Цей день в історії Хмельниччини: 17 липня

17 Липня 2020 07:15

Від давнини до сьогодення про людей та події.

17 липня 1919 року, виконуючи попередні домовленості з керівництвом УНР, Українська Галицька армія перейшла річку Збруч, і вступила на територію Поділля. Цією подією починається одна зі сторінок боротьби за українську державність у добу Директорії УНР, яка має безпосереднє відношення до історії Поділля – це Проскурівська наступальна операція, яка стала першою бойовою акцією, проведеною спільними зусиллями силами армії УНР та Української Галицької армії. Обидві українські армії (УНР та УГА), притиснуті противниками до Збруча, опинилися під загрозою знищення радянськими та польськими військами. Вихід з ситуації вбачався в об’єднанні збройних сил. Об’єднавшись, військо стало чисельним – близько 50 тисяч галичан та 35 тисяч наддніпрянців. У цьому радянська влада вбачала загрозу. З огляду на це командування Червоної армії віддало наказ своїм частинам розпочати наступ на Ярмолинці – Солобківці та вздовж річки Смотрич.

17 липня 1925 року у Кам’янці-Подільському газета «Червоний кордон» опублікувала статтю «Про Кам’янецьке «мистецтво», в якій діяльність Шевченківського театру міста зазнала нищівної критики. Попри те, що Кам’янецька окружна політосвіта пишалася театром і називала його «храмом мистецтва», дописувач вважав репертуар театру «гнилим-трухлявим барахлом», наводячи, як приклад, п’єси «Змова імператриці», «Астихови», «Бім-Бом», «Весілля Кречинського». Митцям дорікали, що на сцені немає революційних п’єс. Тож дописувач вніс пропозицію окружній політосвіті реорганізувати театр: звернути увагу на репертуар і добрати відповідну трупу.

17 липня 1941 року Летичів був окупований німецькими військами. Німецько-фашистські окупанти вбили і замучили в Летичеві понад 7 тисяч громадян. У концтаборі, влаштованому за мурами монастиря, вони закатували і вбили понад 2 тисячі полонених радянських солдат і офіцерів. На каторжні роботи було вивезено понад 2,5 тисячi юнаків і дівчат. 23 березня 1944 року війська 18-ї армії 1-го Українського фронту визволили містечко Летичів від загарбників.

У 2015 році цього дня у Хмельницькому працювали волонтери з Канади, які приїхали у щоб поділитися знаннями із нашими педагогами. Хмельницькі педагоги дізнавались як зробити уроки англійської мови цікавими і корисними для дітей та про нові методи викладання.

Минулого року 17 липня на Сході загинув хмельничанин Іван Мельник. Військовий служив у 14-й окремій механізованій бригаді. Це була не перша його ротація. До цього чоловік був мобілізований і воював у складі Національної Гвардії. Івану Мельнику був 41 рік, він загинув під час прицільного обстрілу ворогом на блокпості в районі Золотого.

Даша ПАСТЕРНАК, Юна МІТРАШКО

Джерело: ye.ua