В православ’ї 16 грудня вшановують святого Іоанна Безмовного. У народному календарі називається дата Іван Мовчальник або Іван Безмовник, інформує Ukr.Media.
Ким був святий Іван?
Проживав Іван у V столітті, родом був з багатої сім’ї великого воєначальника в місті Нікополі. Після смерті батьків Івану дістався добрий спадок, але він все майно і речі віддав бідним людям, а грошові кошти жертвував для будівництва церков.
Коли йому виповнилося 28 років, міські жителі обрали Івана єпископом, при цьому він продовжував вести аскетичне життя.
Протягом десяти років служив Іван на цій посаді, поки в місті не з’явився новий правитель, який втрутився в церковні справи. Іван пішов з єпископства і в лаврі Освяченого Сави став вести відокремлений спосіб життя, проводячи день за днем у важкій праці.
Потім він вирішив оселитися в келії, де в повному мовчанні прожив чотири роки. Наступні дев’ять років відокремлено жив у пустелі. Потім повернувся в свою обитель і до кінця життя лікував молитвами людей від фізичних і душевних недуг. В 104 роки Іван помер.
Які на цей день існують традиції та обряди?
Ніч збільшувалася, а день зменшувався, слов’яни в темний час зі своїх осель виходити боялися, щоб не зіткнутися на вулиці з нечистю.
Тому в довгі грудневі дні раніше вкладалися спати, відсипалися після важкого сільськогосподарського сезону і набиралися сил на новий весняно-літній період.
На 16 грудня у наших предків існувала заборона — не можна було в цей день сперечатися і конфліктувати з оточуючими, навіть у дуже непростій ситуації потрібно було зберегти спокій. Вірили, хто заборону не порушить, тому найближчим часом святий Іоанн пошле удачу.
Особливо сьогодні не можна сваритися подружжю. Якщо чоловік з дружиною почнуть в день Івана Мовчальника стосунки з’ясовувати, то весь наступний рік будуть сваритися через дрібниці.
Постарайтеся сьогодні весь день провести в тиші та мовчанні
На Русі 16 грудня люди вступали в розмови тільки за крайньої необхідності, а так старалися весь день у мовчанні провести в пам’ять про святого Івана Безмовника. Навіть перед його образом мовчали і молилися в думках.
Категорично заборонялося давати якісь обіцянки, трапезували в повній тиші, і вже тим більше не кричали, пісень не співали. Згідно з народним повір’ям, хто порушить заборону, у того нечиста сила голос вкраде.
Люди похилого віку з ранку суворо наказували дітям та молоді «сварок з хати не виносити і язик тримати за зубами», тобто не базікати даремно, а як можна більше мовчати.
Вірили, якщо вийде сьогодні нікому нічого про себе не розповідати, то можна захиститися на весь майбутній рік від безглуздих пліток і чуток.
На цей рахунок навіть прислів’я в народі придумали: «Поки Іван мовчить, чутка добра справу ростить».
Хто витримає сьогодні день в повному мовчанні і жодного разу не заговорить, той весь наступний рік буде щасливчиком, а біди і негаразди таку людину обійдуть стороною.
А ще люди, які витримали повне мовчання 16 грудня, знайдуть красномовний дар, зможуть подібно ораторам силою свого слова згладжувати чужі конфлікти і мирити тих, хто посварився.
Візьміть до уваги ще дві прикмети щодо мовчання:
1. Коли хтось із ваших близьких збирається в дальню дорогу, всі (і ті, хто проводжає, і ті, хто їде) повинні присісти на тверду поверхню (стілець, лаву) і помовчати кілька хвилин. Тоді шлях обов’язково складеться вдало.
2. Якщо йдуть веселощі в галасливій компанії, всі розмовляють і раптом різко замовкнуть, знайте, в цей час над вами ангел пролетів. Це дуже хороший знак.
Погодні прикмети на 16 грудня
- Найближчим часом очікується відлига, якщо в день Івана Безмовника з ранку до вечора під вікном снігурі цвірінькають.
- У ніч на 16 грудня спостерігають за небом, якщо зірки «скачуть», то завтра чекайте холоднечу і завірюху.
- Якщо до дня Івана Мовчальника мало снігу випадало, то наступного літа буде неврожай.