Коли на «чотириденку» перейде Україна?
В Давосі, де щорічно проходить Всесвітній економічний форум, радять скоротити кількість робочих днів у тижні з 5 до 4.
Чому пропонують перейти на чотириденний робочий тиждень? Як це буде впливати на економіку і працівника? І чи буде українцям «світити» три вихідних на тиждень?
Навіщо потрібно три вихідних?
Психолог Уортонської школи бізнесу Адама Гранта (США) та економіст Рутгера Брегмана (Нідерланди) наробили багато шуму в Давосі. Вони пропонують перейти на чотириденний робочий тиждень. Їхні головні аргументи, що зниження тривалості робочого часу впливає на якість роботи і креативність співробітників найкращим чином. Згідно з дослідженнями, співробітники, які проводять в офісі менше часу, більше люблять свою роботу і рідше готові змінювати робоче місце. Не можна не згадати про трудову «революцію» Генрі Форда, який скоротив робочий тиждень від 60 до 40 годин. Його компанія не впала, навпаки, співробітники стали більш працездатними і продуктивними, оскільки менше втомлювалися.
Світова практика
Деякі країни вже практикують три вихідних. Наприклад, Німеччина, Нова Зеландія і Японія. При цьому обсяги роботи зберігаються, як і зарплата. Результати експерименту тільки позитивні. Співробітники дійсно працюють краще, вони відчувають менший стрес, а продуктивність тільки збільшується.
А що в Україні?
Таку практику застосовують і в Україні деякі компанії. Дозволяють працювати з дому або присвятити цей день собі і близьким. З одним «але»: робота повинна бути зроблена в строк.
Але чи реально для всіх ввести «чотириденку»? Експерти кажуть, що ні. Така «розкіш доступна лише у високорозвинених країнах, де все частіше впроваджують в роботу штучний інтелект. Поки ж Україна відстає від високорозвиненого світу на 1 промислову революцію. Та й не всі українці готові відпочивати у додатковий вихідний. Багато хто і в два вихідних підробляють – такі економічні реалії. Якщо українцям зробити чотири робочих дні, то п’ятий – вихідний – вони будуть шукати собі додатковий заробіток, замість того, щоб присвятити його відпочинку або хобі.