Народне свято Берегиня відзначається 15 липня 2019 року (за старим стилем — 2 липня). Воно присвячене слов’янській міфічній істоті, інформуєUkr.Media.
Інша назва свята «Петрова Матка» походить від імені апостола Петра, якого люди вшановували незадовго до цього — 12 липня. «Сирою Богородицею» цей день в народі називають за те, що образ Берегині змішався з образом Богоматері.
Історія
Берегиня — слов’янське божество, матір усіх духів. Її називали в народі також Ладою. Це берегиня дому, захисниця людей від зла, лиха, хвороб, смерті, покровителька врожаю. Люди поклонялися їй в образі берези.
Нерідко її пов’язували з русалками, в яких перетворювалися засватані дівчата, які померли до заміжжя.
Після прийняття християнства образ Берегині злився з образом Богоматері. Їй молилися про гарний урожай.
Традиції та обряди
Господині готують на вечерю вареники з вишнею.
У цей день заведено саджати березу біля будинку. Слов’яни вірять, що це дерево оберігає людей і житла від нечистої сили.
В це народне свято дівчата проводять любовні привороти. Вони таємно кладуть на поріг будинку гілочку берези. Після того, як коханий переступає гілку, ховають її в сухе місце і промовляють: «Як цей прут сохне, так нехай і він, (ім’я хлопця), від любові до мене сохне».
Прикмети та повір’я
- Якщо на деревах з’явилися пожовклі листочки, то осінь і зима будуть ранніми.
- Якщо жовте листя видно тільки на березі, то осінь настане рано, а зима настане у визначений термін.
- 15 липня — початок пори «цвітіння» води.
- Лісових ягід багато — до морозної зими.
- Добре видно, як хлюпоче сазан — до сонячних і теплих днів.
- Якщо дівчина чи жінка хоче зустріти любов, свою долю і знайти довгоочікуване щастя, то вона повинна в цей день знайти в лісі березу, вклонитися їй і вголос вимовити своє бажання.
- Якщо у свято Берегині вийти в поле, вмитися джерельною водою і розтертися вишитим рушником, то можна повернути втрачене здоров’я і відновити душевні сили.