Намисто Надслуччя. Частина третя: Колишня розкіш Антонін

24 Грудня 2014 23:11

DSC03783_1У верхів’ях річки Ікопоть, за 27 км на захід від Старокостянтинова, лежить селище Антоніни. Воно надзвичайно цікаве своєю старовинною забудовою, що збереглась з минулих столітть, коли село було графським маєтком Потоцьких.

Початок заснування садиби Антоніни був досить романтичним. У 1760-х роках князівна Барбара Сангушко зробила весільний подарунок своїй сестрі Антоніні – подарувала село Голодьки (або Холодьки). Сестрі та її чоловіку, регентові королівської канцелярії Ігнатію Мальчевському, дуже сподобалося мальовниче село, і вони вирішили збудувати тут для себе невеликий палац, а біля нього закласти парк. Задумане вдалося на славу – парк став одним із найкрасивіших на Волині. Романтичну садибу Мальчевський назвав на честь коханої дружини – Антоніни. Згодом ця назва перейшла й на село, замінивши не зовсім благозвучне Голодьки.

DSC03791_1На жаль, подружжю не довелось довго насолоджуватися красотами парку: наприкінці XVIII ст. Антоніна помирає, а вбитий горем Ігнатій залишає маєток. Садиба й село знову повертаються у володіння Сангушків. Один із них, Євстафій, у 1803 році облаштував в Антонінах свою літню резиденцію: реконструював палац, розширив парк, побудував оранжереї. Але, найбільший розквіт садиба Антоніни набула за нових власників – Потоцьких. Сталося це після одруження внучки Євстафія Сангушка князівни Марії з графом Альфредом Потоцьким (1817-1889). Наступним і останнім власником маєтку став їхній син Юзеф Потоцький (1862- 1922).

DSC03800_1Грандіозну реконструкцію садиби Потоцькі почали з 1879 року. В Антоніни запросили французького архітектора Франсуа Арво і німецького ландшафтного архітектора Кайзера. До палацу добудували ряд приміщень, звели флігель, просторий манеж, приміщення для прислуги. Шарм маєткові додали два парадні в’їзди і кована огорожа. Весь комплекс споруд був виконаний у стилі бароко. На славу потрудився і творець парку – він доповнив його новими породами дерев, влаштував алеї, невеличкі ставки.

DSC07614_1На початку ХХ ст. Юзеф Потоцький частково реконструює палац – добудовує парадний вхід з арковим під’їздом, перебудовує інтер’єри, що повинні були задовольняти різноманітні потреби хазяїна.

DSC07632_1Крім колишнього елегантного гаражу, в якому нині розмістилась селищна адміністрація, в Антонінах збереглося ще чимало житлових та господарських маєткових будинків-вілл у тому ж стилі. Це вілли для головного адміністратора маєтку, управителя, агронома, конюха, механіка, ветеринара тощо. Вони одно та двоповерхові, зовні зі складними комбінаціями форм із вежками, флюгерами і балконами, з високими дахами. використанням лицьової цегли, тиньку, фахверку, металу, дерева. Архітектура антонівських віл вражає своєю ошатністю та добротністю, але все-одно поступається палацовим спорудам.

DSC07656_1Як виглядав графський палац, можна побачити лише на старовинних світлинах – у революційному вирії 1919 року його дощенту спалили і розібрали по цеглинках. DSC07667_1Ви ще можете подивитися

ГУБИН

Для тих, хто захоплюється історією Давньої Русі – дорога у Губин, невеличке село Старокостянтинівського району, де збереглося городище XII – XIII ст. Воно є одним з найбільш збережених городищ того періоду в регіоні. Це руїни літописного міста Губин, який був знищений у 1241 році Данилом Галицьким. Після пожежі городище не відновилося, й лише пізніше поблизу нього виникло село.

Вперше давньоруське городище в своїй праці «Археологічна карта Волинської губернії» (1901 р.) згадує В.Антонович. Історик пише, що «Губин – один зі згаданих літописом болохівських міст».

Городище розташоване на мисі при впадінні річки Ладижки в Случ, складається з чотирьох укріплених майданчиків, займає площу 4,6 га. Оборонна система Губинського городища являє собою кілька захисних валів і ровів, загальна довжина яких становила 435 метрів. Нині воно числиться серед пам’яток історії національного значення і є важливим об’єктом археології Правобережної України.

ІЛЛЯШІВКА

Мальовнича садиба була розбудована у другому десятилітті ХІХ ст. Северином Букаром – відомим польським мемуаристом, учасником визвольного руху Т.Костюшка (1792 року). Пейзажний парк навколо палацу, як вважають, справа рук відомого паркобудівничого ХІХ ст. Діонісія Макклера. Нині в палаці Букара міститься сільська школа, та й від парку залишилось небагато…

НОВОСЕЛИЦЯ

Цей величезний палац в стилі англійської готики біля 1820 року побудував в селі Людвіг Гіжицький гербу Гоздава. Вражені розмірами палацу селяни, жартуючи, примовляли: “у ньому стільки залів і кімнат, що всі мешканці Новоселиці вільно розмістилися би”. Палац добре зберігся, нині в ньому навчаються учні місцевого аграрного ліцею.