Цей день в історії Хмельниччини: 17 січня

17 Січня 2020 10:43

У 1859 році інтелігенція Камянця-Подільського створила перше на Поділлі науково-лікарське товариство. Лікарі збирались у відомого доктора медицини Олександра Кремера. Найбільш палким та активним пропагандистом створення лікарського товариства був доктор Андріян Баранецький, який мешкав у Ярмолинцях, а в 1858 році був одним із засновників Товариства польських лікарів в Парижі. Саме він опрацював проекти статуту та програми товариства.

За матеріалами Хмельницьких краєзнавчих студій, в грудні 1860 року губернатор затвердив статут Товариства. Хоча затверджений статут дещо відрізнявся від поданого проєкту та обмежував поле діяльності Товариства, але саме це стало прогресом у відносинах уряду і Товариства, легалізувало його діяльність. Тому 17 січня 1861 року з цієї нагоди відбулись урочисті збори Товариства подільських лікарів. Згідно зі статутом, Товариство переймалося стеженням за розвитком медичних наук і впровадженням їх досягнень у практику, вивченням і поліпшенням санітарно-гігієнічного стану Подільської губернії, створенням професійної бібліотеки та медико-краєзнавчого музею, наданням матеріальної допомоги лікарям, які втратили заробіток по старості або у зв’язку з погіршенням стану здоров’я, видавничою діяльністю для оприлюднення наукових і популярних праць. Товариство проіснувало до 1917 року, зосередивши свою роботу не лише на санітарно-гігієнічних та медичних питаннях, а й охопило краєзнавчу діяльність.

Після 2-го поділу Польщі 1793 року Поділля відійшло до Російської імперії. Після того, від 17 січня 1796 року за Кам’янцем-Подільським було закріплено статус губернського та повітового центру. Тут почали діяти губернська канцелярія, губернське правління, казенна палата, приказ громадської опіки, палати кримінального і совісного судів, губернський магістрат і губернська розправа.

У 1961 році, 17 січня, в Кам’янці-Подільському почали транслювати перші місцеві радіопередачі. У місті почала працювати районна редакція радіомовлення на громадських засадах. До її складу ввійшли місцеві журналісти, партійні працівники, спеціалісти промисловості та сільського господарства. У 1961 році, 27 січня про це повідомила газета «Радянська Україна», що видавалася в Києві. Загалом у Хмельницькій області тоді було створено п’ять редакцій радіомовлення.

17 січня 1813 року у Кам’янці-Подільському народився Сильвестр Гогоцький — філософ, історик філософії, представник київської духовно-академічної філософської школи, магістр богослов’я, доктор філософії та філології. Він навчався у Кам’янець-Подільському духовному училищі, закінчив Подільську семінарію та Київську духовну академію, у якій згодом (у 1841—1850 роках) викладав філософію. Гогоцький став автором першої вітчизняної філософської енциклопедії — чотиритомного «Философского лексикона» (1857–1873). Помер філософ 11 липня 1889 року.

Даша ПАСТЕРНАК, Юна МІТРАШКО

Джерело: ye.ua