За адресою Гагаріна, 3 розміщений Хмельницький міськвиконком. Він займає приміщення колишнього Олексіївського реального училища, яке було відкрито 1904 року та отримало своє найменування на честь спадкоємця престолу Цесаревича Олексія. Училище мало 6-річний курс навчання і давало “реальну” (від лат. realis – дійсна) середню освіту з технічним нахилом. Навчалося до 300 учнів. Серед випускників училища були Кость Місевич – видатний бандурист, засновник кобзарської школи ХХ ст., діяч української революції 1917-20 рр. та руху опору в складі УПА, Микола Трублаїні – письменник, автор відомих творів “Лахтак” та “Шхуна “Колумб”. З перших днів радянської влади реальне училище припинило своє існування. У подальшому його приміщення займала школа, пізніше – партійні та комсомольські органи, а з 1986 року – міськвиконком.
Читайте також: Хмельницькому – 584: Найстаріша та найдовша – Кам’янецька
Олексіївське реальне училище було відкрито 1904 року
Гагаріна, 4 – двоповерховий особняк у стилі бароко, одна з найкрасивіших старовинних споруд міста. Побудований у 1903 році і належав одному з проскурівських лікарів. З початку Першої світової війни будинок перейшов у військове відомство, і з 19 липня 1914 року в ньому розташувався штаб 8-ї армії Південно-Західного фронту під командуванням відомого генерала Брусилова. З 1921 року особняк переходить у розпорядження дивізії Червоного козацтва – тут облаштували квартири для командного складу. Так, у 1921-37 рр. в будинку жив командир дивізії, згодом командир корпусу Михайло Дьомичев. Одночасно, тут були кімнати для гостей, що прибували до проскурівського гарнізону. Свого часу в них зупинялися відомі червоні військові С.Будьонний, К.Ворошилов, В.Примаков… Після Великої Вітчизняної війни в будинку деякий час були квартири вищих обласних партійних посадовців, а згодом розташувалася міська дитяча лікарня. З 2001 року розмістився Палац урочистих подій.
Один із найкращих куточків вул. Гагаріна – невелика площа на перетині з вулицею Кам’янецької, яку прикрашають пам’ятник Богдану Хмельницькому і велична споруда обласної філармонії (Гагаріна, 7). У другій половині ХХ ст. на цьому місці був величезний пустир, який носив цілком офіційну назву – Кінна площа, де у ярмаркові дні продавали коней, вози, брички тощо. На початку XX ст. на Кінній площі був влаштований лісозаготівельний склад, а згодом вона поступово забудовується одноповерховими будинками. Нового вигляду площа набула у 1960 році: спорудили будівлю музично-драматичного театру ім. Петровського. Театр перебував тут до 1982 року, коли переїхав у нове приміщення, залишив свою стару будівлю у розпорядження обласної філармонії.