Іменинники – Володимир, Єлісей, Гнат, Ксенія, Максим, Микола, Олександр, Яків. У Сальвадорі святкують День заклику незалежності, у Великій Британії відзначають День Гая Фокса, а в Україні – День працівника соціальної сфери.
Головні події
• Смерть Казимира Великого, 1370
• «Порохова змова» Гая Фокса, 1605
• Міст Патона в Києві, 1953
Всі події
1370 – У своїй столиці в Кракові у віці 60-и років помер Казимир III Великий, останній король з династії П’ястів, завойовник Галицької Русі, Волині і Поділля, що стало початком перетворення Польщі в найбільшу східноєвропейську державу. Його спадкоємцем по династичній унії 1355 року став представник Анжуйської династії угорський король (з 1342 р.) Людовик I.
1439 – Учасники Базельського собору, котрі не визнали рішення Ферраро-Флорентійського собору, обрали папою герцога Савойського Амедея (Фелікса V) і оголосили Євгенія IV позбавленим сану. “Антипапа” Фелікс V став останнім, кому вдалось незаконно зайняти місце католицького папи. Невдовзі він вступив у конфлікт з Базельським собором і йому довелось відмовитись від папського престолу.
1484 – Папа римський Іннокентій VIII видав буллу “Summis Desiderantes”, в котрій надавав інквізиторам широкі повноваження для переслідування відьом: “…багато осіб обох статей …вступили у плотський гріх з демонами …і своїми чарами, заклинаннями та іншими злочинними діями наводять порчу на чоловіків та жінок, домашніх та інших тварин, а також виноградники, сади, луги, пасовиська, ниви…”. Від підозрюваних у подібних злочинах інквізитори отримали можливість добиватись зізнання шляхом тортур, а їх самих спалювати на вогнищі. Це дало початок практиці “відьомських процесів”, що в Європі 16-17 століть стали масовим явищем.
1565 – У битві біля міста Паніпата (Пенджаб) війська моголів розбили афгано-індуські загони, керовані індуським воєначальником Гему, котрий намагався повалити владу 14-літнього імператора Акбара, що згодом став іменуватись Великим за зміцнення Імперії Моголів і поширення її влади практично на весь півострів Індостан.
1576 – Для відновлення єдності країни повсталі північні провінції, очолювані принцем Вільгельмом I Оранським, підписали з південнонідерландськими провінціями, що залишались під владою Іспанії, Гентське перемир’я. Воно було порушене через три роки і привело до розколу Нідерландів за релігійною ознакою на два державних утворення.
1605 – За анонімним доносом за декілька годин до того, як король Яків I мав відкрити чергове засідання парламенту, у підвалі будинку англійського парламенту був заарештований Гай Фокс, котрий заклав у підвал бочки з порохом і повинен був підірвати їх після появи короля і його сина в Палаті лордів. “Порохова змова” зірвалась, і під тортурами Фокс розповів про всі її деталі і видав усіх її учасників. 31 січня наступного року він був страчений.
Нова історія
1757 – В ході Семилітньої війни армія Фрідріха Великого у битві біля Росбаха отримали перемогу над сохними військами Франції і Священної Римської імперії і зайняли всю Саксонію.
1854 – В ході Кримської війни франко-британські війська отримали перемогу на російськими військами у битві біля Інкермана.
1872 – Республіканець Улісс Грант переміг представника Ліберально-республіканської партії Гораса Грілі і вдруге підряд став президентом США.
1912 – Колишній ректор Прінстонського університету (1902-10 рр.) і губернатор штату Нью-Джерсі (з 1910 року) демократ Вудро Вільсон обраний 28-м президентом США. Він отримав 435 голосів виборщиків проти 8-и республіканця Вільяма Говарда Тафта і 88-и члена Прогресивної Республіканської партії Теодора Рузвельта. Це перший і останній випадок в історії США, коли претендент на президентство переміг двох інших претендентів, що в минулому вже були діючими президентами.
1914 – Після вступу Туреччини в Першу Світову війну на боці Німеччини уряд Великої Британії офіційно оголосив про анексію Кіпру, котрий фактично був британською колонією з 1878 року. Британське управлінні на Кіпрі зберігалось до 1959 року.
1916 – Після окупації тієї частини Польщі, яка знаходилась під російським управлінням, Німеччина і Австро-Угорщина проголосили незалежність Польщі у формі конституційної спадкоємної монархії. Кордони заново створеної держави мали бути визначені після закінчення війни, а до того Польща мала формально бути незалежною, хоча і Німеччина і Австро-Угорщина цим кроком сподівались знайти в поляках ще одного союзника у війні проти Росії.
1930 – Синклер Льюіс став першим американцем, удостоєним Нобелівської премії з літератури. Шведська академія мистецтв відзначила його роман “Беббіт”, написаний в 1922 році.
Новітня історія
1940 – На президентських виборах у США демократ Франклін Рузвельт вперше в історії країни обраний президентом США на третій термін.
1953 – У Києві відкрито міст Патона через Дніпро – перший у світі суцільнозварний міст завдовжки 1543 метри, що сполучив береги Дніпра між Видубичами і Березняками.
1956 – Англо-французькі війська, що підтримали агресію Ізраїлю проти Єгипту, окупували місто Порт-Саїд біля північного входу в Суецький канал, після чого Радянський Союз пригрозив застосувати ядерну зброю проти Лондона і Парижа.
1990 – У Нью-Йорку єгипетський араб Ель-Саїд Носаїр застрілив при виході з готелю ізраїльського екстреміста американського походження Меїра Кахане, засновника і керівника воєнізованої організації Ліга захисту євреїв, забороненої в Ізраїлі расистської партії Кач, колишнього депутата кнесету, ініціатора багатьох антиарабських акцій під гаслом виселення арабів з Ізраїлю. Суд встановив, що Носаїр діяв сам і засудив його на довічне ув’язнення, хоча пізніше виявилось, що він був членом терористичного угруповування Шейка Омара Абдель-Рахмана.
Наш час
1994 – Перемігши нокаутом у восьмому раунді Майкла Мурера, 46-річний Джордж Формен вдруге завойював титул чемпіона світу з боксу серед суперважковаговиків-професіоналів. В липні наступного року він остаточно залишив ринг.
2000 – Поразкою Гаррі Каспарова закінчився у Лондоні шаховий матч між ним і Вододимиром Крамником, котрий став новим чемпіоном світу за версією Професійної шахової федерації.
2006 – Вищий кримінальний трибунал Іраку засудив Саддама Хуссейна до смертної кари через повішення за убивство 148 шиїтів 1988 році. За цим епізодом були також засуджені і пізніше страчені зведений брат Саддама Барзан Ібрагім ат-Тікріті, колишній верховний суддя Іраку Аввад Хамід аль-Бандар і колишній віце-президент Таха Ясін Рамадан. Паралельно розпочалось судове розслідування по епізоду геноциду курдів (операція Анфаль), але із-за наявного смертного вироку воно не було доведене до кінця.
2007 – Компанія Google представила операційну систему Android для мобільних систем, розроблену на основі ядра Linux і призначену в першу чергу для сенсорних мобільних пристроїв, таких як смартфони і планшети.
2013 – Індійська організація космічних досліджень (ISRO) запустила перший міжпланетний зонд «Мангальян», призначений для дослідження поверхні Марса, його мінералогії та атмосфери.
Народились
1854 – 14 серпня 1941, Поль Сабатьє, французький хімік, основоположник органічного каталізу, лауреат Нобелівської премії з хімії “за метод гідрогенізації органічних з’єднань в присутності дрібнодисперсних металів”.
1855 – 20 жовтня 1926, Юджин (Віктор) Дебс, діяч американського робітничого руху, один із організаторів Соціал-демократичної та Соціалістичної партій США, п’ятиразовий кандидат у президенти США від Соцпартії [1904, 1908, 1912, 1916, 1920].
1892 – 18 грудня 1919, Джон Вільям Алкок, британський авіатор; пілот першого у світі трансатлантичного безпосадкового перельоту(1919).
1913 – 8 липня 1967, Вів’єн Лі, британська актриса, лауреат «Оскара» (Віднесені вітром [1939], Трамвай “Бажання” [1951]; Корабель дурнів, Анна Кареніна, Глибоке синє море, Цезар і Клеопатра, Міст Ватерлоо, Джентельменська угода). 105 років з дня народження.
1931 – 12 грудня 2007, Айк Тернер, американський музикант, співак (дует Ike & Tina Turner Revue: «River Deep — Mountain High», It’s Gonna Work Out Fine, Poor Fool, Tra La La La, I Idolize You, Proud Mary); колишній чоловік Тіни Тернер.
1934 – 6 червня 2018, Кіра Георгіївна Муратова, український кінорежисер (Короткі зустрічі, Довгі проводи, Астенічний синдром, Захоплнення, Три історії, Лист до Америки, Другорядні люди), народна артистка України.
1938 – Сезар Луїс Менотті, аргентинський футбольний тренер, чемпіон світу (Збірна Аргентини, 1976). Сьогодні 80-а річниця.
1938 – 21 серпня 1980, Джо Дассен, французький естрадний співак. 80 років з дня народження.
1941 – Арт Гарфункель, американський співак (дует Simon and Garfunkel: Bridge Over Troubled Water, Homeward Bound, I Am a Rock, Mrs. Robinson, Scarborough Fair, The Sounds of Silence, Cecilia; соло: All I Know, Second Avenue, I Only Have Eyes for You, Wonderful World). Сьогодні 77-а річниця.
1952 – Олег Володимирович Блохін, український футболіст (“Динамо” Київ), володар “Золотого мяча” як кращий футболіст Європи (1975), дворазовий переможець Кубка кубків УЕФА (1975, 1986), Суперкубка УЕФА (1975); в чемпіонатах СРСР зіграв рекордну кількість матчів (432), в яких забив рекордну кількість голів (211); футбольний тренер. Сьогодні 66-а річниця.
1959 – Браян (Гай) Адамс, канадський поп-співак, композитор, музикант (Heaven, Summer of ’69, Everything I Do, Tears are Not Enough). Сьогодні 59-а річниця.
1960 – Кетрін Матільда «Тільда» Свінтон, британська кіноактриса («Пляж», «Хроніки Нарнії», «Загадкова історія Бенджаміна Баттона», «Після прочитання спалити»), лауреат премії «Оскар» («Майкл Клейтон», 2008). Сьогодні 58-а річниця.
1963 – Жан-П’єр Папен, французький футболіст, володар “Золотого мяча” як кращий футболіст Європи (1991). Сьогодні 55-а річниця.
1964 – Фамке Янссен, голландская фотомодель, актриса («Люди Ікс», «Частини тіла», «Росомаха: Безсмертний»). Сьогодні 54-а річниця.
1987 – Пол Кевін Джонас, американський актор, музикант, співак («Jonas Brothers»). Сьогодні 31-а річниця.
Померли
1370 – Казимир III (Казимир Великий), польський король (1333–1370); останній представник династії П’ястів, завойовник Галицької Русі, Волині і Поділля (1340-52 рр.). 648 років тому, в 60 років (нар. 30 квітня 1310 р.).
1879 – Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, автор електромагнітної теорії, що пов’язавала оптичні, електричні й магнітні явища, творець класичної електродинаміки, один з основоположників статистичної фізики, засновник одного з найбільших наукових центрів світу 19-20 ст. – Кавендишської лабораторії. 139 років тому, в 48 років (нар. 13 червня 1831 р.).
1881 – Роберт Маллет, ірландський інженер-геофізик, “батько сейсмології”. 137 років тому, в 71 рік (нар. 3 червня 1810 р.).
1930 – Хрістіан Ейкман, голландський лікар; відкрив вітамін B1, лауреат Нобелівської премії (1929). 88 років тому, в 72 роки(нар. 11 серпня 1858 р.).
1977 – Олексій Григорович Стаханов, донецький шахтар, ініціатор масового руху “новаторів” виробництва. 41 рік тому, в 71 рік (нар. 3 січня 1906 р.).
1989 – Володимир Самійлович Горовіц, американський піаніст-віртуоз (Нью-йоркський філармонічний оркестр). 29 років тому, в 85 років(нар. 1 жовтня 1904 р.).
2005 – Джон Фаулз, англійський письменник (“Колекціонер”, “Жінка французького лейтенанта”). 13 років тому, в 79 років(нар. 31 березня 1926 р.).