Новий Закон “Про метрологію та метрологічну діяльність”, який вступив у силу з 1 січня 2016 року, зобов’язав поклав на плесі комунальників плату за повірку та ремонт побутових лічильників. Споживачі на це витрачати додаткові кошти не повинні.
Закон прописує нові правила повірки, обслуговування та ремонту побутових лічильників на газ, воду, тепло й електроенергію. Це означає, що періодична повірка, обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж приладів обліку, що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок постачальників комунальних послуг.
– Відтепер повірку та ремонт лічильників на газ, воду, електроенергію і тепло повинні проводити за власний кошт не споживачі, а постачальники комунальних послуг. Саме вони тепер відповідають за своєчасність повірки, стежать за термінами проведення, повинні письмово повідомити споживача про терміни проведення повірки, – розповідає юрист Хмельницької обласної громадської організації «Подільська правова ліга» Сергій Гуцул.
За словами юриста, періодична повірка тепер проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Журналісти «ВСІМ» навідались до чотирьох комунальних підприємств міста, аби дізнатись, як вони проводять повірку лічильників для своїх споживачів.
До прикладу, вартість повірки лічильників на воду заклали у нові тарифи лише 29 січня, коли перерахували вартість послуги централізованого водопостачання та водовідведення.
– Зараз повірка приладу обліку води є безкоштовною, тобто всі роботи, які необхідно здійснити під час експлуатації споживачем лічильника, виконує наше підприємство. На нас покладений і ремонт приладів обліку води, адже можуть зноситися деталі, щось може зламатися, – пояснює начальник контрольно-сервісного центру МКП «Хмельницькводоканал» Степан Кушлак.
Як зазначає, міжповірочний інтервал для лічильників, які випущені після 2007 року складає 4 роки, а для тих, які були випущені до 2007 року – 3 роки.
Не платять хмельничани і за повірку приладів обліку електроенергії, адже саме підприємство займається встановленням лічильника, і відповідно, займається і його повіркою.
– Ми давно практикуємо безкоштовну повірку лічильників, індукційні повіряються кожні 8 років, лічильник НІК повіряється взагалі кожні 16 років, – зазначає провідний інженер ПАТ «Хмельницькобленерго» В. Козюк.
У «Хмельницькгазі» повірка лічильників теж є безкоштовною. Здійснюється вона кожні 5-8 років залежно від типу лічильника.
– Планова повірка лічильників проводиться повністю за кошти нашого підприємства, для цього створені та функціонують сучасні сервісні центри, роботу яких компанія забезпечила найновішим повірочним устаткуванням, – розповідає журналістам «ВСІМ» заступник голови правління ПАТ «Хмельницькгаз» Віталій Рейда.
З липня 2014 року безкоштовно повіряють і лічильники на гарячу воду і тепло.
– Вартість повірки лічильників на воду та тепло закладена у тариф, а от вартість повірки лічильника на тепло, який є власністю самих мешканців будинку, то повірка здійснюється за їхній рахунок, – пояснює директор МКП «Теплокомуненерго» Володимир Скалій.