Від кашлю є багато засобів, але одним з найпопулярніших є мед, який використовувався протягом багатьох століть. Нові дослідження підтверджують, що мед може бути кращим засобом від кашлю та застуди, ніж безрецептурні ліки, інформує Ukr.Media.
Група дослідників з Оксфордського університету у Сполученому Королівстві вирішила перевірити, наскільки ефективний мед для полегшення симптомів інфекцій верхніх дихальних шляхів. Дослідники прагнули визначити ефективність меду за наявності кропивниці, оскільки надмірне призначення антибіотиків посилює проблему стійкості до протимікробних препаратів, крім того, мед є добре відомим домашнім засобом від кашлю та застуди і має нову доказову базу для його використання. Дослідження опубліковане у поточному номері журналу BMJ Evidence-Based Medicine.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявляє, що стійкість до антибіотиків сьогодні є однією з найбільших загроз глобальному здоров’ю, продовольчій безпеці та розвитку. Кількість випадків неправильного використання антибіотиків зростає, і дедалі більша кількість інфекцій починає важко піддаватися лікуванню, включаючи туберкульоз, пневмонію і гонорею.
“Надмірне використання антибіотиків є ключовим фактором стійкості до антимікробних препаратів, оцінюваним урядом Великобританії як один з 10 головних ризиків, з якими зіштовхується Великобританія. Крім того, інфекції, стійкі до ліків, асоціюються з гіршими наслідками для пацієнтів, ніж інфекції, чутливі до антибіотиків, що підкреслює вплив стійкості до протимікробних препаратів на окремих пацієнтів”, — зазначають дослідники.
Мед — один з найбільш цінних натуральних продуктів з давніх часів, і він використовується не лише як харчовий продукт, але і у народній медицині. Протягом багатьох років він використовувався для лікування клінічних станів, починаючи від загоєння ран, очних захворювань і бронхіальної астми, до інфекцій горла і втоми. Крім того, даний продукт має антимікробні властивості, які можуть вбивати патогенні мікроорганізми, що викликають інфекцію, у тому числі бактерії і віруси, а також характеризується відмінними антиоксидантними, протизапальними і протираковими властивостями.
Крім того, цілющі властивості меду пов’язані з його антибактеріальними властивостями, забезпечуючи захисний бар’єр для запобігання інфекції. Мед має антимікробну властивість, яка обумовлена ферментативним утворенням перекису водню. Він також має низький рівень pH і високий вміст цукру з високою осмолярністю. Цього достатньо для блокування росту патогенів.
Щоб досягти таких висновків, дослідницька група проаналізувала існуючі дані, щоб визначити, як симптоми кропив’янки реагують на мед. Команда провела систематичний огляд і метааналіз з використанням Pubmed, Embase, Web of Science, Cab abstracts, AMED і LILCAS, а також інших джерел. Дослідники виявили понад 1300 унікальних записів з 14 досліджень. У дев’яти дослідженнях брали участь діти, і більшість з них порівнювали його використання з більш традиційними методами лікування, такими як безрецептурні ліки.
Дослідники виявили, що мед полегшує симптоми вірусних інфекцій, включаючи кашель, закладеність носа, чхання і біль у горлі краще, ніж багато лікарських препаратів.
“Це широко доступна і дешева альтернатива антибіотикам. Мед міг би допомогти зусиллям, спрямованим на уповільнення поширення стійкості до антимікробних препаратів, але необхідні подальші високоякісні плацебо-контрольовані дослідження”, — поділилися дослідники.
Крім того, пацієнтам необхідно звернутися за медичною консультацією з приводу будь-якого захворювання і планувати використання альтернативної медицини для полегшення симптомів, щоб запобігти ризику розвитку алергії і побічних ефектів.