Цей день в історії Хмельниччини: 12 лютого

12 Лютого 2020 12:22

У 1920 році преса повідомила, що у Кам’янець-Подільському державному українському університеті збудовано обсерваторну вежу, в які проводитимуться практичні вправи для студентів. В обсерваторії розмістили 150-кратний телескоп. Втілив цю справу у життя астроном-наглядач університету Олександр Аленич.

Краєзнавець Олег Будзей писав що, розпочалося створення астрономічної обсерваторії восени 1919 року. Справа виявилася нелегкою. Як писав очевидець тих подій: «не буде перебільшенням сказати, що тільки уперта завзятість астронома-наглядача Олександра Аленича поборола стихійні труднощі та перешкоди». 12 лютого 1920 року преса повідомила, що в університеті збудовано невелику обсерваторну вежу. Телескоп, розміщений в обсерваторії, належав самому Олександрові Андріановичу. Заради справи він не пошкодував придбаних за власні кошти приладів, якими користувалася не лише студентська молодь, а й чимало охочих кам’янчан-романтиків.

Цього ж дня у 1958 році Дунаївці розширили свої межі завдяки приєднанню села Могилівка та отримали статус міста районного підпорядкування. Власне думки об’єднати обидва населені пункти виникали ще на початку минулого століття. Проте у 1907 році через опір громад Дунаївців і Могилівки тодішній генерал-губернатор відмовив землевласнику у такому об’єднанні та наданню Дунаївцям статусу міста.

Втім, у майбутньому все змінилося. 12 лютого 1958 року Хмельницький облвиконком прийняв рішення № 94 «Про ліквідацію Могилівської сільської ради Дунаєвецького району, включення в смугу селища Дунаївці сіл Дунаївці та Могилівка цього ж району та віднесення селища Дунаївці до категорії міст районного підпорядкування».

12 лютого 2015 року в Донеччині загинув хмельничанин Володимир Панчук — сержант резерву Міністерства внутрішніх справ України. З початком війни на Сході України він пішов добровольцем у 2-й батальйон спеціального призначення НГУ «Донбас».

БМП, в якому перебував Володимир Панчук, потрапила у засідку ворога. Українські воїни зайняли оборону та довго стримували противника, запобігши потраплянню в кільце та нападу на військову колону. У цьому бою загинув хмельницький військовий. 19 лютого бійці «Донбасу» обміняли одного полоненого терориста на тіло Володимира Панчука та ще кількох воїнів.

Володимир Панчук нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно) та є почесним громадянином Хмельницького (звання теж надано посмертно).

Андрій ЯЩИШЕН, Юна МІТРАШКО

Джерело: ye.ua