Цей день в історії Хмельниччини: 4 серпня

4 Серпня 2020 10:01

4 серпня 1914 року у Городку було розгромлене австрійське військо другою зведеною козачою дивізією 8-ї армії.

Першого серпня 1914 року Австро-Угорщина оголосила Росії війну. Далі австрійці вирішують провести силову стратегічну розвідку. 3 серпня вони перейшли кордон біля Сатанова. Пройшовши через села Турчинці і Раковець з оголеними шаблями полки 5-ї кавалерійської дивізії зупинились біля Кузьмина і зайнялись грабунком. Друга частина цієї ж дивізії перейшла через Збруч біля Гусятина і шляхами через Лісоводи рухалась до Городка, де 4 серпня була розгромлена. 1-а кавалерійська дивізія захопила Кам’янець-Подільський. Третя спроба закріпитися на Поділлі успіху не мала. Через сім днів непрохані гості поспішно відійшли.

4 серпня 1918 року вийшов перший номер газети єврейського населення губернського центру Поділля “Подольская мысль” (Подільська думка). На своїх шпальтах приділяла чимало уваги питанням культурно-освітнього розвитку міста та регіону. У цьому контексті досить активно висвітлювалася діяльність просвітніх товариств Поділля. Окремим блоком видання інформувало про відкриття у Кам’янці-Подільському української гімназії для дорослих. видавали його у друкарнях Подільської губерніальної управи. Інформаційним додатком до газети були “Телеграммы Подольской мысли”. Переважна більшість матеріалів у часописі друкувалася російською мовою, і лише окремі інформаційні повідомлення та оголошення подавалися українською.

4 серпня 1995 року постановою уряду академії Державної прикордонної служби України у Хмельницькому присвоєно ім’я Богдана Хмельницького. Історія академії розпочалась у грудні 1992 року – відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України створено Інститут Прикордонних військ України. Комплектування офіцерсько-викладацького складу та курсантських підрозділів проведено на базі Хмельницького вищого артилерійського командного училища імені маршала артилерії Яковлєва.

4 серпня у зоні проведення ООС загинуло двоє подолян.

У 2014 році загинув Роман Наглюк з села Ходорівці, Кам’янець-Подільського району. Військовий служив у 24-й окремій механізованій бригаді. Загинув на Луганщині під час нічного обстрілу з РСЗВ “Град”. Осколок від снаряда пробив БМП, в якому Роман знаходився без бронежилета, і влучив йому прямо в серце.

У 2017 році підірвавшись на гранаті у селі Миколаївка (Волноваський район) загинув Володимир Швець з села Підлісний Олексинець, що на Городоччині. У довідці про смерть офіційною причиною вказана гостра крововтрата. Вогнепальна осколкова вибухова травма з розтрощенням грудної клітини та живота. Товариші кажуть – підірвався на гарматі.

У 2015 році сайт “Є” повідомляв про унікальну знахідку. У Кам’янці археологи знайшли залишки найдавнішої ливарні на території України. В процесі розкопок на площі Польський ринок біля будинку №3, у Камянці-Подільському, археологи інституту археології НАН України, знайшли одноповерхову господарську будівлю, яка використовувалась під майстерню для плавки міді.

Минулого року 4 серпня хмельничани підтримали петицію про закриття міського зоокутка.Звернення зареєстрували 3 серпня, а вже наступного дня воно набрало понад 500 підписів.

«У місті Хмельницькому існує зоокуточок. Туди приходять люди зі своїми дітьми, адже хочуть показати їм доглянутих, здорових, щасливих, вільних тварин, до яких добре ставляться працівники закладу. Та, натомість, люди бачать зовсім інше: тварини в жахливому стані, хворі і кволі, лежать і тихенько чекають на порятунок або ж на свій кінець. Їжа цих тварин – гниле м’ясо, яке вже обсіли мухи!Клітки вже майже прогнили. У зоокуточку можна побачити птаха з відбитим оком, з якого йде кров, овечок, які лежать у тісних вольєрах майже нерухомо, черепах, які знаходяться в надто тісному басейні. Окремої уваги заслуговують ведмеді, клітки яких за розмірами трохи більші ніж самі тваринки», – йшлося у тексті петиції.

Авторка називала зоокуток «концтабором тварин» та пропонувала негайно закрити його, а тварин перемістити у реабілітаційні центри, де їх вилікують і будуть за ними доглядати. Оскільки звернення, набрало необхідну кількість голосів,- його мали направити на розгляд міському голові, а далі – винести на обговорення виконавчого комітету міськради. Однак зоокуток у парку Чекмана продовжує функцірнувати й нині.

Даша ПАСТЕРНАК, Юна МІТРАШКО

Джерело: ye.ua