Консультація юриста: Право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення прав людини

3 Серпня 2016 11:36
Адвокат Центру надання вторинної правової допомоги Ліщук Ольга Іванівна виграла справу в суді по стягненню морального відшкодування за моральні страждання, спричинені ДТП.

Роз’яснення юриста:

Відповідно до частини першої та другої статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає:

1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;

2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;

3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Згідно з положеннями частини першої статті 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Відповідно до частини 4 статті 61 ЦПК України, вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов’язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Позови про відшкодування шкоди, завданої внаслідок скоєння злочину, можуть пред’являтися за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача, або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем його перебування, або за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, або за місцем завдання шкоди (стаття 109, 110 ЦПК України).

06.r695x430

Наші успіхи: 

До Центру надання вторинної правової допомоги звернулася клієнтка, яка є інвалідом ІІІ групи загального захворювання, з проханням призначити їй адвоката для підготовки позовної заяви про стягнення моральної шкоди та представництва її інтересів у суді.

У березні цього року в результаті ДТП її автомобіль було технічно пошкоджено, матеріальні збитки їй було відшкодовано страховою компанією.

Проте, в результаті ДТП клієнтці було завдано і моральних страждань, що мало прояву у хвилюваннях з приводу пошкодженого автомобіля. Особа, що відповідно до постанови Кельменецького районного суду Чернівецької області від 04.04.2015 року визнана винною у вчиненні ДТП, добровільно відшкодувати моральну шкоду не мала бажання.

Згідно наказу Центру,. клієнтці було призначено адвоката Ольгу Іванівну Ліщук, якій видано доручення від 10.06.2016 №169. Адвокатом підготовлено позовну заяву про стягнення моральної шкоди у розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Рішенням Волочиського суду від 25.07.2016 позов задоволено у повному обсязі.