22 червня 1882 року народився видатний український вчений Микола Холодний

22 Червня 2020 11:50

Ботанік, фізіолог, мікробіолог, ґрунтознавець Микола Григорович Холодний народився в Тамбові, в родині вчителя міської гімназії.

1886 р. сім’я переїхала до Воронежа. В 1892 р. Микола вступив до місцевої гімназії, але вже наступного року його батька перевели до Новочеркаська – на посаду гімназійного директора. Тут хлопець і продовжив своє навчання. А весь вільний час присвячував читанню природничої літератури та спостеріганню за довкіллям.

1900 р., по закінченні гімназії, М.Холодний вступив на природниче відділення фізико-математичного факультету Київського Святоволодимирського університету. Третьокурсником визначився з подальшим колом інтересів: обрав фізіологію рослин.

1907 р. Холодному, як одному з кращих випускників, було запропоновано подальшу роботу в університеті — асистентом кафедри фізіології рослин.  Влітку цього ж року він подорожував Кримом, а впродовж двох наступних років відвідав Берлін, Мюнхен, Відень, Париж, Страсбург, Цюрих, мандрував Тиролем та Савойєю – знайомився з науковими закладами, природничими музеями, живою природою.

1912 р. М.Холодний, склавши магістерські іспити,  почав  читати курс мікробіології та проводити практичні заняття в рідному університеті. 1918 р. був затверджений на посаду доцента.

1919  отримав звання професора Київських вищих жіночих курсів, де від 1914р. викладав ботаніку.

Тоді ж почав працювати на Дніпровській біологічній станції «Гористе», де виконав понад 40  наукових досліджень. Водночас був завідувачем кафедри фізіології рослин у Київському університеті.

1926 р. М.Г.Холодний дістав ступінь доктора ботаніки без захисту дисертації – після видання монографії.

Від 1929 р. – дійсний член Академії наук України.

Від 1933-го – редактор журналу Інституту ботаніки АН України.

Під час Другої світової війни М.Холодний працював у Краснодарі, Сочі, Кіроваканському відділі Єреванського ботанічного саду. 1945р. повернувся до Києва. З болем виявив, що його рукописи, листування, колекції препаратів загинули…

По війні вчений провадив науково-дослідні роботи, ставив експерименти.

4 травня 1953р. М.Г.Холодний внаслідок хвороби серця помер у Києві. Похований на Лук’янівському цвинтарі.

Вчений залишив по собі багатьох учнів і послідовників, понад 200  наукових праць – переважно в царині фізіології рослин. Окрім того, йому належать цікаві дослідження в галузі мікробіології, ґрунтознавства, екології рослин.  М.Холодний є засновником теорії, яка пояснює ростові рухи рослин. Теорія допомогла боротьбі з рослинами-шкідниками.

Надзвичайно цінними є результати дослідів М.Г.Холодного в галузі штучної стимуляції розвитку рослин, яку нині широко застосовують у рослинництві цілого світу.

М.Холодний є основоположником фітогормональної теорії тропізмів, що пояснює ростові рухи рослин, та   розробником теорії геотропізму – впливу сили  тяжіння на клітини рослин, а також вчення про фітогормони.

Ще один важливий внесок М.Г.Холодного в науку —   розробка проблеми летючих органічних сполук атмосфери та з’ясування їхньої біологічної ролі.

1971р. Інституту ботаніки АН України було присвоєне ім’я академіка М.Холодного, а на будівлі інституту встановлено меморіальну дошку.

Підготувала Олена Бондаренко, 

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»