13 липня: це цікаво знати

13 Липня 2018 07:24

13 липня у народі вшановують Полупетра, або Петрового батька. В одних регіонах вважається, що назване воно так на честь батька святого апостола Петра, а в інших – самого Петра, просто свято є наполовину меншим, ніж 12 липня.

На Полупетра колись вшановували пастухів, а також тварин. Варили борщ у трьох горщиках з трьох півнів на згадку про те, що Петро тричі зраджував Христа. У цей день пастухи могли не випасувати тварин, а тому залишилося прислів’я: “На Полупетра щаслива дітвора”. З Полупетром також пов’язано і багато молитов та прислів’їв присвячених тваринам. Зокрема: “Щаслива та хата, де худоби багато”.

Що ж до погоди, то на Полупетра вже більше визначали врожай: “Якщо цього дня пройде один дощ – врожай непоганий, якщо два – добрий, а три – багатий”.

У цей день відзначається собор святих славних і всехвальних 12 апостолів: Петра, Андрія, Якова Заведієвого, Івана, Пилипа, Варфоломія, Хоми, Матвія, Якова Алфієва, Іуди Іаковля, Симона Зилота і Матвія. Наші пращури прислуховувались до зозулі: якщо вона продовжує кувати — літо буде хороше і довге.

Іменинниками 13 липня є:

Андрій, Матвій. Пилип, Хома, Симон, Софрон.

13 липня народились:

1265 — Данте Аліг’єрі, видатний італійський поет доби Відродження.

1527 — Джон Ді, англійський математик і географ, королівський астролог, перший перекладач англійською мовою Евклідової «Геометрії».

1826 — Станіслао Канніццаро, італійський учений, засновник сучасної хімії, розмежував поняття «атом» і«молекула».

1910 — Петро Непорожній, радянський і український діяч та вчений, міністр енергетики СРСР з 1962 по 1985, організатор будівництва багатьох ГЕС, у тому числі Братської, а також АЕС, у тому числі Рівненської і Запорізької.

1912 — Фрідман Мілтон, американський економіст.

1925 —Раїса  Сергієнко, українська співачка (лірико-драматичне сопрано.

1938 — Мирослав Скорик, український композитор і музикознавець.

1939 — Павло Мовчан, український письменник, народний депутат України.

1940 — Іван   Сокульський, український поет, правозахисник, громадський діяч, член Української гельсінської групи з 1979, один із засновників НРУ та УРП на Дніпропетровщині.

1976 — Олег Сенцов, український кінорежисер, сценарист та письменник, громадський активіст.

Цей день в історії:

1260 — Відбулася битва біля озера Дурбе. Армія Тевтонського Ордена зазнала найбільшої поразки в XIII столітті (150 лицарів загинули) від військ жемайтів.

1728 — Російський мореплавець Вітус Берінг відправився в плавання з Камчатки на північ для відкриття протоки між Америкою і Росією.

1772 — Британський мореплавець Джеймс Кук почав перше в історії навколосвітнє плавання із заходу на схід.

1837 — Королева Вікторія переїхала в Букінгемський палац, який став основною резиденцією королів Великої Британії.

1841 — Укладення конвенції між  Великою Британією, Російською імперією,Королівством Франція, Королівством Пруссія і Османською імперією про заборону військовим суднам іноземних держав входити в протоки Босфор і Дарданелли.

1870 — Князь Отто фон Бісмарк, розіславши з Емса по дворах Європи телеграму з складеним ним в принизливому для Французької імперії дусі комюніке про минулі в цьому німецькому містечку переговори прусського короля Вільгельма I з французьким посланцем Вінсентом Бенедетті, здійснив свою знамениту і підступну провокацію, що увійшла до історії як «Емська депеша». Через 6 днів Французька імперія оголосила Королівству Пруссія війну, в якій вже в січні 1871 року зазнала поразки.

1897 — Гульєльмо Марконі отримав патент на радіо.

1908 — У Лондоні відкрилися IV Олімпійські ігри. У них вперше взяли участь жінки.

1920 — Створене товариство Червоного Хреста України.

1930 — Початок першого чемпіонату світу з футболу в Уругваї.

1938 — Перший телетеатр відкрився в Бостоні. За 25 центів 200 глядачів могли протягом 45 хвилин спостерігати за шоу з піснями і танцями. Сама вистава відбувалась поверхом вище і передавалася вниз за допомогою телебачення.

1947 — У Парижі міністри закордонних справ європейських країн погодилися прийняти план відновлення Європи, запропонований держсекретарем США Джорджем Маршаллом. Від участі в конференції відмовилися країни радянського блоку і Фінляндія, але пропозиція їм приєднатися до плану пізніше залишалася в силі.

1964 — Китайська Народна Республіка звинуватила Хрущова у капіталістичних методах керування країною.

1990 — На піку Леніна (Памір) в результаті землетрусу лавиною був накритий табір міжнародної групи альпіністів. 43 людини поховані лавиною.

1993 — У бою на 12-ій заставі Московського погранзагону (Таджикистан) загинуло 25 російських прикордонників.

Чи знаєте ви, що:

Священними тваринами в Україні є корова і коза. Коза символізує плодючу силу. За легендою українці – козиний (козацький) народ.

Священною комахою в українців є бджола. Існує повір’я, що коли римляни розпинали Ісуса, то збиралися забити цвяха Йому у живіт, однак туди сіла бджола і мучителі подумали, що цвях вже забили. Таким чином полосата комаха зменшила страждання Спасителя.

Священними птахами є лелека і журавель. Лелека приносить у вузлику дітей, а журавель уособлює люблячого чоловіка.

Священними членистоногими у нас є павуки. За повір’ям павуків не можна вбивати, їх варто просто виносити з хати, бо вони засновники і очисники світу.

Пісенними символами є тополя, що уособлює світове дерево і козацьку долю, такалина, що символізує дівочу долю.

Найсвятішим подарунком для українця є вишиванка, рушник або ж хустка – символи народної індивідуальності.

Джерело: spektrnews