Справа елінгів: апеляція узаконила забудову на коштовній землі впритул до Дністра

3 Листопада 2016 14:33

Апеляційний суд Хмельницької області виніс рішення про закриття провадження про визнання недійсним та скасування реєстрації декларації про готовність елінга до експлуатації на вул. Соснова, 15/1 в садово-городньому товаристві «Калюс» Вільховецької сільської ради Новоушицького району і зобов’язання його власників знести побудований об’єкт.

Про це свідчить ухвала суду від 18 жовтня.

Фактично цим рішенням апеляційна інстанція запустила певний судовий прецедент.

Справа втім, що у прибережній захисній смузі річки Дністер збудовано п’ять елінгів. Цьому послужило у 2012 році рішення Хмельницької ОДА про передачу в оренду на 49 років ДП “Краси­лівський агрегатний завод” зе­мельної ділянки площею 1,1 га за рахунок земель водного фонду. Далі керівництво заводу уклало договори суборенди з приватними особами з метою узаконення самочинного будівництва елінгів.

Фото з архіву НГП

Фото з архіву НГП

Що стосується об’єкту на Сосновій, 15/1, то його перша власниця Ірина Гома протягом 2009-2010 роках здійснила відповідне будівництво на землях водного фонду. Щоб узаконити самочинну забудову, між Гомою і “Краси­лівським агрегатним заводом” був підписаний договір суборенди земельної ділянки площею 0,03 га. У жовтні 2013 року Управління ДАБІ в області видало декларацію про готовність об’єкта до експлуатації.

У вересні 2014 року Ірина Гома продала елінг Вадиму Яцишину.

Згідно з рішенням Новоушицького районного суду від 11 липня 2016 року, визнано недійсним договір купівлі-продажу елінгу з кімнатами відпочинку на вул. Соснова, 15/1 і скасувано реєстрацію декларації.

Крім цього, райсуд зобов’язав знести самочинне будівництво елінгу.

Основний аргумент – лист Новодністровського регіонального управління водних ресурсів та експлуатації Дністровських водосховищ від 4 липня 2016 року, де визначено, що нормальний підпірний рівень Дністровського водосховища становить 121 мБС, який є внутрішньою межею прибережної захисної смуги Дністровського водосховища; зовнішня межа прибережної захисної смуги Дністровського водосховища установлюється згідно ст.ст.88,89 Водного Кодексу України на відстані 100 метрів від відмітки 121 мБС, або на основі розробленої проектної документації; якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.

“Із даних проектної документації водоохоронної зони лівого берега Дністровського водосховища на території Новоушицького району, яка розроблена в 1986 році, вбачається, що земельна ділянка, на якій побудовані елінги, знаходиться в прибережній захисній смузі”, – констатував суд.

Поза тим, Апеляційний суд Хмельницької області зіславшись на пункт 1 частини 1 статті 205 ЦПК, вважає: суд першої інстанції не врахував і розглянув спір в порядку цивільного судочинства.

За даними сайту оголошень OLX, сотка землі на березі Дністра у Рудківцях Новоушицького району коштує близько 800-900 дол.

Елінг* – відкрите або закрите приміщення для побудови і ремонту суден на березі.