Назву «Медяні роси» свято отримало за те, що нерідко ранкові опади у цей день бувають солодкими, з медовим присмаком.
Народне свято Іван — Медяні роси відзначається 7 червня 2019 року (дата за старим стилем — 25 травня). Православна Церква цього числа згадує третє знайдення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Назву «Медяні роси» свято отримало за те, що нерідко ранкові опади у цей день бувають солодкими, з медовим присмаком.
Історія
Третє знайдення голови святого Іоанна відбулося в 850 році в Команах. На початку IX століття його нетлінні мощі християнам довелося заховати від іконоборців, які не зупинилися б і перед знищенням святої реліквії.
Під час однієї з нічних молитов патріарху Константинопольському було дароване бачення, в якому вказувалося місце схованки святих мощей в місті Комани. В той час при владі був імператор Михайло. Але імперією керувала його мати Феодора, християнка, якій вдалося придушити іконоборчі бунти і відновити іконошанування. За її наказом в Комани вирушила делегація, яка незабаром повернулася з безцінною знахідкою.
В який саме день були знайдені святі останки, невідомо. Але в джерелах збереглися дані про те, що саме 25 травня (за григоріанським календарем — 7 червня) їх доставили в придворну церкву.
Хреститель Іоанн — другий за значимості православний святий після Діви Марії. На його честь встановлено сім щорічних свят.
Традиції та обряди
З цього дня починається пізня посівна ярового хліба.
В це народне свято люди звертаються до святого Івана Предтечі з проханням захистити поля і городи від медвяної роси. Її поява з давніх пір вважається напастю. З нею пов’язують падіж худоби. Вона губить колосся жита, листя гарбуза, огірка і винограду. Якщо медяна або борошниста роса все ж нападає, це вважають Божим покаранням.
Побутує хибна думка, що медяна і борошниста роси — одне і те ж, грибкове захворювання. Насправді медяна роса виділяється листям рослин внаслідок раптових перепадів вологості і температури за короткий період. Побороти її нелегко, не допомагають навіть такі перевірені «помічники», як мідний купорос, зола і молочна сироватка. Борошниста роса — результат виділень різних комах-шкідників, до яких налипають лусочки і шкірки попелиці. З цим видом роси впоратися легше, провівши своєчасну профілактичну обробку.
Прикмети
- Скільки вранці роси, стільки буде льону і конопель.
- Якщо ранкової роси багато, значить, весь день буде ясно і тепло.
- Вранці немає роси або її дуже мало — у другій половині дня піде дощ.
- Пізній цвіт горобини — осінній сезон буде довгим.
- На горобині багато цвіту — вродить льон і овес.