Які бактерії живуть в нашій оселі та чи можуть вони нам зашкодити?

25 Лютого 2020 11:13

Cleaning dishware kitchen sink sponge washing dish

Ви ніколи не самі у себе вдома.

Поряд з вами живуть вони… Мікроби!

Проте без паніки!

Більшість мікроорганізмів у нашому оточенні не є патогенними, а частіше навіть корисними, адже тренують наш імунітет, – пише на своїй офіційній сторінці у Facebook колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун.

Однак, у деяких випадках надмірне їх розмноження може становити небезпеку. Існують місця у квартирі, які ми іноді оминаємо своєю увагою під час прибирання.

Де живуть бактерії

Бактерії люблять вологість та тепло, саме тому кухня – чи не найбільш наповнене мікроорганізмами приміщення у квартирі.

Не лише смітник для харчових відходів є осередком бактерій. Невинна кухонна ганчірка нічим не гірша – нею витирають руки, стіл, пролиті інгредієнти.

Понад 75% губок для миття посуду містять сальмонелу або кишкову паличку, а на ручці крану у ванній такі мікроорганізми зустрічалися лише у 9% випадків.

Зрештою використання такої ганчірки може призвести до харчового отруєння.

Кухонна ганчірка є відображенням мікробіоти та звичок своїх власників.

Дослідники стверджують, що кількість бактерій пов’язана з кількістю членів сім’ї та наявністю дітей, соціальним та економічним статусом сім’ї, раціоном, а також власне типом ганчірки, яку використовують на кухні.

Наприклад, золотисті стафілококи – бактерії, які іноді живуть на шкірі, в носі чи горлі, переважали в сім’ях, які мають багато дітей і нижчий соціально економічний статус.

Водночас, кишкова паличка частіше трапляється на ганчірках у квартирах, де більше споживають м’яса.

По всій кухні можна знайти чимало місць та предметів, де живутьбактерії. У кухонній раковині та на крані – може бути кишкова паличка, а на кухонній губці – взагалі сотні різноманітних видів бактерій.

Як вберегтися від небезпечних мікробів

Щоб вберегтися від харчових отруєнь, варто дотримуватися простих правил:

✅ регулярно прати та змінювати кухонні ганчірки – принаймні раз на тиждень. Не витирайте одним рушником приміром обличчя, руки і яблука;

✅ регулярно протирайте дверцята шаф і холодильника, особливо після приготування м’яса, риби, яєць. Кавоварка чи кавова машина, дощечки для нарізання продуктів також потребують регулярного миття. Важливо користуватися окремою дошкою для нарізання м’яса та риби. І головне правило – мийте руки. Наскільки банально воно б не звучало, але саме руки гарантують бактеріям найшвидше переміщення всередину нашого організму;

✅ вимикачі світла та ручки не виглядають як найбільш очевидні осередки бактерій, хоча ними є. Насправді чимало бактерій чекають на нас на ручці мікрохвильовки, духовки та холодильника, на вимикачі світла у ванній і туалеті. Ці поверхні бажано мити щотижня. Також варто для кожної з поверхонь використовувати окремі ганчірки чи губки.

Ванна кімната

Як не дивно, місце, де ми власне позбавляємось усього бруду, що накопичується на тілі за день, також є доволі сприятливим для бактерій. Особливо, якщо ви любите гарячий душ чи ванну, варто регулярно дбати про чистоту душу та шлангу, стоку, кранів, підлоги довкола туалету, рушників та зубних щіток.

Іноді у вологих місцях ванної кімнати можуть утворюватися доволі стійкі бактеріальні біоплівки. Часто це деякі види мікобактерій.

Зазвичай, вони не розглядаються як патогенні, однак у деяких випадках, наприклад, при пригніченому імунітеті, можуть бути причиною інфекційних процесів. Те саме стосується й плісняви, що частенько з’являється у місцях із підвищеною вологістю.

Протирати доступні поверхні та крани має сенс щодня, а повноцінне прибирання робити раз на тиждень. Не забувайте також змінювати рушники у ванній по мірі забруднення, але не рідше як раз на тиждень, а зубні щітки – кожні три/чотири місяці.

Пральна машина та білизна

Волога білизна навіть за короткий час може дати можливість мікроорганізмам розмножитися. Саме тому варто якомога швидше після прання виймати речі з машини та вивішувати сушитись. Також варто час від часу мити пральну машинку, зокрема за гумовою прокладкою – там накопичуються і сміття, і бактерії. А деякі пральні машинки мають функцію дезінфекції – не забувайте нею користуватися.

Нанесення макіяжу

Пензлики, спонжі та інший вміст косметички, особливо, якщо вона з вами багато подорожує чи переміщується містом, є осередком розмноження бактерій. Бактерії, що живуть на аплікаторах і пензликах, можуть спричиняти подразнення очей і шкіри або навіть розвиток інфекцій. Вміст косметички має зберігатися в чистому та сухому місці за кімнатної температури. Пензлики варто мити раз на тиждень.

Пам’ятайте, що не лише домашні меблі та ганчірки можуть становити небезпеку. Мобільний телефон, навушники, ключі, гаманець, ланч-бокс та поверхня рюкзака чи сумки також є місцем проживання бактерій — адже вони з нами всюди. Пульти, клавіатура та мишка — прилади, якими користуються відразу декілька членів сім’ї, варто регулярно очищувати аби небезпечні бактерії не передавалися таким шляхом.