Подорожуємо Україною. П’ять знакових місць Одеси

28 Липня 2016 15:39
Фрагмент Одеського оперного театру

Фрагмент Одеського оперного театру. Фото: автора

Одеська опера, Потьомкінські сходи чи Дерибасівська відомі далеко за межами міста.
Чимало подолян відпочивають влітку в Одеській області — у Затоці, Кароліно-Бугазі чи на інших курортах. За одно можна здійснити цікаву прогулянку столицею регіону.
Одеса — досить молоде, але дуже гарне місто із вишуканою архітектурою, мальовничим морським узбережжям, гучними великими ринками і з особливим одеським колоритом та гумором. До речі, першого квітня в Одесі, яку вважають столицею гумору, проводять веселийфестиваль Гуморину.
Пропонуємо здійснити прогулянку Одесою та поглянути на п’ять її знакових місць.

Оперний театр
Збудований наприкінці ХІХ століття у стилі віденського бароко, одеський театр опери і балету вражає уяву. Він є найстарішим і чи не найкращим оперним театром України. А журнал «Forbes» відніс його до найнезвичайніших пам’яток Східної Європи. До того ж тут неймовірна акустика, яка дозволяє почути у будь-якому куточку залу навіть шепіт, сказаний зі сцени.
Театр відігравав і продовжує відігравати дуже важливу роль у культурному житті міста і країни. Свого часу тут працювали видатні композитори, співаки, танцівники, серед яких Петро Чайковський, Микола Римський-Корсаков, Федір Шаляпін, Енріко Карузо, Ісідора Дункан, Соломія Крушельницька тощо.
Навіть Пушкін згадує Одеський оперний театр у романі «Євгеній Онєгін».


Театр славиться вишуканою архітектурою та гарною акустикою.

Та навіть якщо ви не плануєте потрапити на оперу чи концерт (тут з гастролями іноді виступають світові зірки), погуляйте навколо театру, насолодіться його помпезною архітектурою, з численними колонами і скульптурами.


Панорама оперного театру.

Дерибасівська
Це найвідоміша вулиця Одеси, оспівана у піснях і показана у фільмах. Названа вона на честь першого градоначальника Хосе де Рібаса, якого одесити по-панібратськи називають Йосипом Дерібасом. Саме на цій вулиці розташовувався будинок першого “мера”.


На Дерибасівській.

Зараз це пішохідна вулиця, на якій життя вирує і вдень, і вночі. Тут чимало кав’ярень, ресторанів і крамниць, у яких завжди повно народу.
Дерибасівську прикрашають старовинні будинки, пам’ятники де Рібасу та Леоніду Утьосову, а ще скульптура Стілець, присвячена роману Ільфа і Петрова “12 стільців”. Поряд розташовується Грецька площа і Міський сад.


Пам’ятник Леоніду Утьосову.

Потьомкінські сходи
Потьомкінські сходи у 1841 році збудував граф Воронцов для своєї дружини. Подарунок обійшовся йому у кругленьку суму (800 тисяч карбованців), зате увічнив його в історії.
Колись сходинок було 200, однак при будівництві внизу Приморської вулиці вісім із них засипали. Як говорять одесити, тепер вони «покояться» під проїжджою частиною.


Спершу сходинок було 200, зараз їх нараховується 192.

Після виходу фільму Сергія Ейзейнштейна «Броненосець «Потьомкін» до сходів вчепилася сучасна назва — Потьомкінські. Річ у тім, що у фільмі дуже яскраво зображено сцену розстрілу мирних мешканців на сходах після повстання на кораблі «Князь Потьомкін-Таврійський». Знамениті кадри на Потьомкінських сходах облетіли світ, а фільм визнали одним із найкращих всіх часів і народів.


Тих, хто підіймається сходами, зустрічає пам’ятник Дюку.

Морвокзал
Згори Потомкінські сходи прикрашає пам’ятник “меру” Одеси герцогу Рішельє (в народі його називають просто Дюком). А якщо спуститися ними донизу, перейти через Приморську вулицю і знову піднятися сходами, ви потрапите на Морський вокзал.


Вид на морвокзал із Потьомкінських сходів.

Тут можна подихати морським повітрям, помилуватися маленькими яхтами і катерами, що стоять на причалі, та портовими кранами і вантажними кораблями, які видніються вдалині. Особлива удача, якщо ви застанете великий пасажирський лайнер. З верхнього майданчику вокзалу дуже цікаво спостерігати, як внизу люди-мурашки сходять н аберег із гігантського корабля чи підіймаються на його борт.


На морвокзалі.

Приморський бульвар
Приморський бульвар забудований лише з одного боку, з іншого до нього примикає зелений схил і відкривається краєвид на море і порт. Ця вулиця, як і Дерибасівська, — улюблене місце відпочинку одеситів і туристів. Тут працюють вуличні художники і музиканти, тусуються велосипедисти і ролери, гуляють парочки і родини з дітьми.
Ця вулиця відома тим, що на ній ще двісті років тому під час будівництва знаходили давньогрецькі поховання та інші археологічні пам’ятки. А у 2008 році археологи виявили просто посеред бульвару залишки античного поселення. Їх не засипали, а законсервували під скляним куполом, так що кожен може побачити цю знахідку.


Залишки античного поселення посеред Приморського бульвару.

З одного боку вулицю замикає Міська Дума, з іншого — Воронцовський палац.


Міська Дума вночі.