Сьогодні 226-й день року за григоріанським календарем – до закінчення року залишилося 139 днів. Іменинники – Антон, Леонтій, Олександр. У Пакистані святкують День незалежності.
В цей день відбувалися проводи літа – селяни зустрічали осінь, а також відзначали одне з найголовніших церковних свят під назвою ” Медовий Спас”. Зазвичай до першого Спаса було досить багато овочів, фруктів, в лісах можна збирати ягоди і гриби. Спостерігали 14 серпня і за тим, як бджоли поступово заповнюють медом соти. Говорили: «На Медовий Спас навіть жебрак мед куштує», інформує Ukr.Media.
Люди помічали, що 14 серпня ночі стають досить довгими, а ранкові роси – холодними. Вирушають збирати одну з найголовніших ягід, що використовуються в лікуванні – малину. Граки 14 серпня збираються в зграї, готуються до відльоту ластівки і стрижі.
Широко поширена традиція освячувати криниці саме 14 серпня. Пасічники в цей день підрізають стільники. Селяни збирають мак. До речі, відомо, що дикий мак раніше використовували як захист від відьом, які могли погубити худобу. До речі, свійських тварин цього року востаннє купують саме на Медовий Спас, 14 серпня.
Що стосується сенсу Медового Спаса, який трактується православною церквою, то відомо, що дане свято було встановлено в перший день Успенського посту в IX столітті. В давнину на території Константинополя був поширені звичай проношения Чесного Древа Хреста по міських вулицях. Казали про те, що це захистити людину від недуг. Древо Хреста було відкрито для всіх до Успіння Пресвятої Богородиці. На Русі ж це свято стали відзначати лише в кінці XV століття. Вважається, що з цього дня (через місяць після закінчення Петрового посту) починається Успенський піст – провісник інших великих свят (Успіння і Преображення). Цей піст був не надто суворим, хоча порівняно з Різдвяним і Петровим постом доводилося обмежувати себе в їжі. Так, наприклад, в понеділок, середу і п’ятницю рекомендується практикувати сухоїдіння, а в четвер і вівторок можна їсти варені овочі без масла. До Яблучного Спаса рекомендується утримуватися від вживання винограду і яблук.
У деяких регіонах Медовий Спас також називали Мокрим Спасом, у цей день проводили обряди, пов’язані з освяченням води – люди вирушали до річок, джерел, озер разом зі служителями церкви, а потім купалися.
Обов’язково 14 серпня заламували і підрізали стільники, оскільки, за прикметами, вважалося, що, якщо не зробити цього, то сусідські бджоли мед витаскають. Бджолярі приносили в церкву свіжозібраний мед, щоб освятити його. Також розповсюджений був звичай приносити овочі та насіння, щоб освятити їх на багатий урожай у майбутньому.
14 серпня називали ще і Маковим Спасом, оскільки було прийнято збирати мак і використовувати його для приготування різних страв. Так, пекли булочки та пиріжки з маком. Крім того, насінням маку обсипали будинок, і тоді вважалося, що в нього не потрапить жодна відьма.
Після Медового Спаса починали розорювати поля для підготовки до озимим, очищали гумна, обробляли клуні до зими. При посіві озимого жита проводили один старовинний звичай. Так, приводили в полі самого старого орача, і він мав кинути першу жменю зерна в землю, щоб був гарний урожай.
Збирали 14 серпня малину. Якщо чоловіки були зайняті польовими роботами, то в ліс відправлялися жінки і діти. Малина була одним з найбільш доступних ласощів. До того ж, на її основі готували різні зілля і заготовки на зиму, які допомагали боротися з проявами застуди і лікувати інші недуги.
Цей день в історії:
1385 — укладено Кревську унію, угоду між Королівством Польським і Великим князівством Литовським, що передбачала об’єднання цих країн в єдину державу.
1457 — надруковано першу книгу, дата виходу у світ якої точно відома (близько 3 років після Йогана Ґутенберґа).
1880 — закінчено спорудження знаменитого собору в Кельні (будову розпочато 1248 року).
1916 — в ході Першої світової війни почалися бої Українських січових стрільців (УСС) за гору Лисоню в складі австро-угорської армії проти російських військ.
1936 — на Олімпійських іграх в Берліні вперше відбулись змагання з баскетболу. У фіналі збірна США перемогла команду Канади.
1947 — Пакистан та Індія здобувають незалежність від Великої Британії опівночі. Пакистан святкує цю подію 14 серпня, Індія — 15 серпня.
1980 — у Ґданську (Польська Народна Республіка) під проводом Леха Валенси 17000 робітників починають страйк, що став початком демократизації Польщі і повалення комуністичного уряду Ярузельського.
1992 — розпочався грузино-абхазький конфлікт.
Іменинниками 14 серпня є:
Антон, Олександр, Гурій, Маркел і Леонтій.
Народились:
1714 — Клод Жозеф Верне, французький художник пейзажист періоду рококо і французького передромантизму, батько художника Карла Верне і дід художника Ораса Верне.
1867 — Джон Ґолсуорсі, англійський письменник
1873 — Іван Боберський, видатний діяч західноукраїнського фізкультурно-спортивного руху кінця ХІХ — першої половини ХХ ст.
1875 — Мстислав Добужинський, російський та литовський художник, графік, театральний художник, викладач, мемуарист.
1892 — Іван Липківський Васильович, український художник, представник школи «бойчукістів». Син українського релігійного діяча Василя Липківського. Обидва розстріляні органами НКВС СРСР в 1937 році.
Народні прикмети на 14 серпня
- Якою буде погода сьогодні – такою вона буде і 28 серпня
- Велика малина на Спас – можна сіяти жито раніше. Середні або дрібні ягоди – з посівами краще почекати.
- Хороша погода 14 серпня – вродить багато приплоду
- Дощ іде – жито в цей день краще не сіяти
«Рідна Хмельниччина »