На круглому столі, присвяченому цій темі, правники обговорили питання якості.
Хмельницький обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги провів круглий стіл, присвячений якості послуг у цій сфері. У заході взяли участь представники прокуратури, судів, слідчого управління, адвокати, які надають безоплатну допомогу, органи адвокатського самоврядування тощо. Вони обговорили проблемні питання, стандарти якості та моніторинг їх дотримання у наданні допомоги.
«Право громадян на безоплатну вторинну правову допомогу (здійснення захисту у кримінальних провадженнях) забезпечене ще Конституцією 1996 року. Але реалізувати його донедавна було неможливо через відсутність єдиної політики у цій сфері, – пояснює директор Хмельницького обласного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталя Стьопіна. – У 2011 році набрав чинності Закон України «Про безоплатну правову допомогу». І хоча не всі норми закону вступили у дію, він відкрив можливість створення нової системи підтримки громадян у судовому процесі і реалізації права громадян на таку допомогу».
Так, у 2013 році у Хмельницькому був створений обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Адвокати, з якими центр укладає контракти, проходять конкурсний відбір. Зараз з центром співпрацює 91 адвокат, який надає безоплатну вторинну правову допомогу на Хмельниччині.
«Недостатньо просто забезпечити людину адвокатом. Захисник повинен працювати якісно. Для цього введені стандарти якості, які контролюють своєчасність, результативність, професійність, конфіденційність, повагу до особи тощо», – розповідає Наталя Стьопіна.
На сьогодні право на безоплатну правову допомогу мають право такі особи:
– особи, до яких застосовано адміністративний арешт,
– особи, які відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважаються затриманими,
– особи, стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді
тримання під вартою,
– особи, у кримінальних провадженнях стосовно яких відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії, а також особи, засуджені до
покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному
батальйоні військовослужбовців або обмеження волі тощо.