Народне свято Кирило Весновказівник відзначається 27 лютого 2020 року (за старим стилем — 14 лютого). У православному календарі це дата вшанування пам’яті святого рівноапостольного Кирила (Костянтина), вчителя Словенського, інформує Ukr.Media.
У народі його прозвали Весновказівником, оскільки по погоді цього дня судили про весну.
Історія
Святий Кирило (мирське ім’я — Костянтин) і його брат Мефодій — рівноапостольні первовчителі і просвітителі. Вони були родом з Македонії, міста Солуні.
З 14 років Кирило виховувався з імператорським сином. За свій розум і видатні пізнання отримав прізвисько Філософ (Мудрий). В юнацтві прийняв сан пресвітера і відправився в Константинополь в соборну церкву, як бібліотекар і філософ.
Незабаром пішов до Мефодія на гору Олімп, щоб знайти там спокій і самоту. Пробув у тому місці недовго. У 857 році імператор Михайло послав обох братів у місіонерську подорож до хазарів проповідувати християнську віру (їх шлях лежав через Херсонес, де святі знайшли мощі мученика Климента, Папи Римського). Завдяки працям братів хозарський князь і його народ прийняли християнство. Правитель відпустив усіх грецьких полонених, і разом з ними святий Кирило повернувся в Константинополь.
У 862 році імператор відправив святих в Мордовію проповідувати християнство слов’янською мовою. Разом з братом святий Кирило переклав безліч книг з грецької на слов’янську, навчив людей читанню та письму, став творцем першої слов’янської абетки.
На запрошення Папи Римського Адріана святі Кирило і Мефодій відправилися в Рим. Їх зустріли з великою пошаною, бо брати принесли з собою мощі священномученика Климента, Папи Римського.
У 869 році, в 42 роки, святий Кирило помер. Поховали його в церкві святого Климента.
Традиції та обряди
У давнину, для того щоб земля ввібрала більше вологи, чоловіки в цей день виходили в поле і спеціально втоптували сніг. По завершенні робіт вдома їх чекав збитень — традиційний слов’янський гарячий солодкий напій. Предки шанували його за цілющі властивості. До його складу входили мед або патока і різні прянощі. У кожної господині є свій рецепт приготування збитня. Багато хто і сьогодні утрамбовує сніг і п’є в мороз збитень. У деяких регіонах, крім втоптування снігу, вивозять на поля гній.
В часи існування повивальних бабок (зараз ця професія називається акушер) на Кирила Весновказівника жінки, які народжували несли повитухам гостинці.
Прикмети
- Скільки на полі снігу, стільки в коморі буде хліба.
- Якщо на Кирила тепло і сонячно, значить, скоро можуть вдарити морози.
- Якщо вдарив мороз, то літо буде сухим і спекотним.
- Синиці розщебетались — до швидкого тепла.
- У ніч на Кирила Весновказівника сняться віщі сни.