Цей день в історії Хмельниччини: 13 травня

13 Травня 2019 09:33

13 травня 1795 року указом Катерини ІІ затверджувався першим єпископом Брацлавської і Подільської єпархії член Синодальної контори й архімандрит ставропігіального Донського монастиря Іоаннікий (Никифорович-Полонський). Його було висвячено в єпископа у Великому Успенському Соборі Кремля. У 1795 році Поділля було поділено на дві провінції: Брацлавську і Подільську. Особливим указом Катерини ІІ ще від 12 квітня 1795 року було засновано нову православну єпархію з назвою провінцій Брацлавської і Подільської.

У 1905 році 13 травня (30 квітня за старим стилем) в Кам’янці-Подільському виїзна сесія Одеської судової палати засудила російського революціонера Сергія Андропова до позбавлення всіх прав стану та до безстрокового заслання на поселення у Тобольську губернію. В 1901 році як агент газети «Искра» нелегально виїхав до Росії за що його і заарештували.

13 травня 1942 року о 8 годині ранку всіх євреї міста Славута мали зявитись на збірні пункти.Німецька влада обіцяла що вони “будуть переведені в окремий район, де вони будуть захищені від ворожих актів”. За декілька днів до цього німецька влада розвісила по місту відозву до єврейського населення міста Славути наступного змісту: «В останні дні були випадки актів насильства стосовно єврейського населення з боку не євреїв. Німецькі і поліцейські органи, які в міру можливості протидіяли цим насильствам, не бачать, однак, іншої можливості недопущення таких випадків, як концентрація всіх перебуваючих у Славуті євреїв у окремому районі міста”. Таким чином у 1942 році окупаційна влада приступила до остаточного знищення єврейського населення міста та району. Вже у червні на південно-східній околиці міста нацисти розстріляли понад 2500 євреїв. За різними оцінками дослідників на Славутчині під час війни 1941-1945 років загинуло від 5 до 13 тисяч осіб єврейської національності.

13 травня 2013 року у Кам’янці-Подільському відгуляли найбільший весільний фестиваль – «Весільна фортеця-2013». На якому хмельничанка Каріна Турчинська стала найкращою нареченою України.

13 травня 2016 року у Хмельницький привезли Афонську ікону Святої Рівноапостольної Марії Магдалини. Вона написана на святій горі Афон та містить часточку її мощей. В обласному центрі її зустріли у Свято-Андріївському кафедральному соборі. Марія Магдалина була вірною послідовницею Ісуса Христа. Вона першою побачила Ісуса, котрий воскрес, і сповістила про це апостолів. ЇЇ зараховано до лику святих.

Юна МІТРАШКО

Джерело: ye.ua