Луків день 20 вересня: історія, традиції та прикмети свята

20 Вересня 2019 08:00

Народне свято Луків день відзначається 20 вересня 2019 року (дата за старим стилем — 7 вересня). У церковному календарі — це день пам’яті преподобного Луки Каппадокійського, ігумена Глубокореченського, інформує Ukr.Media.

Святий був родом з міста Каппадокії. Він увійшов в історію як третій ігумен Спасової обителі, що отримала в народі назву «Глибокі річки». Розташовувалася вона при Кійській затоці в Малій Азії, неподалік від міста Тріглії. Всі мешканці монастиря вели аскетичний спосіб життя і дотримувалися постійного посту, що межує з голодуванням. Також їх щоденною турботою було поширення слова Божого серед людей. Святий Лука відрізнявся від інших особливою набожністю і справедливістю.

Традиції та обряди

Свято присвячене цибулі. У селах у цей день ведеться збір урожаю цієї овочевої культури, її продаж і заготівля. Особливо люблять готувати страви з червоною і фіолетовою ріпчастою цибулею.

З давніх часів цибуля цінується за свої якості. Її застосовують при лікуванні багатьох захворювань. Соком змочують ранки від укусів комах, наприклад, оси. Широке застосування вона отримала і у магії. Її використовують при захисті від пристріту і псування, для створення оберега від людської заздрості.

Для подальшого зберігання, щоб овоч не пропав і не згнив, його сплітають в коси і підвішують під стелею. Решту лушпиння не викидають, а збирають і зберігають окремо. Відвар з неї надає волоссю здоров’я, сили і красивого блиску.

Господині обов’язково готують на вечерю фаршировану м’ясом, печену або відварену в бульйоні цибулю.

Прикмети

  • Якщо хоч одну цибулину з нового збору спожити в їжу до цього дня, весь урожай може пропасти.
  • Молочні хмари у Луків день віщують похолодання.
  • Якщо політ журавлів високий і не поспішаючи — осінь буде холодною.
  • Якщо на цибулині багато лушпиння, значить, зима буде морозною.
Джерело: https://ukr.media