Нормально чи багато?
У більшості людей на голові близько 100 000 волосин, на день випадає близько 100–125 (уявіть, з якою кількістю волосся ви розлучаєтеся щодня). Якщо ж щоденний обсяг втраченого волосся перевищує норму – це повинно стати приводом для аналізу ситуації і пошуку причини випадіння волосся, оскільки така проблема – це не тільки естетична незручність, але найчастіше є першою ознакою серйозного захворювання.
– Облисіння – це не хвороба (вогнищева алопеція), а медичний термін, що означає випадіння волосся, яке відбувається тому, що волосся на голові росте циклами, – розповіла журналісту «Марічка NEWS» лікар-дерматовенеролог Хмельницької міської поліклініки № 1 Аліна Бакалець. – Кожен волосяний фолікул проходить стадію зростання, яка триває від 2 до 4 років; після стадії двомісячного відпочинку, під час якого зростання не відбувається, волосся випадає, а на його місці починає виростати нове. У здорової людини в період росту волосся задіяні приблизно 80–90 % волосяних фолікулів, а інша частина фолікулів або відпочиває, або позбавляється волосся. Такі цикли протягом людського життя періодично повторюються 24–25 разів.
Проблему з випадінням волосся відчула майже кожна жінка в післяпологовому періоді, пацієнти після хірургічних втручань, перенесених важких хвороб. Інколи це залежить від прийому певних медичних препаратів: протисудомних, антигіпертензивних, протионкологічних, для лікування щитоподібної залози тощо.
Психологічний стан людини також є важливим компонентом загального здоров’я, тому нервові стреси прицільно б’ють по всіх органах і системах організму, не залишаючи без уваги і наше волосся. У більшості випадків відновлення емоційної рівноваги та усунення стресів поступово вирішує проблему з волоссям, але іноді повернути колишній об’єм волосся повністю так і не вдається.
Усвідомивши наявність проблеми з волоссям, людина приходить до думки, що «з цим необхідно щось робити». Починати треба з найпростіших і очевидних заходів:
– розширити свій раціон харчування та приймати полівітамінно-мінеральні комплекси;
– нормалізувати режим праці та відпочинку (повноцінний тривалий нічний сон, заняття йогою або за потребою прийом рослинних седативних препаратів з метою нормалізації роботи нервової системи);
– підібрати оптимальні засоби, які підходять саме вашому типу волосся.
Дуже часто за допомогою наведених методів нерідко вдається впоратися з проблемою. Якщо ж очікуваного ефекту не отримано – необхідно звернутися за допомогою до лікарів.
– На жаль, з’ясувати причину інтенсивного випадіння волосся та облисіння вдається не завжди, – пояснює лікарка. – До випадків облисіння відносяться гніздова й тотальна алопеція (часткове або повне облисіння) – захворювання невідомого походження, основою якого є хронічне запалення волосяних фолікулів. Передбачається, що алопеція в даному випадку має спадкове або аутоімунне походження, однак остаточна причина захворювання донині не з’ясована. У деяких випадках волосся відростає самостійно без лікування за рік-два.
Стан волосся оцінюється за допомогою спеціальних методів діагностики. Лікування захворювань волосся може включати фізіотерапевтичні процедури, прийом лікарських препаратів, корекцію дієти, а також препарати для зовнішнього застосування з комплексною, стимулюючою дією на волосся.
Проблема з випадінням вирішується радше в тому випадку, коли встановлений взаємозв’язок між зміною засобів з догляду за волоссям з початком випадіння волосся. В цьому випадку лікар рекомендує повернутися до косметичних засобів, що використовувалися раніше. Також волоссю можуть зашкодити часті укладки з надмірним використанням закріплюючих засобів, фарбування агресивними барвниками, завивка (особливо хімічна), часте використання фена, тугі зачіски, нехтування головним убором холодної пори року.
Таким чином, надмірне випадіння волосся – це сигнал про необхідність допомоги, який не можна залишати без уваги. Будьте уважні до свого самопочуття, дбайливо ставтеся до власного тіла, і воно відповість вам навзаєм.