Директор Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олексій Лукашевич розповів про складний процес відновлення даху пам`ятки зі збереженням історичної ідентичності.
«Традиційним для українців є перекриття двома матеріалами – солома і очерет. Раніше використовували частіше солому, але з часом жито почало витіснятись, оскільки солома після обробки комбайном стає непридатною для покрівлі. Жителі Наддніпрянщини частіше використовували очерет. Шевченківська світлиця востаннє була перекрита у 2008 році соломою, але за 10 років у 50% покрівлі з`явилась технічні недосконалості і, відповідно, це створює серйозну загрозу як для всієї будівлі, так і для експозиції. Покрівля ж з очерету буде надійно захищати дах 20-25 років. Розуміючи важливість історичної пам`ятки, наш заповідник теж долучився до проекту відновлення. В Україні залишилось дуже мало майстрів, які вміють перекривати дах очеретом, і, оскільки наш заповідник має неабиякий досвід, ми вирішили допомогти».
Директор Шевченківського заповідника Мар`ян Піняк розповів, що в планах команди відновити світлицю повністю.
«Я дуже радий, що в Україні є такі небайдужі люди, як Микола Томенко. Сподіваюсь, разом ми швидко виконаємо всі роботи і вже скоро світлиця буде приймати відвідувачів».