Цей день в історії Хмельниччини: 28 травня

28 Травня 2020 13:50

Цього дня у 1881 році рухнула кам’яна церква Знесіння у селі Бодачівка (нині входить до складу села Колодіївки Кам’янець-Подільського району — авт.). Іконостас та все внутрішнє оздоблення опинилося під руїнами храму. Вона будувалась в 1799-1824 роках як спільний для Бодачівки та Колодіївки храм. В 1838 році під час землетрусу розтріскалися стіни та склепіння храму. В такому стані церква простояла ще 43 роки та зрештою завалилася.

28 травня 1912 року через нестачу фінансування припинив виходити у світ польськомовний тижневик «Тиґоднік Подольскі», який видавався до того часу в Проскурові з грудня 1910 року. Про це у своїй науковій статті «Газетні видання Поділля як складова документальної забезпеченості краєзнавчих досліджень» пише Людмила Климчук.

За час існування видання було надруковано 72 номери. Газета за формою та обсягом нагадувала журнальне видання. Остання сторінка відводилася для розміщення яскравої реклами. Видання містило матеріали різної тематики. Подавалися статистичні відомості про кількість польського населення та медичного персоналу в губернії, кількість однокласних сільських шкіл та гімназій, відомості про міський бюджет, та розмір зарплатні робітників і селян. У кожному номері значне місце виділялося для висвітлення подій за кордоном та економіці Поділля. Також друкувалися історичні нариси про міста та села Поділля та літературна сторінка.

28 травня 1942 року газета «Український голос» інформувала, що у дворі колишнього будинку НКВС у Кам’янці-Подільському проведено ексгумацію закатованих працівниками НКВС у 1937-1938 роках жителів міста та області. Завдяки збереженим на одязі вишитим монограмам й окремим документам вдалося ідентифікувати 45 тіл. Масові поховання розстріляних людей проводили на ділянці біля консервного заводу в Кам’янці-Подільському, також поруч з Проскурівським міськвідділом НКВС.

28 травня 1994 року у Сатанові єпископ Ян Ольшанський освятив новозбудований костел Пресвятої Діви Марії — Матері Церкви. Будувати храм почали у 1990 році на закритому католицькому кладовищі. Втім, його історія значно давніша. Бо перший храм виник ще наприкінці XVI століття. Це був дерев’яний костел Пресвятої Трійці, заснований тогочасними власниками Сатанова — родиною Костків. Пізніше його замінив мурований храм збудований у готичному стилі. Проте у 1930-х його зруйнувала радянська влада, яка створила на його місці автомобільну стоянку.

Цього дня 2014 року прах учасника Другої світової війни Андрія Дячука перепоховали у його рідному селі Великі Орлинці Красилівського району. Звання Героя Радянського Союзу Андрію Дячуку присвоєно за забезпечення висадки десанту на правий берег Дунаю у грудні 1944 року. Своїм човном він перевіз через річку за сім рейсів 96 людей і знищив вогневу точку противника. Він загинув у боях за Будапешт 14 січня 1945 року. До цього часу тіло військового було поховано на території Угорщини. А народився Андрій Юхимович у селі Великі Орлинці Красилівського району, тут і перепоховали його прах.

28 травня 2015 року засуджені Шепетівської виправної колонії зіграли товариський футбольний матч зі збірною священнослужителів. Змагання з мініфутболу провели з метою пропагування здорового способу життя, розвитку корисної ініціативи та спортивних здібностей у колонії. Матч закінчився з рахунком 6:2 на користь ув’язнених.

Андрій ЯЩИШЕН, Юна МІТРАШКО

Джерело: ye.ua