Один із ста дітей із особливими потребами Хмельниччини вчиться у загальноосвітній школі. Причому, інклюзивна освіта нині справді доступна лише в обласному центрі. Це попри те, що в краї існує 71 школа,де обладнано відповідні класи . Чому ж там не можна отримати знань школярам з особливими потребами- дізнавалася Тетяна Присикар.
Усе його життя – на кінчиках пальців. У семирічного Владика – вроджена аномалія розвитку зорового аналізатора. А простіше – тотальна сліпота. Цьогоріч хлопчик пішов до першого класу.
Владик ПОГОРІЛЕЦЬ – першокласник
– Уроки мені подобаються – читання і математика. І ще я дуже люблю співати.
Щоправда, аби здобувати освіту, Владик змушений щодня долати 80 кілометрів та діставатися до обласного центру. Бо у Красилові, де він мешкає, шкіл, де б була запроваджена інклюзивна освіта для дітей з вадами зору, немає.
Тетяна ПОГОРІЛЕЦЬ – мати Владика
– Просто переживала ,як в школі він буде себе вести на уроках – оце єдине. Але нічого – Наталя Сергіївна займається з ним, задає домашні завдання, вдома з ним працюємо.
Наталя Сергіївна – асистент вчителя та насправді – друга «мама» Владика. Займається з ним не тільки на уроках, а й на перервах.
Наталя Сергіївна – асистент вчителя
– Проблема ще в тому, що в нього ще недостатньо розвинена дрібна моторика, щоб ми зараз могли оволодіти способом читання. Тому обов’язково робиться на кожному уроці гімнастика для пальців, на перервах ми робимо масаж.
А це – 9-річна Оля. У неї такий самий діагноз як і у Владика. Дівчинка може розрізняти лише світло та темряву. Та незважаючи на це, вона вже звикла до шкільних стін, заприятелювала з усіма однокласниками та, навіть, навчилася читати.
– Люблю читати казки – це найбільше.
Нині у Хмельницькій загальноосвітній школі №15 – 43 дитини з вадами зору. Школярі тут не тільки навчаються, а й отримують кваліфіковану медичну допомогу. Цьогоріч у закладі отримали державну субвенцію та придбали спеціальне обладнання та матеріали.
Ніна КРИВОШЕЙ –– заступник директора з навчально-виховної роботи початкових класів школи №15, м. Хмельницький
– Ми маємо друкарські машинки, маємо різні прилади на магнітній основі для того, щоб їм краще було. Практично забезпечені підручниками. Нам такі підручники дали на тимчасове користування у Львові.
До слова, Хмельницька область – одна із п’яти, де впроваджується інклюзивна освіта. Щоправда, нині вона доступна лише кожній сотій дитині із тих, кому необхідна.
Олег ФАСОЛЯ – директор департаменту освіти та науки Хмельницької облдержадміністрації
– …В області є 71 школа з інклюзивними класами…практично в кожному районі…теоретично можна обирати будь- яку, але практично це не можливо, бо немає ні спеціалістів, ні обладнання….