У Хмельницький привезли конотопський камінь, який мандрує Україною

4 Липня 2015 15:49
_U_Hmelnickiy_privezli_konotopskiy_kamin_yakiy_mandruye_Ukrayinoyi_1_2015_07_03_05_14_20

До Хмельницького Камінь привезли з Тернополя, на черзі – Вінниця та інші міста. Фото: автора

Галина МЕЛЬНИК

Хмельничанам нагадали про велику перемогу козаків над московським військом.

Сьогодні, 3 липня, у Хмельницькому презентували пам’ятний знак героям Конотопської битви 1659 року. Встановити його збираються у Конотопі 11 липня, та перед тим монумент мандрує Україною, аби нагадати всім про перемогу над московським військом. Унікальний експонат до обласного центру привіз волонтер, легендарний український гонщик і президент громадської організації “Київський міський автомотоклуб” Сергій Малик. За словами чоловіка, люди мають знати свою історію, а така подорож — нагода нагадати про знакову історичну подію.

“У нас стільки славетних перемог, але вони залишились за бортом класичного історичного піару. Нам є чим пишатися, – каже Сергій Малик. – Історики, які нас консультували, проводять численні паралелі тогочасної битви і нинішньої війни. До прикладу, як тоді невелика кількість козаків могла тримати фортецю, так тепер кіборги утримували донецький аеропорт. Що тоді, що зараз — дві України, три гетьмани… Сьогодні АТО, і паралелей дуже багато”.

Пам’ятний знак до 356-ї річниці Конотопської битви виготовив відомий український скульптор Валентин Осадчий. Камінь благословив та освятив Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет 28 червня на Хрещатику, після цього монумент відправився в промо-тур Україною. Його мають провезти двадцятьма містами: від Києва і аж до Конотопа, щоб якомога більше людей дізналися про таку визначну сторінку в історії України, як Конотопська битва 1659 року, коли козаки витримали 70-денну облогу московських військ.

1435932508

Камінь виготовив український скульптор Валентин Осадчий.

“Багато хто не чув, що була така битва — Конотопська, і що вона є у здобутку української армії. Як 356 років тому, так і сьогодні, причиною вторгнення тоді московських військ до Гетьманської держави був її європейський вектор. Гетьман Виговський підписує Унію з Польщею і Великим князівством Литовським і Україна мала перетворитися в суб’єкт політичних відносин і стати повноцінною європейською державою. Це не входило у плани московського царя, який нібито для припинення внутрішніх чвар посилає 100-тисячну армію, яка взяла в облогу Конотоп. Перемогу козаки здобули завдяки коаліції військ із іншими державами. Втрата московського війська була катастрофічна — 30-40 тисяч осіб”, – розповідає кандидат історичних наук Валерій Дячук.

На думку організаторів, відновлення в Україні історичної пам’яті, зокрема відзначення перемоги під Конотопом, має велике значення сьогодні, аби патріотичний дух не падав, а чоловіки ставали на захист рідної землі як і славетні предки.

1435932561

Камінь також повезуть на Схід країни.

1435932576

Організатори “мандрівки” – ГО “Київський міський автомотоклуб”.

1435932645

У Хмельницькому монумент освятили.

1435932665

Хмельничани прийшли послухати про історію Конотопської битви.