Південний Буг забруднений не тільки з різних джерел, а й важким металом – СЕС

15 Березня 2015 17:35
Річка Південний Буг. Фото Афіни Черкезової, НГП.

Річка Південний Буг. Фото Афіни Черкезової, НГП.

На координаційній нараді у заступника голови облдержадміністрації Володимира Кальніченка обговорювали джерела забруднення ріки Південний Буг та можливі способи їх ліквідації.

Санепідем служба відбирала проби води з Південного Бугу в чотирьох різних місцях. Загрозливим є те, що якщо біля села Олешин (Хмельницький район) вода порівняно чиста, то вже біля міського пляжу та на місці впадання річки Плоски в Південний Буг у ній були знайдені патогенні мікроорганізми, зокрема сальмонела.

Спеціалісти СЕС припускають, що забруднення цим мікроорганізмом могло відбутись через несанкціоновані скиди стоків у річку Плоску з приватного сектору. Сальмонела не береться з ґрунту, вона живе або в людині або в тварині.

Також спеціалісти санітарно-епідеміологічної служби наголосили, що зараз ріка не може використовуватись як об’єкт відпочинку, її стан загрозливий. Ліквідувати це забруднення річка зможе поступово. У цьому допоможуть рясні весняні опади.

Окрім патогенних мікроорганізмів, у воді з Південного Бугу спеціалісти також зауважили зростання вмісту кадмію.

“Остання тенденція у дослідженнях проб води – збільшення вмісту кадмію. Це важкий метал, що має здатність осідати в організмі людини і викликає багато хронічних захворювань, що проявлятимуться впродовж років. Найбільший вміст кадмію у відборах річкової води по вулиці Західній Окружній, проте сальмонели і різних палочок там немає”, – заявив керівник Хмельницького міського та районного управління державної санатарної служби Олег Балашов.

Відповідаючи на запитання, звідки міг взятись кадмій у Південному Бузі, Олег Балашов зазначив, що він кадмій є одним з продуктів фосфорних добрив, що використовуються при вирощуванні цукрового буряку.

Наразі для очищення річки триває природня промивка русла. Воду у хмельницькому водосховищі спустять до рівня 1,2 метри та знову наберуть. Загалом буде скинуто 900 тисяч кубометрів води.

Для того щоб провести остаточну перевірку, яка дозволить впевнено назвати не лише підозрюваних у забрудненні ріки, а й винних необхідно отримати дозвіл у Кабінеті Міністрів.

Відповідний лист голова Хмельницької області Михайло Загородний власноруч відвезе до столиці у суботу.