Свято 2 серпня – Ільїн день
Життя і чудеса пророка Іллі.
У будь-якого хрещеної людини є святий-покровитель. Ним є той, чиє ім’я носиш. Таким чином, у православного християнина крім Дня народження є ще і День ангела, в простолюдді – іменини. Православна церква вважає другої свято більш значущим для душі, адже в цей день небесний покровитель чує свого підопічного краще, ніж коли б то не було. Подвійно пощастило тим, хто названий на честь великих святих: Миколая Мирлікійського, Серафима Саровського, Сергія Радонезького та ін. Сюди ж відноситься і Ілля-пророк. Його свято відзначають у християнському світі щорічно 2 серпня.
Ільїн день – так найчастіше називають день пам’яті найбільшого з пророків, службовців єдиному Богу. Він шанується не тільки християнами, але і представниками мусульманства, а також іудаїзму. Згідно єврейської релігії, пророк Ілля спуститься на грішну землю перед кінцем часів, а конкретніше – перед другим пришестям Ісуса Христа. Це ім’я згадується у священній книзі сповідують іслам – Корані, причому з повагою. У перекладі з івриту воно означає «фортеця Божа». І дійсно, вважається, що саме найвеличніший із пророків подібно нерушимої стіни охороняє виконання Божих заповідей і людських законів. Цей святий суворий, але справедливий. Біда тому, на кого прогнівається – образ Іллі представлений, як який роз’їжджає на охопленій вогнем колісниці, що видає неймовірний гуркіт. Ви, звичайно, вже здогадалися, в яких природних явищах втілилися міць і сила святого: це грім і блискавка. Адже Не дарма Іллі-пророку християни споконвіку моляться про дарування дощу під час посухи і, навпаки, про припинення затяжних злив. І допомогу приходить негайно, якщо в серці є віра.
Неможливо не провести якусь асоціативну лінію, що сполучає пророка Іллю з язичницьким слов’янським богом Перуном. Цей бог-громовержець, точно так само у віруваннях наших далеких предків носився з небес у вогненній колісниці і виконував ті ж самі функції, що і християнський святий. Перун вважався богом-воїном, його зброя – блискавки – захищали від будь-якого зла. Страж небес користувався великою повагою не тільки серед слов’янських язичників, але і у індоєвропейських народів. Навіть ім’я східного аналога походить злегка на таке вітчизняного – Парджанья.
З приходом на Русь християнської релігії церква зробила все можливе, щоб вибити скоріше з думок народу язичницькі вірування. З цією метою слов’янські свята були повністю заміщені християнськими. Так і 2 серпня – Перунів день перетворився в Ільїн. Це призвело до того, що два образу тісно переплелися і зрослися в один.
Життя і чудеса пророка Іллі
Святий Ілля народився за 900 років до Різдва Христового, тобто до настання нашої ери. Сталося це в Фесвии Галаадской. Батько майбутнього пророка перед народженням сина побачив сон, в якому немовля був оточений благовидними старцями, годували і пеленавшими його полум’ям вогню. У цьому баченні явно містилося пророцтво чудового майбутнього нащадка.
З юних років Ілля вірив у єдиного Бога, проводив дні в пості і смиренних молитвах. Він був взірцем благочестя і віддалився від світу, від людей в пустелю. Одного разу Господь явив Іліє свою волю: той повинен був піти у царство Ізраїльське, до царя Ахава, исповедавшему язичництво, і вплинути на правителя, щоб не губив ні себе, ні народ, увірував в справжнього Бога, інакше в покарання всіх ідолопоклонників наздожене страшний голод. Ілля в точності виконав доручення, проте Ахива проігнорував промови пророка.
Все сталося, як і передбачав Ілля. Тоді святий віддалився в пустелю, але від голоду не загинув – їжу йому приносили птахи, а трохи пізніше пророка прихистила в одному місті вдова. Через кілька років знову пішов Ілля в Ахиве і запропонував влаштувати перевірку богу язичницькому і християнському Богу: спорудити жертовники кожному і молитвами спробувати викликати вогонь з небес. На який жертовник зійде полум’я – той і є істинний Бог. Диво сталося з жертовника Бога, якому молився Ілля. В результаті язичники увірували, а жерці, виконували обряд на честь ідола, за велінням пророка були вбиті.
Багато чудес відбувалося на прохання Іллі, зверненим до небес. Наприклад, вдову, що пригріла його під час голоду у себе вдома і не пошкодувала останніх борошна і масла, він віддячив тим, що ці продукти стали невичерпними, а сина бідної жінки воскресив з мертвих. За молитвами пророка, зверненим до Господа. розступилися води Йордану – це дуже яскравий біблійний епізод, про який, напевно, багато хто чули. І ще дуже багато можна навести таких прикладів.
Настав, зрештою, час, коли поновилися на Іллю гоніння з боку язичників. Пророк не боявся смерті, але повинен був залишити після себе людини, якому міг би передати свій дар, свої знання. Господь змилувався над ревнителем віри і вказав йому на наступника – Єлисея. Цей чоловік, будучи учнем великого святого, бачив сходження Іллі на небо з волі Божої. То був єдиний випадок в Новому Завіті, коли святого узяли на небо живим – подібне було тільки з Енохом до народження Христового.
Народні прикмети на 2 серпня
- Глухий грім на Іллю віщує невеликий дощ, і навпаки, сильна злива почнеться, якщо на Іллю чути гучний грім
- Безперервно грім гримить – чекай сильного граду
- Дощ на Іллю віщує хороший врожай зернових у наступному році
- Вранці 2 серпня на небі хмар багато – у наступному році потрібно проводити ранній посів та очікувати такого ж раннього врожаю. Якщо небо опівдні затягнуло, то посів буде середнім. Небо насупилося до вечора – чекай пізнього посіву і поганого врожаю.
- Не можна їсти суницю після Дня Іллі – інакше засипати станеш.
Цей день в історії:
216 до н. е. — у битві під Каннами карфагенський полководець Ганнібал розгромив 80-тисячне римське військо і наніс найтяжчу поразку Риму за всю історію його існування.
1377 — через масове сп’яніння московське військо було розбите татарським царевичем Арапшою.
1727 — російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Ліквідація малоросійської колегії та відновлення посади гетьмана були поступками козацтву, послуги якого, у війні з Османською імперією, знову знадобилися Російській імперії, проте, «виборність» перетворена на фікцію, адже у наказі зазначалося, що гетьманом повинен бути обраний Данило Апостол
1776 — відбулась церемонія підписання Декларації незалежності 13 північноамериканських колоній, яка була прийнята 4 липня Континентальним конгресом
1802 (14 термідора Х року) — Наполеон Бонапарт був проголошений довічним Першим консулом.
1865 — у видавництві Макміллана вийшло перше видання книги Льюїса Керрола «Пригоди Аліси в країні Чудес».
1887 — Ровелл Ходж запатентував колючий дріт.
1909 — на озброєння армії США прийнятий перший військовий літак, побудований братами Райт
1914 — створено Бойову управу українських січових стрільців — організаційно-координаційний центр легіону Українських січових стрільців.
1917 — вперше була здійснена посадка літака «Сопвіч» на палубу корабля британських військово-морських сил«Furious».
1918 — Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави.
1919 — повертаючись в Україну, загинув в авіакатастрофі під Ратибором (Сілезія) Дмитро Вітовський.
1933 — став до ладу Біломорсько-Балтійський канал (першопочаткова назва — «Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна», відоміший за скороченням «Біломорканал»). Збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в’язнів ГУЛАГу. За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників.
1939 — Альберт Ейнштейн надіслав президенту США Франкліну Рузвельту листа, в якому поінформував про роботу нацистських фізиків із створення атомної зброї та закликав розпочати в США дослідну програму.
1940 — Верховна Рада СРСР ухвалила закон про перетворення Молдавської АРСР у складі УРСР на окремуМолдавську РСР (до її складу увійшла більша частина щойно приєднаної до СРСР Бессарабії)
1943 — відбулося повстання і втеча ув’язнених у концентраційному таборі «Треблінка». Знищено крематорій. Більш двохсот утікачів були убиті або повернуті до табору.
1945 — завершилася Потсдамська конференція.
1953 — у Києві відкрито дитячу залізницю.
1989 — трагедія на Київському головпоштамті, внаслідок якої загинуло 11 людей.
Народились:
1627 — Самюел ван Хогстратен, нідерландський (голландський) художник, гравер, письменник, теоретик мистецтва.
1820 — Джон Тіндаль, видатний ірландський фізик, вперше детально дослідив розсіювання сонячного світла атмосферою, пояснив блакитний колір неба.
1834 — Фредерік Бартольді, французький скульптор 19 століття. Автор скульптури «Свободи» в гавані містаНью-Йорк.
1888 — Кость Буревій, український поет, драматург, публіцист, есер, член Центральної Ради (розстріляний комуністами 15 грудня 1934 року)
1924 — Олександр Хмельницький, український живописець
1932 — Пітер О’Тул, британський актор ірландського походження, відомий за фільмами «Як вкрасти мільйон»,«Калігула», «Останній імператор».
1993 — Нігоян Сергій Гагікович, учасник і один із бійців 3-ї сотні Самооборони Майдану, вбитий під час протистояння на вулиці Грушевського в Києві.
«Рідна Хмельниччина »