Один місяць перебування України на жорсткому карантині зменшує річне зростання ВВП на 5%.
Починаючи з травня Україна має перейти до більш економічно виваженої моделі карантину, яка дасть можливість бізнесу відновити свою діяльність. Про це йдеться к заяві бізнес-спільноти, об’єднаної Спілкою українських підприємців.
Водночас, зазначили у Спілці, має впроваджуватися комплекс заходів, спрямованих на виявлення та ізоляцію інфікованих громадян.
За результатами проведеного Спілкою опитування, 29% підприємців — припинили роботу (мікро- та малий бізнес). Третина власників бізнесу (переважно мікро-), заявляють про падіння доходів на 90−100% з початку карантину. Ці ж підприємці вже звільнили до 50% штату співробітників. Власники середнього бізнесу говорять про зменшення доходів на 25−50% порівняно з докарантинним періодом і вже звільнили від 10 до 25% працівників.
За оцінкою експертів Спілки, один місяць перебування країни на жорсткому карантині зменшує річне зростання ВВП на 5%.
«У зв’язку з цим бізнес-спільнота виступає за:
— поступове відновлення діяльності бізнесу шляхом впровадження гнучких регіональних обмежуючих заходів в залежності від епідеміологічної ситуації в регіоні;
— встановлення різних форм обмежень для окремих громадян, а не для усього населення (ізоляції потребують інфіковані, особи які мали контакт з інфікованими, особи, які повернулися з-за кордону протягом квітня, люди, які досягли певного віку з урахуванням особливостей їх поточної роботи);
— визначення безпечних умов ведення бізнесу в умовах карантину:
— контроль кількості відвідувачів, які одночасно знаходяться в приміщенні (1 людина на 10 кв. м приміщення);
— дотримання відстані між людьми (не менше, ніж 1,5 м);
— використання відвідувачами захисних масок;
— забезпечення працівників засобами індивідуального захисту;
— обробка поверхонь в приміщенні за допомогою дезінфікуючих засобів не рідше, ніж 1 раз на 2 години”, — сказано у заяві Спілки.
Бізнес-спільнота пропонує владі з 24 квітня відновити з дотриманням безпечних умов:
— торгівлю товарів широкого вжитку (оптову та роздрібну) в окремо розташованих приміщеннях або будівлях, якщо їх торгівельна площа не перевищує 400 кв. м;
— ремонт товарів широкого вжитку.
За умови зниження захворюваності в Україні пропонується з 12 травня відновити з дотримання безпечних умов:
— надання повного спектру послуг населенню (побутового обслуговування);
— роботу закладів громадського харчування;
— регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні;
— туризм;
— роботу ринків та ярмарків;
— роботу готелів.
З 1 липня бізнес-спільнота пропонує відновити діяльність всіх суб’єктів господарювання, незалежно від виду діяльності.
«Спілка українських підприємців спільно з бізнес-асоціаціями та клубами COVID-19 Бізнес-штабу з закликає уряд врахувати думку бізнес-спільноти при підготовці змін до постанови Кабінету міністрів України від 11 березня про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», — сказано у заяві Спілки.
Як повідомлялося, згідно з даними Європейської Бізнес Асоціації, половина компаній виступає за пом’якшення карантинних обмежень.