Рідна Хмельниччина https://kh.ridna.ua Fri, 04 Sep 2020 13:57:51 +0000 uk hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7.11 Продукти, які здатні продовжити молодість жінкам, бо багаті естрогенами https://kh.ridna.ua/2020/09/04/produkty-iaki-zdatni-prodovzhyty-molodist-zhinkam-bo-bahati-estrohenamy/ Fri, 04 Sep 2020 13:57:51 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40219 Продукти, які містять естроген і доброчинно впливають на жіноче здоров’я

Краса йде зсередини і безпосередньо залежить від гормонального фону жінки. Вченими доведено, що саме рівень естрогенів впливає на зовнішній вигляд, чуттєвість і настрій представниць прекрасної статі. Естрогени навіть називають гормонами молодості. Як тільки рівень цих гормонів падає, починаються проблеми з вагою, менструальним циклом, станом шкіри і самооцінкою, інформує Ukr.Media.

Вже всіма підтверджено і доведено, що штучні гормони діють значно жорсткіше і сильніше, ніж фітоестрогени — рослинні гормони. Тому набагато корисніше отримувати їх з харчових продуктів, ніж проходити курс лікування лікарськими препаратами. Ми розповімо про продукти, які багаті естрогенами.

Естрогени в продуктах

Насіння льону

Це кращий продукт за кількістю рослинних гормонів групи лігнанів, що володіють естрогенною активністю. Також насіння льону гарне для профілактики онкологічних захворювань, очищення організму і є потужними антиоксидантами.

Приймати насіння льону потрібно в меленому вигляді з великою кількістю води, як і висівки. Його можна додавати в каші і десерти. Але врахуйте, що максимальна норма для організму — не більше 2 столових ложок в день.

Для профілактики досить 1 чайної ложки меленого насіння в день. Рослинний гормон лігнан міститься також в насінні кунжуту і соняшнику, але в меншій кількості.

Бобові

Жінкам корисно їсти горошок, нут, квасолю і сою. В останній міститься велика кількість ізофлавоноїдів — ще одного виду фітоестрогенів.

Але, оскільки соя часто генно-модифікована і вчені досі не дійшли висновку, в якій кількості вона корисна, медики радять замінити її сочевицею. У ній багато білка, вона сприяє виробленню серотоніну, який позбавляє від депресії. Для підтримання жіночого здоров’я готуйте з неї каші, супи, салати.

Кава

Скільки б не сперечалися про шкоду кави, вона корисна для жіночого організму. Тільки пити її потрібно в чистому вигляді або з корицею, не більше 300 мл в день. У жінок, які вживають її щодня, рівень естрогену на 70% вищий, ніж в інших. Але врахуйте, що надлишок естрогену заважає схудненню. Тому в період дієти каву з раціону варто виключити.

Абрикос

У абрикосів серед усіх фруктів найбільший вміст лігнанів, які доброчинно впливають на жіночий гормональний фон. Цікавий факт: у знаменитого народу хунзи, який прославився своїм здоров’ям і довголіттям, абрикоси — основна їжа протягом усього року. Їх можна їсти як у свіжому вигляді, так і сушеному. Тільки не переїдайте, щоб не отруїтися.

Лігнани є також в продуктах тваринного походження. Але вчені зійшлися на думці, що 90% сучасного м’яса і молока продаються вже з добавками гормонів і містять різні хімічні препарати, що сприяють швидкому зростанню тварин. Звичайно, виключати їх з раціону необов’язково, але вживати для підвищення рівня естрогенів не варто.

Трави

Багато трав застосовуються як в традиційній, так і народній медицині. Але, крім протизапальних, сечогінних і антиоксидантних властивостей, деякі рослини знамениті і тим, що багаті естрогенами. До таких відносяться: корінь женьшеню, шавлія, хміль, арніка, ромашка, липа, корінь солодки. Пийте їх відвари або додавайте в чай, і будете довго молодими.

Перераховані вище продукти містять естроген і цілюще впливають на жіноче здоров’я і красу. Їх потрібно включити у свій щоденний раціон, але зловживати не варто. А повну картину гормонального фону можуть показати лише спеціальні аналізи. Якщо у вас проблеми з вагою, постійні депресії або сильно випадає волосся, зверніться до ендокринолога.

]]>
4 вересня: це цікаво знати https://kh.ridna.ua/2020/09/04/4-veresnia-tse-tsikavo-znaty-2/ Fri, 04 Sep 2020 13:51:44 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40216 Цей день в історії:

476 — голова германських найманців на римський службі Одоакр скинув останнього імператора Західної Римської Імперії Ромула Августула. Традиційно ця дата вважається датою падіння Західної Римської імперії.

1837 — американський винахідник Семюел Морзе розробив електромеханічний телеграфний апарат для передавання й приймання повідомлень знаками (азбука Морзе).

1870 — після зречення Наполеона III, котрий здався в полон пруським військам після поразки біля Седана, Жюль Фавр і Леон Гамбетта проголосили в Парижі Третю республіку і сформували уряд національної оборони.

1885 — у Нью-Йорку відкрилося перше в США кафе самообслуговування.

1886 — останній американський індіанець — воїн Джеронімо здався в Аризоні. Після ув’язнення він став фермером та радником армії США.

1888 — американець Джордж Істмен отримав патент на фотокамеру, котра працювала на плівці, що скручувалась в рулон, і зареєстрував свою торгову марку — «Кодак»

1920 — Головний Отаман Армії УНР С.Петлюра затвердив «Інструкцію для військових агентів і для осіб, які їх заступають», де вперше викладено концептуальні підходи до форм і методів діяльності військових аташе Української Народної Республіки.

1928 — затверджено новий український правопис («скрипниківський»), який діяв до 1933.

1938 — створено Українську Національну Оборону («Карпатська Січ»), яку очолив Степан Росоха.

1965 — у київському кінотеатрі «Україна» під час прем’єри фільму «Тіні забутих предків» відбувся мітинг протесту проти нової хвилі політичних репресій серед української інтелігенції.

1991 — над будинком Верховної Ради у Києві вперше піднято жовто-блакитний прапор.

Народились:

1596 — Константин Гюйгенс (Constantijn Huygens), нідерландський поет, учений й композитор.

1768 — Франсуа-Рене де Шатобріан, франкомовний бретонський письменник, політик і дипломат, один з засновників романтизму у франкомовній літературі.

1809 — Юліуш Словацький (Juliusz Słowacki) (пом. 1849), видатний поет-романтик, поряд з Міцкевичем (Adam Mickiewicz) і Красіньским (Zygmunt Krasiński) творець польської романтичної драми.

1824 — Антон Брукнер (Josef Anton Bruckner) (пом. 1896), австрійський композитор, органіст, педагог.

1874 — Олександр Вишневський, радянський військовий хірург, творець знаменитої лікувальної мазі.

1889 — Остап Бобикевич, український композитор і піаніст, інженер.

1896 — Антонен Арто (Antonin Artaud) (пом. 1948), французький драматург.

1897 — Михайло Кауфман, радянський кінорежисер, кінооператор. Один з основоположників сучасного документального кіно.

1904 — Крістіан-Жак (Christian-Jaque — Christian Maudet) (ум. 1994), французький кинорежисер («Фанфан-Тюльпан», «Закон є закон», «Бабетта йде на війну»).

1908 — Едвард Дмитрик (Edward Dmytryk) (пом. 1999), американський кінорежисер українського походження, входить до списку десяти найкращих кінорежисерів за всю історію американського кіно. («Молоді леви», «Шалако»).

1990 — Ольга Харлан, українська фехтувальниця (шабля), олімпійська чемпіонка Пекіна в командній першості.

]]>
“Північний потік”: в Німеччині замислилися над доцільністю… https://kh.ridna.ua/2020/09/04/pivnichnyy-potik-v-nimechchyni-zamyslylysia-nad-dotsil-nistiu/ Fri, 04 Sep 2020 13:47:25 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40213

Після отруєння російського опозиціонера Олексія Навального риторика німецьких політиків щодо співпраці з Росією і спільного газового проєкту “Північний потік-2” змінилася.

Норберт Рьоттген, один із провідних членів ХДС – правлячої партії, до якої належить і канцлерка Ангела Меркель, заявив, що ЄС ризикує проявити неадекватність, якщо не відреагує на отруєння.

Пан Рьоттген, який очолює комітет із закордонних справ Бундестагу, заявив, що головну газову угоду з Росією – будівництво другої гілки газогону “Північний потік”, що має доставляти російський газ до Європи через Німеччину – треба переглянути.

За словами політика, якого називають серед головних претендентів на посаду канцлера після наступних виборів, Берлін ризикує стати надто залежним від Москви через газ після того, як газопровід почне працювати.

Раніше про таку можливість попереджали у Вашингтоні, де сприймають “Північний потік” як інструмент російського тиску на союзників США у Європі.

Так само про небезпеку проєкту неодноразово говорили і в Україні.

Проте Берлін відповідав, що газопровід не несе політичних ризиків, а є суто бізнесовим проєктом.

Норберт Рьоттген зазначив, що реакція Німеччини має включати і сферу торгівлі газом, тому що це “єдина мова, яку розуміє Путін”.

Про те, що питання Північного потоку неможливо оминути, коли йдеться про реакцію ЄС на отруєння Навального, заявив і голова Мюнхенської безпекової конференції Вольфганг Ішингер.

“Якщо ми разом з партнерами хочемо дати Москві чіткий сигнал, це має торкнутися й економічних відносин. І це означає, що “Північний потік-2″ не має лишитися поза увагою”, – заявив пан Ішинген, додавши водночас, що “будувати стіну між Заходом та Росією було б занадто”.

Тим часом Süddeutsche Zeitung закликає уряд Німеччини та Євросоюз цього разу не обмежуватися лише заявами і дрібними санкціями.

“Цієї середи уряд Німеччини позбавився ілюзій. В тій ілюзії можна було провести тонку лінію між Росією, що розв’язала війну в Україні, і Росією, і Росією, яку можна вважати партнером у багатьох галузях”, – пише оглядач баварського видання Даніель Брьосслер.

Норберт Рьоттген також закликав ЄС до жорсткої реакції: “Ми знову зіштовхнулися із грубою реальністю путінського режиму, який зневажає людей”.

Голова закордонного комітету німецького парламенту зауважив, що президент Путін вже продемонстрував силу Росії у Сирії, Лівії та Білорусі.

“Питання в тому, чи європейці, як завжди, врешті завершать все нічим? Якщо так, то ми ризикуємо стати неадекватними, нас не сприйматимуть серйозно”, – заявив Норберт Рьоттген.

Джерело: https://www.bbc.com/ukrainian/news-54013656?xtor=AL-73-%5Bpartner%5D-%5Bukr%5D-%5Bheadline%5D-%5Bukrainian%5D-%5Bbizdev%5D-%5Bisapi%5D

]]>
4 вересня — Агафон Огуменник: історія, традиції та прикмети свята https://kh.ridna.ua/2020/09/04/4-veresnia-ahafon-ohumennyk-istoriia-tradytsii-ta-prykmety-sviata/ Fri, 04 Sep 2020 13:36:25 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40210 Добра справа, зроблена в цей день, повернеться вам в триразовому розмірі.

Агафон Огуменник — свято шанування мученика Агафоника, тісно переплетене з язичницькими традиціями. Церква шанує в цей день мученика Агафоника. На Русі вважалося, що в день 4 вересня лісовик виходить з лісу, а вночі потішається над сіном, заготовленим на зиму. На Агафона Огуменника було заведено охороняти снопи від витівок лісового господаря, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Історія появи церковного свята сягає в четверте століття нашої ери. В цей час жив Агафоник, що прославився своєю стійкістю за часів гонінь на християн. Він проповідував вчення про Ісуса Христа, що при правлінні імператора Максиміана сприймалося дуже негативно.

Проповідник — виходець із заможної сім’ї міста Нікомідія. Агафоник добре знав Писання і закони Божі. Протягом свого життя він навернув до християнства багатьох язичників, серед них були прості селяни і високопоставлені сенатори. Евтолмій, призначений комитом в Причорноморську частину країни, свою діяльність почав з розправи над учнями Зотика. Він убив послідовників Зотика, а самого проповідника взяв з собою. Після комит схопив мученика Агафоника, Феопрепія, Акіндіна і Северіана. Всі вони зазнали жорстоких тортур, якими Евтолмій змушував їх відмовитися від нової релігії. Після катувань тільки Агафоник міг продовжити шлях, тому інших Евтолмій умертвив. Агафоник постав перед імператором, який без довгих роздумів віддав наказ його стратити. Праведник прийняв свою смерть смиренно, з молитвою. Відповідно до цієї історії, 4 вересня відзначається стійкість Агафоника, мученицька смерть інших проповідників, які постраждали за поширення християнського вчення.

Традиції та обряди

Християнство на Русі почало поширюватися значно пізніше четвертого століття нашої ери, багато церковних свят накладалися на вже існуючі язичницькі. Четвертого вересня за віруваннями слов’ян лісовик виходив з лісу і завдавав багато шкоди володінням селян. Тому селяни вночі виходили охороняти огуменнок, так називали обгороджене місце, де зберігали і обробляли зерно.

За переказами в цей день лісовик, одягнувши одяг, виходив з лісу побалуватися. Він розкидав сіно і зерно, а люди, щоб не втратити урожай, охороняли огуменнок.

Обряд охорони проходив за певними правилами:

  • Спеціальний одяг, схожий на одяг лісовика: каптан навиворіт, зав’язаний червоним поясом.
  • На місці мужики окреслювали коло, вони вірили, що лісовик ніколи не переступить межу.

Прихід свята Агафоника ввів нову традицію — просити допомоги святого, щоб оберігав.

Прикмети погоди на 4 вересня

В цей день слов’яни спостерігали за погодою, сонячний день передбачав таку ж погоду до кінця вересня. Для людей це означало, що можна поки не готуватися до приходу холодів. Теплий день і літає павутина — це хороший знак, тепло не відступить до грудня.

Ходити в ліс в цей день було небажано, бо лісовик виходив оглядати свої володіння і заплутував людей, які не могли потім знайти вихід з лісу. А якщо хто зважився вирушити через ліс і помітив, що грибів майже немає, а горіхів багато, то попереджав односельців очікувати холодну й сніжну зиму.

Народження дитини 4 вересня означало, що людина буде добра, але чуйна до образ.

]]>
Микола Томенко: вибори в Києві – не “по приколу” https://kh.ridna.ua/2020/09/04/mykola-tomenko-vybory-v-kyievi-ne-po-prykolu/ Fri, 04 Sep 2020 13:30:40 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40207 Сьогоднішня передвиборча ситуація у столиці підтверджує наявність змови влади, олігархів-забудовників та їхніх кандидатів. Команда Зеленського робить вигляд, що бореться проти Кличка і Ко, натомість за кулісами ділять бюджет та посади в столиці, стаючи учасниками спільних корупційних оборудок.

Кандидат від Слуги Народу Верещук намагається «взбодрити мости», але одночасно відмовляється від критики корупційної системи  та непрофесійної моделі управління, яка склалась в місті Києві.

Кандидат Вакарчука – Притула –  змагається своїми приколами з ляпами Кличка. А команда Тимошенко, співпрацюючи із забудовниками, ніяк не підбере кандидата, щоб не зашкодити їм.

Порошенко зі своїм кандидатом з Одеси – Гончаренком – чомусь борються не за киян і проти корупції, а «за зелені каштани».

Зі свого боку, на тлі повного договірняку цих «патріотів» з нинішньою корупційною владою, зміцнюють свої позиції проросійські кандидати.

З огляду на це команда Громадського руху «Рідної країни» прагне зупинити цей конкурс на найкращий прикол про Київ. Ми прагнемо розслідувати реальний стан справ у Києві часів Черновецького-Попопва-Кличка і запропонувати ефективний план дій для нашої столиці.

1КРОК

Проведення системного аудиту діяльності влади щонайменше за останні 10 років із залученням не лише урядових структур, а й правоохоронних органів. Такий аудит буде ефективним лише за умови створення спеціальної слідчої комісії у Верховній Раді, яка б здійснювала контроль за його проведенням.

Нагадаємо, що Уряд Гончарука, який здійснював такий аудит, після відповідного договірняку між Зеленським та Кличком, навіть не оприлюднив його результати.

2 КРОК

Визначення стратегії розвитку столиці із залученням в першу чергу киян, найкращих українських фахівців та експертів.

3 КРОК

Затвердження Генерального плану розвитку міста в інтересах киян, а не забудовників.

4 КРОК

На підставі нового Генплану четвертим кроком має стати зонування територій із мораторієм на забудову в історичній частині міста.

5 КРОК

Визначення нового детального плану забудови, який чітко буде передбачати високі європейські стандарти якості життя включно з дотриманням висотності, зручним доступом  до шкіл, садочків та лікарень, наявністю транспортних розв’язок й автостоянок. Такий план забудови має бути затверджений на місцевому референдумі та не переглядатись без згоди громади.

Після того, як буде визначена стратегія розвитку та чіткі правила для всіх суб’єктів господарювання, особливо забудовників, жоден міський голова чи міська рада без рішення громади не зможуть його змінити. Це єдина гарантія і запорука того, що будь-хто, кого оберуть кияни на посаду міського голови, не буде діяти в інтересах фінансово-політичної групи  чи клану, які стали спонсорами його виборчої кампанії.

Кияни, а не олігархи, чиновники й забудовники повинні керувати столицею України!

]]>
3 вересня: це цікаво знати https://kh.ridna.ua/2020/09/03/3-veresnia-tse-tsikavo-znaty-2/ Thu, 03 Sep 2020 13:53:22 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40204 При світлі волі всі краї хороші,

Всі води гідні відбивати небо,

Усі гаї подібні до Едему!

Леся Українка

У народі 3 вересня говорили: «На Тадея селянин не журився, бо в хаті хлібець завівся». У цей час спостерігали за птахами, що відлітають до вирію. Побачивши у небі ключ, колись приказували: «Із чужої сторононьки повертайтесь додомоньку», а потім брали в хустину грудочку землі й тримали її до весни. Навесні ж, побачивши перший журавлиний ключ, ту грудочку землі закопували на городі, що мало принести щедрий врожай. Також, визначаючи 3 вересня майбутню зиму, підмічали: «Дружний відліт у вирій птахів – ознака суворої зими».

Наші предки в цей день починали прибирати льон, його використовували як ліки і в практичних цілях. Тканину з цієї рослини використовували для рушників і постільної білизни, а ще для одягу, розшивали вишивкою.

За церковним календарем 3 вересня вшановують апостола від 70-ох Фадея; мученицю Вассу та її дітей: Феогнія, Агапія і Піста; преподобного Аврамія Працелюбного, Печерського; преподобного Аврамія Смоленського.

Іменинники 3 вересня:

Корнилій, Петро, Тадей, Васса, Аврамій.

3 вересня народились:

1861 – Михайло Беркос – художник-пейзажист, автор картин «Вулиця в Умані», «Бузок цвіте», «Літній день. У дворі», «Село веселе». «Диканька», «Липень. Маки цвітуть» та ін.

Події 3 вересня:

1838 – (22 серпня за ст. ст.) у Києві відкрився Інститут шляхетних дівчат, освітній заклад для жінок в Російській імперії.

1864 – у Стокгольмі потужний вибух знищив лабораторію Альфреда Нобеля. При цьому загинув його молодший брат Еміль. Через три роки Альфред Нобель отримав патент на відкриття динаміту.

1912 – в Англії почав роботу перший у світі консервний завод.

1915 – в армії Австро-Угорщини сформовано полк українських січових стрільців.

1941 – у Дніпрі розпочав роботу Південний крайовий провід ОУН під керівництвом Святослава Вовка.

1949 – у США засновано Національну баскетбольну асоціацію.

1971 – СРСР, Велика Британія, США й Франція підписали чотиристоронню угоду про статус Західного Берліна.

1973 – в Києві відкрито пам’ятник Лесі Українці.

1990 – на Дніпропетровщині почалося всеукраїнське свято «Дні козацької слави», організоване на честь 500-річчя українського козацтва.

1993 – у Масандрі (Крим) президенти Росії та України Борис Єльцин і Леонід Кравчук підписали протоколи про врегулювання суперечки навколо Чорноморського флоту та ядерної зброї (Масандрівські угоди).

2005 – збірна України з футболу вперше в своїй історії здобула право виступити на Кубку Світу.

Чи знаєте ви, що:

Ідея відкриття мережі навчальних закладів для жінок виникла у дружини імператора Павла І Марії Федорівни. На облаштування Інституту шляхетних дівчат у Києві (теперішній Міжнародний центр культури і мистецтв по вул. Інститутській) цар виділив 500 тисяч карбованців.

У цьому закладі мали змогу отримати безкоштовну освіту діти з бідних дворянських родин і за невелику платню дівчата з заможних сімей. До «пансіону» брали зі своїм «приданим», зокрема, сорочками, хустками, панчохами, простирадлами і навіть серветками. Однак найголовнішими у цьому списку були 2 срібні ложки (столова і чайна), срібний ніж і виделка та довідка про щеплення від віспи.

Навчання тривало 6 років (три класи по два роки), одинадцять місяців на рік суворого режиму (канікули один місяць у липні). Дівчата вивчали: Закон Божий, російську, польську, німецьку та французьку мови, російську літературу, географію, історію, (спрощено) фізику та математику, малювання, музику, церковний спів, домогосподарство та рукоділля.

Що цікаво, Закон Божий подавався залежно від віросповідання учениці, з точок зору православ’я, католицизму та лютеранства.

Найвідомішими викладачами Інституту шляхетних дівчат були Микола Костомаров, Олексій Ставровський, Микола Лисенко, Йосип Витвицький. У різний час заклад закінчили: Наталя Забіла, Олена Пчілка, сестри Тальберг (співачка й піаністка).

«Рідна країна»

]]>
Серцева ягода. У чому користь глоду і в чому шкода https://kh.ridna.ua/2020/09/03/sertseva-iahoda-u-chomu-koryst-hlodu-i-v-chomu-shkoda/ Thu, 03 Sep 2020 08:45:08 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40201 Глід особливо показаний людям похилого віку, які страждають на стенокардію, атеросклероз і гіпертонію.

Глід — ягода забута, а шкода. Протягом останніх десятиліть стало заведено вживати її тільки у вигляді настоянки. А краще їсти саме в живому вигляді. Ягоди володіють полівітамінною дією: в них маса вітамінів і мікроелементів, інформує Ukr.Media.

У традиційній медицині плоди глоду застосовувалися при серцебитті, безсонні як у вигляді препаратів, так і у свіжому вигляді, а також у вигляді борошна, приготовленого з висушених і розмелених плодів. Крім того, глід має протисклеротичні властивості, показаний людям з аритмією — він відновлює нормальний серцевий ритм. У Європі XIX століття ці плоди вважалися незамінним засобом для сердечників і призначалися в випадках, коли інші ліки не допомагали. Ще одна важлива властивість ягід глоду: він здатний знижувати тиск. Всі ці якості показані людям похилого віку. Нарешті, глід має спазмолітичні властивості, вибірково розширюючи коронарні судини й судини головного мозку. Це дозволяє направлено використовувати рослину для поліпшення постачання киснем міокарда і нейронів головного мозку. Однак при вживанні все ж слід дотримуватися обережності й міри. У день максимальна доза свіжих ягід повинна складати не більше однієї склянки. При цьому потрібно враховувати, що ягоди бувають різні: великі, дрібні. Якщо великі, їх слід з’їдати менше. Ще треба мати на увазі, що ця ягода має послаблюючу дію через вміст пектинів.

Передозування може загрожувати сильним зниженням тиску. Особливо це важливо знати людям зі зниженим артеріальним тиском.

Крім свіжих ягід глід можна вживати у вигляді киселю, компоту. Дозування те ж — стакан, максимум півтора в день. Також добре з глоду робити варення. Але, щоб цілющі властивості збереглися, слід його не переварювати. А для кращого збереження додавати лимонну кислоту і тримати готовий продукт в холодильнику.

]]>
Цей день в історії Хмельниччини: 3 вересня https://kh.ridna.ua/2020/09/03/tsey-den-v-istorii-khmel-nychchyny-3-veresnia-2/ Thu, 03 Sep 2020 07:47:07 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40198 Історики пишуть, що сто років тому нарком освіти більшовицький діяч Володимир Затонський зробив свою чорну справу для закриття в Кам’янці-Подільському університету. З вересня 1920 pоку, коли більшовики втретє володіли Кам’янцем, нарком Затонський надіслав в усі освітні заклади України телеграму, в якій йшлося: «Необхідно звернути увагу на Кам’янецький державний український університет. Реальних сил для підтримання на висоті університету в Кам’янці немає (відсутні). Контингент слухачів нікчемний. Безробітні дівиці і поповичі…». Тоді університет розгромити не вдалося, бо вже в середині вересня 1920 року ревком вимушено покинув Кам’янець. Та, повернувшись, більшовики сповна втілили в життя висловлений у телеграмі маніфест Затонського – університету в Кам’янці-Подільському не стало.

16 листопада 1920 року місто остаточно перейшло до рук більшовиків і це кардинально вплинуло на долю університету: заклад ліквідували, а 26 лютого 1921 року на його базі створили два інститути – народної освіти та сільськогосподарський.

Згодом більшовицька система знищила й самого Затонського: 29 листопада 1938 pоку, звинувативши в належності до антирадянського українського націоналістичного центру, його розстріляли.

У вересні 1938 року знімальна група Олександра Довженка працювала над «Щорсом» у Проскурові та Кам’янці-Подільському. У місті над Смотричем знімали… Бердичів. Так, у Проскурові 3 вересня 1938 року Довженко на зборах в міському кінотеатрі доповів про роботу над зніманням фільму, зачитав кілька уривків із сценарію. А в Кам’янці-Подільському дав інтерв’ю кореспондентові і розповів таке:

«Знімання кінофільму «Щорс» наближається до кінця. Близько півмісяця наша група працює на Кам’янеччині. Ми вже зняли ряд масових сцен, перебуваючи у Проскурові. В Кам’янці-Подільському проведено знімання великої масової сцени – розмова Щорса і Боженка з Таращанською бригадою. В цій сцені брали участь 500 чоловік».

Оцінюючи фільм сьогодні кінокритики зазначають, що режисер намагався перехитрити тодішній режим — ставить більшовицький фільм на суто українському тлі. Наповнює картину народними піснями, танцями. У стрічці багато гумору й сарказму, трагічного й комічного.

3 вересня 2013 року у Хмельницький завітали байкери з різних континентів. Вони учасники ХІІІ Міжнародного мотопробігу, що проходив з нагоди пам’ятної акції із вшанування загиблих у Катині. У квітні 1940 році в Катині співробітники НКВС розстріляли понад 14,5 тисяч польських солдатів і офіцерів, та ще 7300 у в’язницях на Західній Україні та Білорусії.
У Хмельницькому учасники мотопробігу відвідали костел Христа Царя Всесвіту та зустрітися з представниками польських національних товариств. 4 вересня колона мотоциклістів вирушила з Хмельницького у напрямку Летичева.

2018 року 3 вересня в Кам’янці-Подільському запрацював інклюзивно-ресурсний центр. Ще один освітянський заклад для дітей з особливими освітніми потребами. Для нього знадобилося понад 1,3 мільйона гривень з міського бюджету та 150 тисяч гривень з обласного. У центрі облаштовано залу для очікування, залу лікувальної фізкультури, кабінети дефектологів, логопедів, практичного психолога.

Ірина ОЛІЙНИК, Юна МІТРАШКО

]]>
3 вересня — день Тадея Проповідника: історія, традиції та прикмети свята https://kh.ridna.ua/2020/09/03/3-veresnia-den-tadeia-propovidnyka-istoriia-tradytsii-ta-prykmety-sviata/ Thu, 03 Sep 2020 07:26:34 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40195 Тадей Проповідник — народне свято, що відзначається щорічно 3 вересня. Зародилося на Русі з приходом православної віри. У цей день шанували апостола Тадея і мученицю Вассу і починали збирати посіви льону. Вірили, що погода в свято може визначити, якими будуть майбутні осінь і зима, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Тадей народився в Едессі. Перебуваючи в Єрусалимі, він випадково почув церковну проповідь Іоанна Хрестителя. Після цієї події його світогляд змінився на 180 градусів. Тадей пройшов через обряд хрещення і став одним із сімдесяти проповідників, які були надіслані в різні поселення для донесення до мас послань Христа. Після жорстокої страти Ісуса чоловік повернувся в рідні краї, однак віра в істинність слів пророка не покинула його. Він і далі продовжував шанувати християнські догмати, паралельно розповідаючи іншим людям про них. Завдяки старанням Тадея багато людей знайшло нове життя під наглядом Господа. В процесі проповідей апостола траплялися справжні чудеса. Це посприяло тому, що жерці і сам князь Авгарь прийняли християнську віру. Після створення двох храмів в єврейських містах проповідник прийняв рішення продовжити свій шлях і розширити території, на яких люди увірували в Христа Спасителя.

У цей день шанують ще й мученицю Вассу. Чоловік жінки здійснив зраду, в результаті якої довелося страждати всій сім’ї нещасної. Він видав владі їх таємницю, що стосується віри в вчення Ісуса Христа. Васса стала свідком жорстоких катувань над її синами, які не бажали відмовлятися від своїх переконань і поклонятися будь-яким богам крім християнського. В результаті вони не перенесли болісні тортури і померли. Васса і сама зазнала фізичного та психологічного насильства. Однак не здалася і до кінця життя шанувала лише одного Бога.

Традиції та обряди

Головна традиція свята — початок сезону збирання льону. Після збору врожаю його залишали на полі, щоб з нього вийшли надлишки вологи. Крім того, завдяки цій процедурі льон ставав більш пружним і м’яким. При цьому жінки заклинали прибрані посіви не боятися ні дощу, ні палючого сонця, ні вітрів.

Вірили, що в полях живе прекрасна дівчина зі світлим волоссям і блакитними очима, що оберігає посіви в полях від дитячих витівок. Деякі селяни навіть розповідали, що зустрічали її особисто. Вважалося, що ця дівчина дасть знак працьовитому хазяїну, який свідчить про дозрівання льону і можливості початку його збору.

Прикмети погоди на 3 вересня

День Тадея багатий на народні прикмети:

  • Діти, народжені 3 вересня, будуть володіти видатними лікарськими здібностями, може навіть стануть лікарями.
  • Якщо до свята горобинові дерева вже повні ягід, то восени випаде багато опадів.
  • Курки втрачають оперення — значить зима буде сніжною і теплою.
  • Якщо в день торжества світить сонце і небо ясне, то хороша погода простоїть ще три тижні.
  • Починають жовтіти нижні ряди листя на березі — осінь прийде ще не скоро, верхні — холоди настануть раніше терміну.
  • Якщо миші глибоко зариваються в сіно, щоб зробити гніздо — восени будуть часто йти дощі.
  • Якщо біля стовбурів дерев знаходять багато жолудів — Різдво буде сніжним.
  • Вважали, що, збираючи льон, недозріле насіння не страшно залишити в копицях сіна. Воно і там взимку зійде.
]]>
Швейцарці запустять найшвидший тест на коронавірус. Результат відомий вже за 15 хвилин https://kh.ridna.ua/2020/09/03/shveytsartsi-zapustiat-nayshvydshyy-test-na-koronavirus-rezul-tat-vidomyy-vzhe-za-15-khvylyn/ Thu, 03 Sep 2020 07:11:52 +0000 http://kh.ridna.ua/?p=40192 На момент запуску буде доступно 40 млн тестів, до кінця року компанія сподівається збільшити їхню кількість у два рази.

Швейцарська фармацевтична компанія Roche планує  в кінці вересня запустити тест, який допоможе виявити COVID -19 за 15 хвилин, пише Medical Press.

Очікується, що новий тест швидко і з високим показником надійності ідентифікує SARS-CoV-2, який став причиною смерті 850 тисяч людей у всьому світі.

На момент запуску буде доступно 40 млн тестів, до кінця року компанія сподівається збільшити їхню кількість у два рази.

Спершу тест буде доступний лише для жителів країн, які визнають європейську сертифікацію і визнають знак СЕ. Він означає, що тест пройшов випробування і відповідає директивам Євопейського Союзу. Згодом компанія планує отримати схвалення і в Управління з контролю за продуктами і ліками США (FDA).

Також нове дослідження американських вчених виявило, що вірус може залишатися в тілі людини значно довше, ніж вважали раніше.

Автори дослідження, опублікованого у British Medical Journal, дійшли висновку, що пацієнти можуть потребувати близько місяця самоізоляції, перш ніж повертатися до роботи чи навчання, оскільки один з п’яти негативних тестів на коронавірус виявляється помилковим.

Через це кожен п’ятий пацієнт продовжує розповсюджувати вірус після закінчення термінів ізоляції. Але не здогадується про це, оскільки в багатьох симптоми, такі як втрата нюху, затуманення розуму чи пригніченість, зберігаються місяцями після одужання.

Нагадаємо, американська біотехнологічна компанія Moderna у співпраці з компаніями Lonza, Catalent і ROVI, що також працюють у сфері біомедицини, заявила про успішне завершення першої фази випробування вакцини від СOVID-19.

Джерело: https://ms.detector.media/trendi/post/25401/2020-09-02-shveitsartsi-zapustyat-naishvidshii-test-na-koronavirus-rezultat-vidomii-vzhe-za-15-khvilin/

]]>