Загадковий артефакт: в Меджибожі експонують кахлю короля Стефана Баторія

22 Листопада 2018 07:29

Знахідка датується другою половиною XVI століття. Фото: mezhibozh.com

В Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж» на огляд відвідувачів представили унікальний експонат – керамічний медальйон з геральдичними символами короля польського та великого князя литовського Стефана Баторія. Міні-виставка присвячена новим археологічним надходженням заповідника.

Як повідомляє офіційний сайт заповідника, знахідку зробили археологи у 2018 році під час розкопок на території Меджибізької фортеці. Серед численних фрагментів стародавньої кераміки, – посуду та кахляного обличкування печей, виокремлювалися частини з рельєфним геральдичним малюнком, які було складено в напівкруглий медальйон.

«Знахідка датується другою половиною XVI століття. Її особливість в тому, що на кахляному медальйоні зображено геральдичні символи та ініціали короля Стефана Баторія (1576-1586), роду якого Меджибіж ніколи не належав. У чому ж секрет загадкового експонату? Печі і каміни застосовувалися для опалення будівель Меджибізької фортеці впродовж століть. У палаці Сенявських — Чарторийських в одній кімнаті або залі подекуди застосовувалися обидва типи опалювальних приладів одночасно. За півтисячоліття існування палацу неодноразових змін зазнавала мода на інтер’єри, перебудовувався палац, відбувалися значущі події, які знаходили відображення в архітектурних та побутових деталях. Символи нових подій і настроїв часто зображувалися на печах і камінах, наймонументальніших предметах палацових зал і покоїв», – йдеться у повідомленні істориків.

За їхньою гіпотезою, геральдичні символи короля Стефана Баторія з’явилися у Меджибожі, коли цей князь, народжений у Трансільванії, у 1576 році був обраний королем польським і великим князем литовським. Вибори короля відбувалися в умовах жорсткого протистояння прихильників Стефана Баторія та його конкурента Максиміліана ІІ Габсбурга.

«Меджибожем у той час володіли сини коронного гетьмана Польщі Миколая Сенявського Ієронім і Рафаїл. Ієронім Сенявський активно виступав на підтримку Стефана Баторія у боротьбі за польську корону, а після його перемоги 7 квітня 1576 року у Львові на прийомі з нагоди коронації нового короля саме співвласнику Меджибожа Ієроніму Сенявському було надано честь виголосити промову від імені шляхти. Відтак, не дивно, що Ієронім Сенявський прикрасив інтер’єр палацу в Меджибожі символікою нового короля, до партії палких прихильників якого належав», – пояснюють науковці.

Як повідомляють музейники, на великому медальйоні кахляної палацової печі було зображено орла з розгорнутими крилами (геральдичний символ Польської корони), на його грудях три вовчих ікла (родовий герб Баторіїв – “Z?by”), а обабіч голови орла – латинські літери B та S (ініціали короля Batory Stefan). Цим самим власники Меджибожа заявляли гостям та відвідувачам: мовляв, “і ми кували перемогу”, а відтак, є наближеними до самого короля.

Ірина ОЛІЙНИК

Джерело: https://ye.ua