31 липня цього року представники спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні зустрілися із керівництвом та фахівцями Хмельницької АЕС, відповідальними за забезпечення ядерної, радіаційної безпеки та фізичного захисту атомної станції. Під час зустрічі учасники місії ОБСЄ, що розташована в м. Чернівці, обговорили питання безпеки на ядерному об’єкті.
Розповідаючи про роботу місії, учасники зазначили, що загалом в Україні задіяні близько семисот представників ОБСЄ, які моніторять не лише ситуацію на Сході. Зокрема, в обов’язки представників Чернівецького офісу входить моніторинг стану безпеки у Вінницькій, Чернівецькій та Хмельницькій областях. Представники спеціальної місії здійснюють оцінювання рівня безпеки на потенційно-небезпечних об’єктах, до яких відноситься і Хмельницька АЕС.
Розповідаючи про роботу Хмельницької АЕС у 2018 році, заступник головного інженера з ядерної та радіаційної безпеки Віталій Литус доповів про поточний стан роботи енергоблоків та найближчі плани щодо продовження терміну експлуатації першого енергоблока. В. Литус зокрема зазначив: «ХАЕС працює без перевищення допустимих меж і не чинить негативного впливу на навколишнє середовище. Радіаційна обстановка знаходиться в межах природного фону і контролюється за допомогою пунктів цілодобового спостереження автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки (АСКРО) на території 30-кілометрової зони ХАЕС. Постійний контроль за безпечною експлуатацією енергоблоків АЕС здійснюють відповідні державні органи України та міжнародні організації».
Про основні міжнародні організації, які відслідковують діяльність ХАЕС та здійснюють місії технічної підтримки, розповів присутнім керівник відділу міжнародної співпраці та технічної допомоги Владислав Коренюк.
Заступник генерального директора з фізичного захисту та режиму ВП ХАЕС Олег Редзинець, в свою чергу, зазначив, що після подій 2014 року в Україні було переглянуто об’єктові проектні загрози, які враховують політичну і економічну ситуацію, та інші аспекти. Визначено розрахунки сил та засобів, які дають можливість забезпечити безпечне функціонування ядерного підприємства. В рамках цієї роботи в 2017 році проведено оцінку вразливості ядерної установки та ядерних матеріалів, а також оцінку стану системи фізичного захисту. Значно посилилися сили охорони ядерного об’єкта, отримано нову техніку, озброєння та вжито інших заходів.
Це вже не перший візит учасників місії ОБСЄ на ХАЕС, які постійно моніторять стан безпеки на ядерному об’єкті. Для повного аналізу ситуації на атомній станції найкращий спосіб – безпосереднє спілкування із провідними фахівцями, відповідальними за ядерну, радіаційну та фізичну безпеку.
Спеціалісти ХАЕС надали вичерпні відповіді на всі питання представників місії.
Інформаційний центр ВП ХАЕС