«Щасливим був я двічі: як на сіні
Мене віз батько в присмерки осінні
І як відчув, що в мене в серці є
Те, що належить тільки Україні».
Дмитро Павличко
У дохристиянські часи наші пращури вірили, що 26 вересня Сонце відкликає назад усіх тих птахів, які прилітають до нас навесні. А тому намагалися залишати зерно та крихти хліба у місцях, звідки вони збиралися відлітати, для того, аби птахи підкріплялися на далеку дорогу та не забували у чужій стороні рідного краю.
Що ж до людей, то у цей час вже закінчували відзначати осіннє рівнодення. Після святкового запалення посвіта, його вогонь намагалися підтримувати протягом всієї осені та зими. Жар постійно тримали на припічку. Вважалося , що попелом від посвітнього вогню добре заліковувати рани і якщо його засипати у жлукто, то білизна гарно пратиметься.
У народі 26 вересня вшановували Корнелія Сотника і говорили, що природа вже починає лаштуватися до зимової сплячки. «З Корнелія корінь в землі вже не росте, а мерзне». Також у день Корнелія спостерігали за погодою, бо вірили: «Як Корнелій скаже, так зима покаже».
За церковним календарем 26 вересня відзначають Передсвято Воздвиження чесного Хреста Господнього та вшановують Пам’ять оновлення (освячення) храму Воскресіння Христового в Єрусалимі; священомученика Корнилія, сотника; мучеників Кронида, Леонтія і Серапіона; мучеників Селевка і Стратоника; мучеників Макровія і Гордіана; священомученика Юліана, пресвітера; мучеників Іллю, Зотика, Лукіана і Валеріана; преподобного Петра в Атрої та великомученицю Кетевані, царицю Кахетинську.
Іменники 26 вересня:
Ілля, Валер’ян, Гордій, Петро і Корнелій.
Ім’я Корнилій перекладається з латинської як «ріг достатку». І хоча священномученик Корнилій страждав від утисків і помер у вигнанні, саме ім’я обіцяє його власнику щасливе життя у достатку, багато вірних друзів та успіхи у всіх починаннях.
26 вересня народились:
1832 – Петро Сокальський – український композитор і фольклорист. Автор опери «Мазепа» (1859), «Майська ніч» (1876), «Облога дубна» (1884), фортепіанних творів, солоспівів, обробок народних пісень.
26 вересня відзначають:
- Міжнародний день мов.
- Міжнародний день боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї.
Події 26 вересня:
1919 – війська Нестора Махна прорвали фронт Білої армії та здійснили зухвалий рейд у напрямку Бердянська і Таганрога.
1960 – Кеннеді і Ніксон провели між собою перші в історії виборів президентів США телевізійні дебати.
1995 – Україна прийнята до Ради Європи.
Чи знаєте ви, що:
Усього на Землі близько 6000 мов, з яких 1000 – африканські, 700 – папуаські. На 40 самих поширених світових мовах розмовляє 2/3 населення Землі.
Наріччя мандарин китайської мови – найбільш використовувана мова – на ньому спілкуються понад 885 млн людей. Іспанська займає ІІ місце (332 млн), англійська ІІІ (322 млн), а мова бенгалі – IV (189 млн). Російська знаходиться на VII місці (170 млн).
В ООН лише 6 офіційних мов: англійська, французька, арабська, китайська, російська та іспанська.
У більшості мов світу слово «мама» починається з літери «М».
«Рідна країна»