Читайте також: Час змінитися: хмельничани зняли фільм про енергоефективність (ВІДЕО)
Як аргумент він навів статистичні дані джерел викидів у світі, де 72% становить енергетика: транспорт, тепло і електрика. Викидаючи в атмосферу вуглекислий газ, вони змінюють клімат і спричиняють глобальне потепління. І це не жарти. Степан Кушнір каже, якщо пожежі у лісах Каліфорнії нас мало хвилюють, то що ми скажемо на статистику зникнення річок в Україні – більше 300 за останній рік.
Основна причина глобального потепління – енергоНЕефективність
«За прогнозами вчених, до кінця століття середня температура планети може підвищитися на 2 градуси за Цельсієм. І це ще при умові, якщо ми почнемо ефективно використовувати енергоресурси. В інакшому випадку ця позначка сягне чотирьох градусів, і тоді наслідки можуть виявитися набагато гіршими», – каже експерт.
Щоб це не виглядало як пусті балачки, Степан Кушнір показав фотографії проекту вчених з «Climate Central», які опублікували на сайті «ТСН». На фото видно, що великі прибережні міста в будь-якому випадку опиняться під водою: Венеція, Лондон, Нью-Йорк, Шанхай, Одеса та інші. Але рівень води при підвищенні температури планети на 2 і 4 градуси дуже різний.
Степан Кушнір переконаний: кожен з нас має знайти баланс між грошима і здоровим глуздом. А для тих, хто вважає, що одна людина не врятує планету, і один літр зекономленої води на день нічого не вирішить, пропонує помножити цей літр на 7 мільярдів населення планети.
Енергоефективність має бути в пріоритеті кожної свідомої людини. І саме для цього експерт поділився з хмельничанами, як виконати той мінімум, щоб врятувати планету на максимум.
Поради для хмельничан від Степана Кушніра
Степан Кушнір каже, що у кожного в пріоритеті має бути планета і її збереження
ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ НА КУХНІ
- 1. Грійте в чайнику тільки необхідну на цей час кількість води.
- 2. Регулярно видаляйте накип, щоб чайник швидше нагрівав воду та споживав менше енергії.
- 3. Закривайте посуд кришками, коли куховарите. Так ви приготуєте їжу швидше та з найменшими витратами газу чи електроенергії.
- 4. Якщо у вас електрична плита, вимикайте конфорку за декілька хвилин до готовності їжі.
- 5. Регулярно розморожуйте холодильник.
- 6. Не тримайте холодильник біля плити. Щоб підтримувати сталу низьку температуру, холодильник з таким сусідством споживатиме більше енергії.
- 7. Мийте посуд у закритій пробкою раковині. А не під проточною водою. Це у 3-5 разів зекономить споживання води.
- 8. Встановіть на змішувач води аераторну насадку, що майже вдвічі скоротить виток води за хвилину.
- 9. Якщо у вас велика сім’я, придбайте посудомийну машину. Користуючись нею ви зекономите в середньому до 12’000 літрів води щороку.
- 10. Купуйте обладнання лише найвищих класів енергетичної ефективності (відповідно до європейського маркування, енергоефективність позначається класами від А до G, де клас А означає найвищу енергоефективність, а G – найнижчу.
Степан Кушнір ділився лайф-хаками з енергоефективності у книгарні «Є»
ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ У КВАРТИРІ
- 1. Вимикайте з розетки мобільні телефони, ноутбуки, планшети та іншу техніку після того, як вони зарядилися. Так ви заощадите багато електроенергії та вбережете від швидкого зношування акумулятори.
- 2. Не тримайте телевізори та інші побутові електроприлади в режимі «сну» (stendby). Цей режим споживає багато енергії.
- 3. Вимикайте електроприлади з розетки, якщо ви ними не користуєтеся. Навіть вимкнений електроприлад «тягне» з розетки певну кількість енергії.
- 4. Коли виходите з кімнати – не забувайте вимикати телевізор та світло.
- 5. Заощадити електроенергію заміна старих лампочок на нові енергозберігаючі (світлодіодні). Термін їхньої служби триваліший, а ваш рахунок на електроенергію зменшиться на 20%.
- 6. Встановіть двокамерні енергозберігаючі вікна, які вбережуть помешкання від потрапляння гарячого повітря влітку та утримуватимуть тепло в квартирі взимку.
- 7. Опускайте на ніч жалюзі або затуляйте вікна короткими шторами.
- 8. У разі можливості, встановіть на батарею регулятор температури, щоб контролювати споживання тепла.
- 9. Розмістіть за батареями теплозахисні екрани або фольгу. Це збільшить тепловіддачу на 20%.
- 10. Батарея з гладкою поверхнею підвищує тепловіддачу майже на 10%.
- 11. Слідкуйте, щоб ваші батареї були завжди відкритими. Уникайте декору на них. Тоді батареї грітимуть помешкання, а не штори, стіни та меблі.
- 12. Товсті килими чи килимове покриття допоможуть вам утеплити бетонну підлогу.
- 13. Дослідіть помешкання на наявність шпаринок у вікнах, дверях та інших місцях, звідки може надходити холодне повітря, і ліквідуйте їх.
- 14. Взимку, коли у квартирі холодно, одягайте теплий одяг, замість того, щоб використовувати обігрівач.
Економити енергію просто – потрібно лише докласти трохи зусиль
ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ У ВАННІЙ КІМНАТІ І ТУАЛЕТІ
- 1. Встановіть лічильники на воду. Таким чином ви сплачуватимете лише за спожите.
- 2. Робіть повне завантаження пральної машини. Під час часткового заповнення споживається майже та сама кількість енергії, що й за повного.
- 3. Періть речі у холодній воді, адже 90% енергії, яку споживає пральна машина, йде на обігрів води.
- 4. Закручуйте кран, коли чистите зуби. Інакше щохвилини будете витрачати близько 10 літрів води.
- 5. Якщо ваш кран протікає, ви витрачаєте до 500 літрів води за добу. Якщо витікає гаряча вода, ви ще й марно витрачаєте газ, який іде на її підігрівання.
- 6. Встановіть важільний змішувач. Він змішує воду набагато швидше за традиційний (з двома кранами) і тим самим економить воду.
- 7. За день з несправного туалетного бачка може витекти до 2’000 літрів води.
- 8. Встановіть у туалеті економний зливний бачок, з двома клавішами зливу. Так ви будете використовувати всього 3-6 літрів води замість 10-12 за одне зливання.
- 9. Приймайте душ замість ванни. Таким чином ви зекономите 60% води. 140-160 літрів витрачається на ванну і 30-40 – на прийняття п’ятихвилинного душу.
- 10. Прасуйте спочатку речі, які потребують мінімальної температури.
Степан Кушнір каже, якщо будете дотримуватися усіх порад, зекономите велику кількість води, газу та електроенергії, заощадите чимало коштів і врятуєте планету.
Ті, хто більше зацікавлений у темі, можуть ознайомитися з планом дій зі сталого енергетичного розвитку Хмельницького на 2016-2025 роки