Автор фото: Григорій Салай, “Сегодня”
Головною екомічною подією тижня, що минає стало довгоочікуване прийняття Верховною Радою у другому читанні закону “Про валюту і валютні операції”. Цей документ, як пояснювали в уряді та Нацбанку, повністю змінить “валютну філософію” в країні, полегшить життя бізнесу і приверне інвесторів. Крім того, парламент вже активно планує зайнятися питанням “евроблях”.
Втім, за минулі дні змінилися не тільки законодавчі аспекти життя українців – скоро всі, кому потрібно платити податок на нерухомість, отримають “рахунки” від ДФС, мільйон пенсіонерів чекає підвищення виплат, а в продажу з’явилися перші баштанні і лохина.
1. Закон про валюту
Верховна рада 21 червня у другому читанні з третьої спроби підтримала Закон “Про валюту і валютні операції” (раніше – “Про валюту”), підготовленийНаціональним банком України (НБУ). У перший раз документ підтримали лише 204народних депутатів з 226 мінімально необхідних. Друга спроба прийняти законопроекттакож не увінчалася успіхом, а на третій раз Рада таки знайшла 228 голосів длязаконопроекту.
У НБУ впевнені, що прийняття закону дозволить Україні, нарешті, перейти до свободи проведення валютних операцій за європейським зразком і одночасно забезпечити захист української економіки і фінансової системи від майбутніх криз.
Крім того, система в валютної сфері змінює принцип – якщо раніше заборонялося все, що не було дозволено, то тепер, навпаки, дозволяється все, що не заборонено.
Як відзначали в Нацбанку, прийняття закону сприятиме притоку прямих іноземних інвестицій в Україну. Документ, за словами заступника голови НБУ Олега Чурія, призведе законодавство до європейських норм.
“Ми йдемо до вільного руху капіталу, знімаємо багато обмежень, які сьогодні є неефективними і стримують приплив іноземних інвестицій. Думаю, це буде дуже позитивним фактором з точки зору припливу не тільки іноземних інвестицій, але і з точки зору і навіть внутрішніх інвестицій”, – відзначав Чурій.
Заступник голови НБУ також повідомляв, що вступ в силу закону про валюту не зробить негативного впливу на ситуацію на ринку. Крім того, допоможе зняти всі валютні обмеження. Згідно з проектом закону, кожен українець зможе перерахувати будь-яку суму за кордон без ліцензії.
Крім того, законопроект повністю скасовує норми про обов’язковий продаж валютного виторгу і терміни продажу валюти експортерами – такий інструмент може вводитися Нацбанком в дію тільки на час і як спеціальна міра протидії кризовій ситуації.
Новий закон введе т.зв. “Безвіз для капіталу” – свободу проведення валютних операцій за принципом “дозволено все, що прямо не заборонено законом”. Разом з тим, в Нацбанку визнали, що такий підхід збільшує ризики для цінової і фінансової стабільності України.
У той же час, в законі передбачені і запобіжні засоби від зловживаннярегулятором антикризовими повноваженнями:
- для продовження терміну дії валютних обмежень або введення нового, якщо з дняприпинення дії аналогічного попереднього обмеження пройшло менше шестимісяців, наявність ознак кризових явищ повинен буде підтверджувати РадаНаціонального банку;
-
в законопроекті передбачена підзвітність і публічність Національного банку привведенні заходів захисту, продовженні терміну їх дії і оцінці результативності їхвведення.
2. Розмитнення по-новому і “полювання” на “євробляхи”
На цьому тижні Верховна Рада так і не встигла розглянути два законопроекти, якіпокликані врегулювати ввезення в Україну автомобілів на іноземних номерах.
“Ставки будут снижены. Сейчас на новый автомобиль с объемом двигателя в 1600 куб. см установлен акциз 427 евро, в возрасте до пяти лет — 2629 евро, свыше пяти лет — 3906 евро. По новой шкале будет, соответственно, 150, 300 и 750 евро”, — отметила Южанина.
У другому документі викладено механізм взаємодії митників, поліцейських іприкордонників, створення автоматизованої системи обміну інформацією. Нацполіціяотримає право перевірки авто з єврономерами, а тих, хто не розмитнив машину, алеїздить, чекають високі штрафи.
Так, в законопроекті № 8488 прописані штрафи за порушення терміну перебування авто на “євробляхах” в режимі транзиту. Крім чинного штрафу в 8,5 тис. грн за порушення терміну більш ніж на 10 діб, пропонується ввести покарання за порушення терміну від 20 до 30 діб – 85 тис. грн, більше 30 діб – 170 тис. грн або конфіскацію авто за рішенням суду . Штраф за порушення терміну перебування автомобіля в режимі тимчасового ввезення пропонується встановити на рівні 17 тис. грн в разі перевищення терміну на 10-20 діб, 85 тис. грн – 30 діб, понад місяць – 170 тис. грн або конфіскація.
3. Податок на нерухомість
Українці до 1 липня отримають повідомлення Державної фіскальної служби(ДФС) про суму податку на нерухомість. Податок на нерухомість необхідносплатити протягом 60 днів з дня отримання повідомлення.
Ставки і пільги з цього податку визначаються місцевими радами, але законодавствовизначає мінімальні пільгові площі неоподатковуваного майна:
-
60 квадратних метрів для квартир незалежно від їх кількості;
-
120 квадратних метрів для житлових будинків;
-
180 квадратних метрів – для різних типів нерухомості (будинок і квартира).
Місцеві ради можуть встановлювати додаткові пільги, проте пільгова площа квартирне може бути більше 300 квадратних метрів, будинків – 600 квадратних метрів. Пільгине поширюються на об’єкти, які використовуються власниками для отриманняприбутку: для здачі в оренду, ведення підприємницької діяльності.
4. Підвищення пенсій з 1 липня
Близько мільйона українських пенсіонерів отримають підвищені пенсії з 1 липня. Підвищення виплат торкнеться тих одержувачів, чий розмір пенсії залежить відпрожиткового мінімуму.
“З 1 липня збільшується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Пенсійні виплати зростуть приблизно для 1 млн українців”, –повідомив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.
Наступне підвищення пенсій, згідно з державним бюджетом, відбудеться з 1 грудня, але уряд готовий піти на позачергове підвищення пенсій, якщо це буде дозволять бюджет.
“Якщо у нас з’явиться додатковий ресурс в бюджеті Пенсійного фонду, ми спробуємо позапланово реалізувати певні пенсійні програми, як ми це зробили в жовтні минулого року”, – підкреслив Розенко.
5. Ціни на кавуни, дині і лохину
На оптових ринках країни стали з’являтися перші партії кавунів і динь з Херсона. У 2017 році перші партії кавуна вийшли на ринок України в 20 числах червня, а ціни булибільш ніж на 40% вище поточних. Диня в цьому році з’явилася на ринку на два тижніраніше, і в порівнянні зі стартовою ціною в 2017 році варто майже на 8% дорожче.
Херсонські кавуни на оптових ринках західного регіону пропонуються за ціною13-15 грн/кг. Перші дині з Херсона з’явилася на ринку в цьому році на тижденьраніше кавунів і коштують 30-35 грн/кг. У самій Херсонській області кавуникоштують майже на 50% дешевше – 7-8 грн/кг, а диня – в середньому 25 грн/кг.
Перші оптові партії лохини українські господарства пропонували по 230-260 грн/кг, авже після 20 липня ціни просіли до 170-200 грн/кг. На оптових ринках українськулохину можна знайти по 200-220 грн/кг. Діапазон цін на імпортну лохину набагатоширше, що обумовлено неоднорідною якістю продукції. Імпортну лохину низької якостіпродавці намагаються розпродати по 150-160 грн/кг, більш якісна ягода пропонуєтьсяпо 200-230 грн/кг.