Цей день в історії Хмельниччини: 30 липня

30 Липня 2020 09:07

Науковець Анна Ніколаєва у статті «До питання про пенітенціарні заклади другої половини ХІХ століття у Кам’янці-Подільському» зазначає, що з 1852 року в місті діяло два виправні заклади — губернська в’язниця та арештантська рота цивільного відомства. Остання з’явилася у Кам’янці-Подільському після відповідного указу імператора Миколи І від 30 липня 1852 року.

30 липня 1919 року в Кам’янці-Подільському пройшла нарада керівництва Української Народної Республіки й Західної Української Республіки за участю місій Франції, Англії та США. Усі сторони обговорювали остаточний план перемоги над більшовиками. Про це йдеться у книзі Миколи Литвина та Кіма Науменка «Історія ЗУНР».

Отож, під час наради Симон Петлюра розповів план ліквідації більшовицької влади на території України. Він висунув вимоги до Антанти (військово-політичне угрупування — авт.) щодо озброєння та спорядження 500-тисячної української армії. Крім того, він просив підштовхнути Юзефа Пілсудського до нового наступу на більшовиків.

Загалом Симон Петлюра будь-якими способами намагався втягнути Польщу у війну проти радянською Росією. Зокрема, запевняв Пілсудського, що Дієва Армія та Українська Галицька армія бажають миру з Польщею й вести спільну боротьбу проти більшовиків. Для цього він намагався примирити обидві сторони, наприклад, пропонував полякам і галичанам обмінятися військовополоненими. Однак спроби Симона Петлюри переконати Пілсудського виявилися марними.

30 липня у зоні проведення Операції об’єднаних сил загинуло двоє наших земляків. Так, цього дня у 2015 році на міні поблизу села Кримське Луганської області підірвався Дмитро Загородній з Теофіпольського району. Він служив у 14-й окремій механізованій бригаді. 30 липня Дмитро Загородній зі ще одним бійцем виконували завдання зі знешкодження боєприпасів. Під час розміновування ділянки в районі Кримського пролунав потужний вибух, у результаті якого військові отримали важкі травми. На жаль, врятувати життя Дмитру Загородньому не вдалося.

А 30 липня 2016 року під час несення служби поблизу села Олександро-Калинове Донецької області загинув 45-річний Олег Безейко з Полонського району. Військовий служив у 703-у інженерному полку Збройних Сил України.

Торік 30 липня кореспонденти сайту «Є» писали про проблеми з роботою громадського транспорту у ранковий час. Саме того дня жителі міста скаржилися, що вони не могли доїхати з віддалених мікрорайонів на роботу через брак маршруток. Виявилося, що у деяких місцевих перевізників не весь транспорт виїхав на рейси. Причиною стали поліцейські, які перевіряли справність громадського транспорту через зростання кількості аварій за участю маршруток. Зокрема, тоді правоохоронці затримали кілька автобусів, в яких був відсутній обов’язковий технічний контроль та несправності, наприклад, відсутність гайки кріплення на колесі.

Андрій ЯЩИШЕН, Юна МІТРАШКО

Джерело: ye.ua