Настала весна — пора відкриття нового мандрівного сезону (звісно, якщо ви його закривали), а отже і автостопу. Пропоную коротко ознайомитися з азами автостопу: де і як стояти, як голосувати і як говорити з водієм. Рекомендації складені на основі мого власного досвіду, досвіду колег-мандрівників, а також порад чи не найвідомішого на теренах СНД автостопного мандрівника Антона Кротова.
Ази автостопу. Інструкція
Голосуйте енергійно, посміхайтеся водіям, спілкуйтеся з ними за допомогою жестів і міміки.
1. Складіть маршрут.
Перед тим, як вийти на трасу, бажано вирішити, куди і навіщо ви збираєтеся їхати і якими трасами. Адже часто дістатися в одне й те ж місце можна кількома шляхами, і коротший — не обов’язково найшвидший. Багато залежить від якості покриття, значення траси (міжнародна, регіональна), розміру міст, які вона сполучає тощо.
Зручно мати з собою карту чи атлас автомобільних доріг, тоді ви зможете орієнтуватися у дорозі, порадитися з водієм, уточнити дорогу, змінити маршрут в процесі.
2. Знайдіть вдале місце для голосування.
Звертайте увагу на два параметри. По-перше, вас має бути добре видно здалеку (не ставайте за поворотами, на підйомі). По-друге, водію має бути зручно і безпечно зупинитися у цьому місці (не ставайте на перехрестях, біля мостів, на підйомах, у місцях, де заборонено ставати).
3. Голосуйте енергійно і впевнено.
Можна тримати вказівний палець догори (цей прийом більше популярний у західних країнах), а можна просто підіймати руку. Головне, щоб ви не стояли як статуя чи жебрак на дорозі, потупивши очі. Підіймайте руку енергійно і дивіться в очі водію (принаймні у лобове скло, якщо очі розгледіти не встигаєте, або скло затоноване). Кожний водій має розуміти, що ви звертаєтеся саме до нього.
4. Будьте впевненими у собі.
Пам’ятайте, що ви не просите милостиню, водій також отримає користь від того, що підвезе вас (зробить добру справу, послухає цікаві історії, не нудьгуватиме чи не засне у дорозі). А тому позиціюйте себе відповідно — стримано і ввічливо, але достатньо впевнено.
5. Скажіть водію одразу, що подорожуєте без грошей.
Деякі мандрівники цього не роблять, але на моє глибоке переконання, потрібно одразу ж повідомити, що ви подорожуєте автостопом, без грошей. Адже може зупинитися водій, який хоче заробити на тому, що підвезе вас. У такому випадку просто вибачтеся, що зупинили машину, і побажайте водію щасливої дороги.
6. Як поводитися у машині.
Усе залежить від вашого характеру і темпераменту, а також від характеру і темпераменту водія, його балакучості, бажанні спілкуватися і слухати. Деякі мандрівника вважають, що мають обов’язково розважати водія цікавими історіями. Але як на мене, слід орієнтуватися по ситуації. Будьте ввічливими, представтеся, розкажіть трохи про себе, розпитайте водія про нього, його місто. Але не будьте нав’язливими. Якщо водій задає запитання, слухає із задоволенням, можете більше розказати про ваші мандрівки. Якщо ж він любить більше говорити, ніж слухати, послухайте ви. Врешті-решт, ви — гість.
І обов’язково не забудьте подякувати і побажати водію щасливої дороги. Можете навіть з ним сфотографуватися і обмінятися контактами, якщо у дорозі з ним склалися дружні стосунки.
Іноді з водіями складаютьс ягарні стосунки, а на пам’ять залишаються позиитвні емоції та фотографії.