110 років тому народився Василь Ремесло, автор всесвітньо відомих сортів пшениці

10 Лютого 2017 13:25

10 лютого виповнюється 110 років від дня народження людини, яка своїми талантом і працею прославила Україну — видатного вченого-селекціонера, автора всесвітньо відомих сортів пшениці.

Українець Василь Ремесло — автор розробок та впровадження вирощування високоврожайних сортів зернових, стійких до екстремальних погодних умов.

Пшениці Василя Ремесла годували й годують Україну і вирощуються у багатьох країнах світу.

Народився В.М. Ремесло 10 лютого 1907 р. в с.Теплівка Пирятинського району на Полтавщині. 1928 р. закінчив Маслівський інститут селекції та насінництва. Заснував і очолював 35 років поспіль Миронівський (Київська область) науково-дослідний інститут селекції та насінництва пшениці.

В.Ремесло створив 40 сортів зернових культур, зокрема 19 – районованих, із них 17 сортів озимих пшениць, 2 сорти – ярих, сорт озимого ячменю та сорт озимого трітікале (колоскова рослина, створена схрещуванням жита і пшениці).

Розповідають, що в робочому кабінеті вченого висіла карта на всю стіну, на якій прапорцями були позначені місця, де вирощують його хліб. Мапа просто-таки рясніла тими прапорцями.

Всесвітньо відома «Миронівська-808» увінчала славою і країну, й Миронівський НДІ та її директора. Цей сорт озимої пшениці зовсім не боїться морозів, надвологи й посухи. Його врожайність становила 7 тонн з гектара, тоді як сорти, виведені раніше, давали щонайбільше 1 тонну.

1971 року В.Ремесло встановив рекорд: його «Миронівською» було засіяно половину всіх полів Радянського Союзу. Більше того – вона стала найпоширенішою пшеницею у світі, а на її основі було виведено 400 нових сортів.

Селекціонер заробив для країни понад 1 мільярд 600 мільйонів рублів. І сам Василь Миколайович, до речі, був чи не єдиним легальним мільйонером у СРСР: сорт «Миронівська-808» був захищений авторським правом, і вчений отримував роялті – авторський відсоток – з кожного посіяного гектара.

В Україні його називали Хлібним батьком. У світі — одним із «творців зеленої революції». Портрети академіка Ремесла були заледве не в кожній хлібній крамниці. «До Ремесла» возили екскурсії, про нього знімали фільми й писали книжки.

Нагороджений усіма можливим орденами, відзначений всіма преміями та званнями УРСР, СРСР, НДР, Угорщини, Чехословаччини, Польщі, Болгарії, — Василь Ремесло, за словами сучасників, був простою, товариською людиною.

Помер вчений 4 вересня 1984 року. Того ж року Миронівський НДІ селекції та насінництва пшениці був названий його ім’ям.

Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»