бути міцною і надійною, застібатися-розстібатися без надмірних зусиль, але й не дуже просто (щоб не відкритися самовільно вночі). Чудово, якщо зверху є липучка (ґудзик, кнопка), яка фіксує блискавку.
Блискавка буває з лівого і з правого боку. Якщо ви плануєте спарювати два спальники разом, краще брати однакові моделі з різними замками (один з лівим, інший з правим).
Перед покупкою уважно огляньте шви, вони мають бути добротними, але не прошивати спальник наскрізь, інакше у цих місцях буде відбуватися втрата тепла.