Зазвичай до цього дня з’являються зимові опеньки, які жінки та діти йшли збирати в ліс, а потім готували з них різноманітні страви.
Народне свято Самійлів день відзначається 2 вересня 2019 року (20 серпня за старим стилем). Православною церквою у цей день вшановується пам’ять пророка Самуїла, інформує Ukr.Media.
Жив святий в XII столітті до н. е. З народження був під опікою у судді Ізраїльському, первосвященник Ілія. Одне з перших одкровень, яке прийшло до хлопчика ще в підлітковому віці, свідчило, що впаде будинок судді за гріхи та неприборканість синів його. Коли пророцтво збулося, Ілій загинув від горя. Тому Самуїл став суддею Ізраїльським.
Пророк побачив в цьому знамення Боже і доклав чимало сил для розвитку християнської віри у своєму народі. Багато чого вдалося досягти завдяки заснованим ним «пророчим школам», завдання яких полягало в пробудженні любові до батьківщини та поширенні просвітництва.
За його влади ізраїльтяни відбили захоплені раніше міста, а взятий Божий Ковчег вони повернули самі. Досягнувши похилого віку, Самуїл не знайшов гідного спадкоємця і був змушений поставити народу царя. Залишаючи посаду, пророк шукав людину, яку міг ненароком образити, але не зміг знайти, і зі спокійною душею пішов на спочинок.
Помер Самуїл у віці 88 років і був похований в місті Рама. Його смерть оплакував весь народ.
Традиції та обряди
У народі пророк Самуїл вважається захисником і покровителем скривджених і знедолених.
В цей день віряни селяни в молитві звертаються до святого, просячи хорошу погоду. Адже ще багато справ залишилося в полі, а осінь вже на порозі.
Самійлів день — народне свято батьків і чоловіків. З ранку дочки та дружини доглядають за ними, дарують подарунки та накривають святковий стіл.
В даний період в лісі починають з’являтися опеньки. Тому в минулі часи люди вирушали за «урожаєм», і головною стравою дня часто була картопля, смажена з грибами та цибулею.
Прикмети
- Нори крота дивляться на північ, значить, зима буде тепла.
- Кроти утеплюють норки соломою, а білки вже роблять запаси — до холодної зими.
- Миші з полів перебираються в будинки — зима буде холодна.
- Журавлі летять високо і неквапливо — до теплої осені.
- Граки зібралися в теплі краї — бути холодній осені.