“Відбирали фото, які несуть менше війни. Показали діток, бо ми багато дитячих будинків відвідуємо. Світлини зроблені членами нашої команди, серед них були відомих фотографів. Зараз цю виставку нам запропонували привезти в Угорщину”, – додає Олександр.
А показати дійсно є що, і справді, не лише українцям. Митці-волонтери майже щомісяця їздять на схід, окрім пісні, везуть продукти, засоби гігієни, медикаменти, тактичне і захисне спорядження, бронежилети, маскувальні сітки, дитячі малюнки, тощо. Тому на світлинах десятки зафіксованих моментів спілкування із бійцями, фрагменти з концертів, групові фото, цікаві моменти.
На світлинах зафіксовані моменти із поїздок в зону АТО
Оскільки “Гайдамаки” – це люди мистецтва, учорашню виставку теж відкривали творчо, із піснями. Окрім того, згадували волонтери найяскравіші моменти поїздок, що довелося побачити, пережити, почути. Солістка Хмельницького муніципального естрадно-духового оркестру і волонтерка сотні Марина Українець розповідає, про один із найважчих моментів, коли разом із Катериною Аргуновою співали у шпиталі важкопораненому бійцю.
Волонтери допомагають дитячим будинкам
“Одного разу, коли повертались із зони АТО, заїхали у шпиталь, провідати бійця “Правого сектору” “Дракона”, це Олександр Попов, з Кам’янця-Подільського. Він потрапив під обстріл на шахті Бутівка. Щоб його підбадьорити, ми з Катьою йому співали тихесенько пісень, намагалися підняти настрій. Раптом до нас підійшла мама одного із бійців і зі слізьми попросила заспівати і її сину. Боєць був у коридорі, його везли без ніг, чоловік чекав своєї черги в операційну”, – розповідає Марина.
Виставка діє до 16 січня
Волонтерка непригадує, що тоді співали, бо думки були зовсім про інше. Каже, військовий слухав через нестерпний біль, а дівчата сподівались, що пісня хоч трішки його полегшить. Марина зізнається, що це був найважчий момент з усіх поїздок, бо співали людині, яка щойно віддала своє здоров’я.
В експозиції виставки 60 фоторобіт
Один зі своїх днів народжень на Сході відзначав ще один волонтер “Гайдамаків”, співак Назарій Поляков. Той момент “святкування” теж залишився у пам’яті на знімку.
“На представлених фото багато спогадів, не всі вони, звичайно, приємні, але радий ще раз бачити обличчя людей, яких там зустрічав. На виставці є світлина зроблена на мій День народження. Ми його “святкували” з бійцями “Правого сектору”. Якщо чесно, таких “феєрверків” від агресора, я ще в житті не чув”, – каже Назар.
Фото зроблене у Деня народження Назарія Полякова
На початках, у 2014 році, до сотні доєднався нинішній начальник управління культури та туризму міськради Артем Ромасюков. Хоча був лише у кількох поїздках, враження і спогади про війну залишаться на все життя.
“Я був у 2 чи 3 поїздках. Я пам’ятаю місто Старобільськ, коли воно було “розбите” на квадрати, на кожному із них був блокпост. Тоді було якось легко і зовсім не страшно. Зараз воно по-іншому сприймається, навіть трохи страшно.”, – ділиться Артем Євгенійович.
На світлині Дмитро Годзенко (“Годзила”) – Герой України, боєць 17 батальйону, 57 бригади. Через тиждень після візиту сотні до бригади Годзенка вбив ворожий снаряд … за день до мобілізації
Загалом, активними учасниками, волонтерами і співорганізаторами ГО “Мистецька сотня “Гайдамаки” є менеджер-адміністратор Олександр Попов, Анна Ісламова, співаки Віктор Шайда, Марина Українець, Катерин Аргунова, Назарій Поляков, Анастасія Гулевата, скрипаль Антон Вараниця, бандуристка Марина Круть та 12-річни співак-гітарист Артем Харченко.
Відкривала виставку – Марина Українець
Виставку світлин “Те, що об’єднує – очима “Гайдамаків” можна переглянути до 16 січня. Адреса: Хмельницький музей-студія фотомистецтва, вулиця Проскурівська, 56.
Трохи історії
ГО «Мистецька сотня «Гайдамаки» — творче об’єднання співаків, музикантів, поетів, художників, танцюристів, журналістів, фотографів – усіх творчих і небайдужих людей, що об’єдналися на волонтерських засадах у квітні 2014р. в організацію “Мистецька подільська сотня”. Зміст діяльності – благодійні концерти з метою матеріальної, фінансової і моральної підтримки українських військових на всій території України.
Концерти відбувались у військових частинах, шпиталях, на навчальних полігонах. Як у закладах культури, так і просто неба організовувались благодійні концерти, де збирали кошти на потреби військових та їхнє медичне лікування. Один із таких вуличних благодійних концертів “Гайд-парк” на Проскурівській став щотижневою, безстроковою акцією. Започаткована одним із учасників сотні співаком Віктором Шайдою перша акція відбулась восени 2014 року і триває до сьогодні. Уже понад 80 тижнів поспіль хмельницькі артисти ведуть “свою війну” проти ворога!
У березні 2015року «Мистецька подільська сотня» здійснила перший офіційний візит у зону АТО до міста-побратима Старобільська. З того часу митці-волонтери щомісяця їздять на схід, везуть з собою продукти, засоби гігієни, медикаменти, тактичне і захисне спорядження, бронежилети, маскувальні сітки, дитячі малюнки тощо… і передають безпосередньо в руки військовим, медпрацівникам шпиталів, мирному населенню та дітям Донбасу. Восени 2015 року «Мистецька подільська сотня», значно розширивши спектр своєї діяльності, створила громадське об’єднання «Мистецька сотня «Гайдамаки».