«Жалься, Боже, з України,
Що не вкупі має сини!»
Іван Мазепа
За церковним календарем 20 березня вшановують мучеників Василія, Єфрема, Капітона, Євгенія та ін., преподобного Павла, преподобного Омеляна, ікону Божої матері «Споручниця грішних».
Встановлюється вже тепла погода, але холод ще не поспішає відступати: «З дахів капає, а за ніс цапає», – говорять про 20 березня у народі. На Василя-крапельника – вдень весняна капель, а на вечір може бути мороз.
Важливою віхою зміни сезонів є День весняного рівнодення, астрономічний початок весни. Як відомо, навесні день збільшується, а ніч скорочується. І 20–21 березня наступає момент, коли тривалість дня і тривалість ночі стають рівними. Такий день називається днем весняного рівнодення.
Настання весни наші пращури вважали святом, з великим нетерпінням очікували її приходу і однаково урочисто відзначали його в різних частинах Європи та Азії. Язичницькі святкування приходу весни були сповнені важливим сакральним змістом перемоги світла над пітьмою, пробудження всього живого і початку нового життя.
У всі часи свої найніжніші почуття поети пов’язували з весною. І недаремно, адже це єдина пора року, коли все оживає від зимового сну. Людина також у цей час, ніби прокидається, і найпершою ознакою такого пробудження є кохання. Адже саме воно, на думку англійських учених, збільшує у нашому організмі кількість захисних клітин. Внаслідок виділення спеціальної речовини під назвою кортизон, у щасливих людей швидше загоюються рани та зникає запалення. Крім того, закохані рідше від інших застуджуються і хворіють на грип.
Іменинниками 20 березня є:
Василь, Павло, Євген і Нестор.
20 березня святкують:
- Всесвітній день Землі.
- День весняного рівнодення.
- Міжнародний день щастя.
20 березня народились:
1639 – Іван Мазепа (Ян Колодинський) – український державний і політичний діяч, гетьман Лівобережної України (1687–1704) та Війська Запорозького обох берегів Дніпра (1704–1709), князь Священної Римської імперії (1707–1709). Меценат. Власним коштом збудував 12 та відремонтував понад 20 храмів.
Чи знаєте ви, що:
Намагаючись знищити автономію України, цар наблизив до себе гетьмана Івана Мазепу та козацьку старшину. Гетьман навіть отримав головну нагороду імперії – Орден святого апостола Андрія Первозванного. Однак це не завадило йому спробувати вирвати Україну з пазурів двоголового орла за допомогою шведського короля Карла XV. За це Петро І вирішив показово покарати «зрадника». І князеві Меншикову було наказано виготовити орден Юди спеціально для Мазепи.
На ордені мало бути зображення «Юди на осиці повішеного, а знизу тридцять срібників лежачих і біля ніг торба, а позаду напис проти цього – триклятий син погибельний Юда, що за сріблолюбство давиться». Проте цю «нагороду» гетьман Іван Мазепа не отримав, бо помер…
Ця хвилинна примха царя – орден Юди – довго валявся в царських хоромах, аж поки десь зник.