У Меджибізькій фортеці палац і його підземелля стануть музеєм

16 Жовтня 2019 10:08

Після завершення реставрації палацового комплексу Меджибізької фортеці, почнеться процес його музеєфікації. Експозицію планують розмітити й у підземеллі палацу. Керівництво Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» розповіло кореспондентам сайту «Є» про концепцію музеєфікації та труднощі цього процесу.

За словами заступника директора історико-культурного заповідника «Межибіж» Ігоря Западенка, під музеєфікацію підпадають два наземні поверхи палацу та один підземний. Наразі вже визначилися з концепцією проєкту експозиції — «Палац європейських історій».

Такий вибір був зроблений, адже Меджибіж маже від початку свого існування став частиною європейських політичних, військових, культурних і релігійних процесів. Зокрема, з фортецею пов’язано багато визначних особистостей від Речі Посполитої до Павла Скоропадського, який у 1917 році тут формував свій перший український корпус перед тим як стати останнім гетьманом.

«Всі ці події залишили у Меджибожі матеріальний слід. Кожен зі знайдених під час розкопок предметів розповідає особливу історію, пов’язану з долею краю та Європи. Тому музейну експозицію будемо створювати виключно з місцевих артефактів, — зазначає Ігор Западенко. — Наша мета: до нас приходять туристи, а виходять люди, свідомі свого європейського минулого».

Ігор Западенко також підкреслив, що головною частиною музейної експозиції стане відреставрований палац.
Проте точних термінів не лише завершення музеєфікації, а й навіть її початку ніхто не може назвати, адже все залежить від фінансування.

Директор історико-культурного заповідника «Межибіж» Олег Погорілець розповів, що наразі палацовий комплекс відреставрований на 25 відсотків. Фактично зроблено лише основні роботи, які убезпечать його від подальшого руйнування. Тобто було здійснено зміцнення стін, встановлення тимчасового перекриття, археологічні та архітектурні дослідження. Проте для повного завершення реставрації необхідно 50 мільйонів гривень.

«Минулого року з державного бюджету нам мали виділити на реставрацію 20 мільйонів гривень, цього — 25 мільйонів. Проте ці кошти до нас так і не дійшли. Тому наразі маємо лише фінансування з обласної скарбниці. Область щороку виділяє орієнтовно по 10 мільйонів гривень, але ці кошти йдуть не лише на реставрацію, а й на утримання всієї фортеці», — поділився Олег Погорілець.

Також він зазначив, що музеєфікація може обійтися не менше, ніж реставрація. Але конкретну вартість можна буде назвати лише після виготовлення проєктно-кошторисної документації.

Андрій ЯЩИШЕН

Джерело: ye.ua