Цей день в історії Хмельниччини: 2 січня

2 Січня 2019 09:45
Події цього дня стали знаковими у розвитку мистецтва Хмельниччини.
У культурному літописі області, 2 січня позначене відкриттям шкіл, музеїв та днем народження відомого митця.

У 1992 році засновано Кам’янець-Подільську дитячу хорову школу — третю в Україні (після Львівської та Мукачівської). Першим директором школи призначено Івана Михайловича Нетечу, який обіймає цю посаду і до сьогодні.

В цей день виповнюється 33 роки з часу заснування Хмельницького обласного художнього музею. Він був заснований у 1986 р. Проте для відвідувачів його двері відчинилися лише через 6 років: стільки часу тривала реконструкція старовинного будинку, зведеного на початку ХХ століття для Проскурівського відділення Південно-Російського промислового банку. Музей був створений без початкової колекції. Її формування відбувалось поступово. Сьогодні колекція музею налічує близько 7 тисяч творів мистецтва.

2 січня 1948 року народився відомий хмельничанин, художник-монументаліст, живописець – Микола Іванович Мазур. За свою мистецьку діяльність Микола Іванович нагороджений Орденом “За заслуги” ІІІ ступеня, знаком Почесної відзнаки “За заслуги перед Хмельниччиною”, був визнаний “Людиною року” в номінаціях “Митець”, “Духовність”, присвоєно звання “Почесний громадянин міста Хмельницького”.

Народився митець у Кущівському зернорадгоспі Краснодарського краю Росії в українській родині із чернігівським корінням. Під час навчання в Одеському художньому училищі познайомився зі своєю майбутньою дружиною – Людмилою Савчишин. Разом із нею, у серпні 1968 року, двадцятирічним юнаком приїхав до Хмельницького.

З 1968 викладав у Хмельницькій дитячій художній школі, з 1973 року — її директор. З 2002 р. — старший викладач відділення «Дизайн» Хмельницького державного університету, з 2006 — керівник навчально-творчої майстерні ХНУ.
Його металеві скульптури прикрашають набережну річки Случ у місті Старокостянтинові, сквери, парки та площі Хмельницького, центральні площі міста Мирного в Якутії.

Твори зберігаються в музеях міст Хмельницького, Вінниці, Чернівців, Одеси, Силістри (Болгарія), Бора, Белграда (Сербія), Модесто (США), в приватних колекціях в Україні, Росії, Бельгії, Болгарії, Ізраїлі, Канаді, Німеччині, Литві, Польщі, Сербії, США.

10 жовтня 2015 року на 68-му році життя Микола Мазур помер.

Юна МІТРАШКО

 

Джерело: /ye.ua