Артбук гортали усі охочі.
«Цей проект є розповіддю про народну метафізику і балансує на межі науки, мистецтва та народного містицизму», – йдеться у передмові.
Андрій Хір народився в Ужгороді, мешкає у Львові.
Одразу за артбуком розміщено великий об’ємний об’єкт, який поєднує риси гуцульської архітектури та зооморфні елементи. У цьому випадку хата, як модель космосу для людини, мислиться живим організмом.
Центральний об’ємний об’єкт “Забобонів”.
На стінах розміщені картини та графічні роботи із химерними істотами та великими підписами-роз’ясненнями. Найкраще візуальні роботи сприймати, прочитавши тексти, у яких автор цитує дослідників, пояснює суть вірування, явища чи містичної істоти. Наприклад: «Місячник є одним із найзагадковіших та малоописаних персонажів української демонології, йому належать сутності без чітко визначених візуальних та поведінкових рис…»
Гадєр – людина, яка вміє керувати рептиліями.
Ще один елемент «Забобонів» – об’ємні маски, які символізують світ, духів, мерців, дводушників (істоти, які мають дві душі в одному тілі) та непростих (посередники між світом духів та світом людей).
Маски, що символізують непростих (зліва) та духів.
«Візуалізації базується на цитатах з етнографічних праць сторічної давнини, – розповідає Андрій Хір. – Візуальні об’єкти допомагають зрозуміти архаїчні, релігійні концепції, відношення до світу наших предків. Один з найцікавіших аспектів проекту – співставлення цих вірувань із міфами інших народів, а також із сучасним поглядом на світ».
Графічні роботи візуалізують різні вірування наших предків.
Проект «Забобони» презентували у Хмельницькому спільно із арт-центром Павла Гудімова «Я Галерея». Відомий галерист також завітав на відкриття виставки і закликав глядачів частіше ходити в музеї та реагувати на мистецтво щирими емоціями.
Відвідувачі приходили на відкриття виставки навіть з немовлятами.
Проект Андрія Хіра «Забобони» експонуватиметься у Хмельницькому обласному художньому музеї до 16 серпня.
На відкриття виставки завітав відомий галерист Павло Гудімов (справа).
Читайте також, як художній музей відсвяткував 30-річчя.